MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Policja ostrzega. Lanie wodą w śmigusa to wykroczenie

Redakcja
Polewanie wodą w wielkanocny poniedziałek jest wieloletnim zwyczajem. Pamiętajmy jednak, że umiar i rozwaga uchronią nas przed przykrymi konsekwencjami.

- Samo kultywowanie zwyczaju nie stanowi żadnego czynu zabronionego. Niestety wielu młodych ludzi nie zachowuje umiaru i rozwagi podczas dyngusowych zabaw. Za przekroczenie ogólnie przyjętych zasad i norm dobrego zwyczaju przejawiającego się zbyt intensywnym polewaniem innych osób może wyczerpywać znamiona wykroczenia zawartego w art. 51 kodeksu wykroczeń i grozi za to grzywna, a czasem nawet kara aresztu - mówi MM Silesii insp. Marek Walczyński z sosnowieckiej policji.

 

Zobacz również: Zwyczaje wielkanocne na Śląsku i w Zagłębiu

 

Wodna napaść z wiadrem wody na niczego nie spodziewającą się kobietę to nie jedyny sposób świętowania lanego poniedziałku. Często zdarzają się gorsze sposoby "zmoczenia" osoby, które zagrażają nawet życiu.

 

- Spotkać możemy się z sytuacją, gdy niektóre osoby rzucają z dużej wysokości różne przedmioty wypełnione wodą. Taki przedmiot może doprowadzić nawet do uszkodzenia ciała. To  przestępstwo, za które grozi nawet więzienie – przestrzega Walczyński.

 

Strażnicy miejscy, tak jak policja, przygotowują się podczas odpraw do tego dnia, więc i oni będą dbać o to by śmigus dyngus przebiegał zgodnie z tradycją, a niewiasty mogły bezpiecznie wyjść z domów i, co ważniejsze, do nich wrócić.

 

- Zwiększymy liczbę patroli w pobliżach kościołów, miejsc spotkań. Większość przypadków z jakimi się spotykamy to chamstwo i brak dobrych manier, nie chodzi o to by nie upamiętnić tradycji, ale bieganie z wiadrami to przesada - mówi MM Silesii Mirosław Baranowski, dyspozytor Straży Miejskiej w Katowicach. - Najgorsze jest to, że to głównie nieletni, więc możemy zastosować jedynie pouczenie. Jednak my wolimy zapobiegać niż karać - dodaje Baranowski.

 

Zobacz również: Policja ostrzega: Święta to dobry czas dla złodzieja

 

Pocieszający jest fakt, że z roku na rok spada liczba chuligańskich wybryków. Pamiętajmy jednak, że samo posiadanie wiadra z wodą nie jest zabronione, jednak policjanci i strażnicy miejscy podczas patroli będą zwracać szczególną uwagę na takie osoby. Nikt więc nie zabrania kultywowania tej „mokrej” tradycji, jednak zachowanie rozwagi i umiaru podczas poniedziałkowych zabaw.



MM poleca:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto