Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pole golfowe Bytom Armada [ZDJĘCIA] Srebrne stawy

Wioleta Niziołek - Żądło
Pole golfowe Bytom
Pole golfowe Bytom
Kolejny element największego, komercyjnego projektu rewitalizacji terenu poprzemysłowego w Polsce gotowy. Pole golfowe Bytom Armada

Pole golfowe Bytom: pokopalniany teren

Srebrne Stawy w Bytomiu to jedno z tych miejsc, w których najlepiej widać, jak zmienia się poprzemysłowy krajobraz Śląska. Ponad sto lat temu powstała tu najnowocześniejsza, niemiecka kopalnia "Szombierki", a symbolem Bytomia stał się monumentalny szyb Krystyna.

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku kopalnia zaczęła podupadać. W 2007 roku od Bytomskiej Spółki Restrukturyzacji Górnictwa blisko 100 ha ziemi, wraz z tym, co pozostało po kopalni, kupił biznesmen Michał Goli, miłośnik golfa. Ponoć już wtedy wyobraził sobie w tym miejscu przyszłe pole golfowe, a w jego sąsiedztwie nowoczesne osiedle.

Dwa lata trwały prace projektowe, nad krórymi czuwał doświadczony architekt pól golfowych z Niemiec - Christoph Stadler, zneny z tego, że przywiązuje dużą uwagę do naturalnych uwarunkowań terenu. Realizował projekty m.in. w Holandii, Belgii, Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Szwecji, Czechach i w Polsce.

Pole golfowe Bytom: Wykorzystać hałdy

W tym wypadku do wykorzystania były hałdy porośnięte zagajnikami, czy pokopalniane stawy. Realizacją projektu zajęła się niemiecka firma Golfplatzbau GmbH z Brehmer, która posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie i wybudowała już ponad sto pól golfowych, m.in. w Niemczech, Włoszech, Austrii, Finlandii i Polsce.

Sam zespół budujący pole golfowe w Bytomiu składał się ze specjalistów z Niemiec i USA. A osobna firma zaprojektowała system automatycznego nawadniania każdego z 9 dołków . Koparki przerzuciły i nawiozły tysiące ton ziemi, nadając polu ostateczny kształt.

Dwa lata temu udało się przygotować tzv. driving range do nauki. Teraz pora na pełnowymiarowe, 9 - dołkowe pole, które ma być dostępne dla każdego.

Pole golfowe Bytom: Tylko dla wybranych?

- Golf wciąż kojarzy nam się ze sportem elitarnym, tylko dla wybranych. My chcemy sprawić, by był bliżej ludzi. Miesięczne członkostwo jest w cenie karnetu na siłownię, a nawet tańsze, bo kosztuje 70 złotych - zapewnia Godziek.

- Sam jestem zdziwiony, ale golf to najpopularniejeszy sport na świecie. W naszym klubie mamy już stu członków, największy w Polsc e ma 400 - mówi Godziek. Osiedle jest w trakcie realizacji, a dom w zabudowie szeregowej kosztuje 349 tysięcy. Czternaście domów udało się już sprzedać. - To przystępna cena, dostosowana do lokalnego rynku - mówi Godziek.

Pole golfowe Bytom: Hotel w Szybie Krystyna?

Najbardziej spektakularnym elementem budowy Srebrnych Stawów miał być zrewitalizowany Szyb Krystyna. Były plany, żeby powstał tu hotel, potem centrum nauki. Projekt przygotowała m.in. bytomska pracownia Medusa Group.

- Obliczyliśmy, że minimalny budżet na ten cel to 20 mln. złotych i sami nie jesteśmy w stanie zainwestować takich pieniędzy. Czekamy na inwestora albo lepsze czasy na rynku nieruchomości. Szyb jest zabezpieczony - mówi Godziek. Przejęciem szybu nie były zainteresowane również władze województwa, nawet za symboliczną złotówkę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto