Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polacy nie chcą oddawać narządów do przeszczepów. Dlaczego?

Agata Pustułka
Przeszczepy ratują życie. Jeśli się z tym zgadzasz, wypełnij i zachowaj swoje oświadczenie woli
Przeszczepy ratują życie. Jeśli się z tym zgadzasz, wypełnij i zachowaj swoje oświadczenie woli Arkadiusz Gola
O 11 proc. rok do roku z 85 do 74 zmniejszyła się liczba Polaków, którzy godzą się na pobranie narządów po śmierci! To zaskakujący i smutny wynik badań CBOS, bo w naszym kraju na drugie życie, czyli na przeszczep serca, wątroby, płuc czy nerek, czeka 2284 chorych. Najwięcej na nerki (1571), serce (423) oraz wątrobę (209) i płuca (43).

Prof. Dariusz Maciejewski , ordynator oddziału anestezjologii i intensywnej terapii w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej, uważa, że taki rezultat ankietowych badań to konsekwencja dwóch zjawisk.

- Zrobiono w ostatnich latach wiele, by podważyć ufność do środowiska medycznego, a to przecież zawód zaufania publicznego. Poza tym wciąż mało pobrań to efekt nieprecyzyjnego prawa - mówi prof. Maciejewski.

Zgodnie z polskimi przepisami, nie jest np. wymagana zgoda rodziny na pobranie narządów w sytuacji, gdy wcześniej pacjent nie zgłosił formalnego sprzeciwu. Zwykle jednak lekarze pytają o zgodę i często w pełnych emocji chwilach rodziny odmawiają, powołując się na niekonkretne rozmowy czy deklaracje. Prof. Maciejewski przypomina sobie historię, gdy ojciec zmarłego chłopaka wyraził zgodę na pobranie narządów, a gdy procedura została rozpoczęta, do szpitala zadzwoniła matka i sprzeciwiła się. Jak rozstrzygnąć taki spór?

O śmierci mózgu i możliwości pobrania narządów od dawcy decyduje niezależna komisja. Lekarz informuje o tym bliskich pacjenta. Tymczasem z badania CBOS wynika, że trzy czwarte Polaków (75 proc.) wcale nie rozmawiało z rodziną na temat przekazania swoich narządów po śmierci. Jasno zgodę na ich pobranie deklarują zwykle ludzie młodzi, mieszkańcy miasta z wyższym wykształceniem. Właśnie wykształcenie i wiek mają tu dość istotne znaczenie. Osoby starsze zwykle są przeciwne pobieraniu narządów, co przecież powinno kłócić się z ich ewentualną wiarą, bowiem Kościół katolicki wspiera dawstwo narządów, a jego wielkim orędownikiem był papież Polak, Jan Paweł II.

Tak wygląda wzór oświadczenia woli. Zgadzasz się na przeszczep? Wydrukuj go!

Dlaczego wciąż obawiamy się zgody na pobranie narządów po śmierci naszej albo naszych bliskich? Piszcie

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto