18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb prof. Henryka Mikołaja Góreckiego [Zdjęcia]

Teresa Semik
Fot. Polska Dziennik Zachodni
Jeden z najwybitniejszych kompozytorów Polskich został pochowany w Katowicach. Urna z prochami Henryka Mikołaja Góreckiego spoczęła na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza.

Muzyka Henryka Mikołaja Góreckiego była przesłaniem o istnieniu wartości najgłębszych, nieprzemijających - mówił abp Damian Zimoń o twórczości zmarłego w piątek kompozytora.

Wczoraj w katowickiej archikatedrze Henryka Mikołaja Góreckiego żegnały tłumy przyjaciół i miłośników jego talentu. Ciepłymi słowami, ale przede wszystkim muzyką - koncertem w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Filharmonii Śląskiej oraz chórów z Katowic i Krakowa, fragmentem "Metamorfoz" Richarda Straussa, Stabat Mater op. 53 Karola Szymanowskiego, a także utworami zmarłego - Beatus Vir op. 38 i Totus tuus na chór a cappella op. 60. Chórem śpiewającym jego Amen op. 35. na zakończenie mszy dyrygował Krzysztof Penderecki.

Mszę żałobną w intencji twórcy koncelebrowali abp Damian Zimoń i kardynał Franciszek Macharski. - Dziękujemy mu za jego uczciwość, która charakteryzowała go bez względu na to, co robił. Dziękujemy za świadome powiązanie sztuki i wiary, za przywrócenie wielkości muzyce sakralnej - mówił metropolita katowicki.

Odczytano też list kard. Stanisława Dziwisza. - Boża iskra w profesorze dawała znać o sobie poprzez mowę dźwięków - napisał metropolita krakowski.

- Żegnając geniuszy, wielkie postaci, żegnamy tych, których nie da się zastąpić. Odchodzą ze swoją oryginalną twórczością, niepowtarzalną wrażliwością, ale odchodzą nie naprawdę. Pozostawiają bowiem po sobie dzieła, które trwają - stwierdził Bogdan Zdrojewski, minister kultury. Prezydent Katowic, Piotr Uszok, podkreślał, że Henryk Mikołaj Górecki zawsze pamiętał o swoim pochodzeniu.

- Dla naszej społeczności był ambasadorem naszych tradycji w świecie. Nie zapominał o swoich śląskich korzeniach, dzielił się swoim talentem - mówił Uszok.

Kompozytora żegnało kilkaset osób, m.in. liczna delegacja górali, oraz wielu twórców (np. Wojciech Kilar i Józef Skrzek).

O Góreckim

Abp Damian Zimoń, metropolita katowicki:
Żegnamy jednego z największych kompozytorów naszych czasów. Jego sztuka rodzi nadzieję.

Bogdan Zdrojewski, minister kultury:
Obdarował miłością świat muzyki i Podhale. Ta miłość była odwzajemniana.

Prof. Andrzej Jasiński, pianista i pedagog:
Jest wielkim artystą i chylę przed nim czoła, ale w moich wspomnieniach zachowuję przede wszystkim jego człowieczeństwo.


Górecki urodził się w Czernicy koło Rybnika. Studiował kompozycję u Bolesława Szabelskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach (obecnie to Akademia Muzyczna). Był profesorem tej uczelni, w latach 1975-1979 pełnił funkcję rektora.

Kompozytor był wielokrotnie nagradzany i odznaczany. Miał kilkanaście honorowych doktoratów wyższych uczelni, był honorowym obywatelem Katowic (tu też mieszkał), Rybnika i Bielska-Białej. Ostatni raz został nagrodzony już na oddziale intensywnej opieki medycznej w klinice kardiochirurgicznej w Ochojcu. 21 października otrzymał najwyższe polskie odznaczenie - Orła Białego. Prof. Górecki zaangażował się w ostatnich miesiącach w walkę Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto