Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomysł na weekend: Zamek w Chudowie – renesansowa perełka

Redakcja
W powiecie gliwickim, graniczącym z powiatem mikołowskim, położona jest malutka miejscowość – Chudów. Mieszka w niej, tylko około 1400 mieszkańców, lecz prawdziwą perełką jest renesansowy zamek, który jest w trakcie odbudowy.

Za budowniczego chudowskiego zamku, uznaje się Jana Gierałtowskiego, który w 1532 kupił dobra rycerskie Chudów – Paniówki. W latach 1706-1767, właścicielami zamku, była rodzina Foglerów, ostatnim właścicielem zamku był Aleksander von Bally. Każdy z właścicieli przebudowywał i dobudowywał nowe kondygnację do zamku. Jednak ten ostatni Aleksander von Bally, zmodernizował go najbardziej. Modernizacja zamku, przez Bally’ego doprowadziła do zatarcia renesansowej formy obiektu. Jak mówi legenda, przebudował on wieżę, w której została zrobiona kaplica. Obok zamku powstał budynek gospodarczy, w którym mieściła się zabytkowa karczma i browar. W 1847, zamek spłonął i od tego czasu pozostał w ruinie. Jednak w 1995 powstała „Fundacja Zamku Chudów”, która zajmuje się jego odbudową.

Prace archeologiczne, prowadzone na terenie zamku w Chudowie, sprawiły, że zostały odkopane liczne pozostałości zamku, oraz inne ciekawostki związane z życiem na zamku. Od lipca 2005, ekspozycja obejmuje 6 kondygnacji wieży zamku. Może tam zobaczyć m.in. loszek, pomieszczenie straży, pomieszczenia gospodarcze i mieszkalne oraz kafle z zamku w Chudowie i wiele innych. Eksponatami w tych pomieszczeniach, są m.in. historyczne mapy Śląska, rekonstrukcja ryglowanego systemu zamykania bramy, kafle z pieca, naczynia ceramiczne, zrekonstruowany kominek, oraz rekonstrukcja pomieszczenia mieszkalnego i łazienki.

Ekspozycja wewnętrzna zamku, jest tylko częścią atrakcji, które proponuje mam chudowski zamek. Na dziedzińcu zamku, można zobaczyć relikty murów i filarów, odkryte podczas wykopalisk oraz studnię. Według legendy, gdy do studni wrzucimy pieniądze, będziemy mieli szczęście. Innymi atrakcjami jest lapidarium, w którym zgromadzone są fragmenty detali architektonicznych, odkrytych podczas prac oraz rekonstrukcja husyckiego wozu bojowego.

Nowa inwestycją, jest położona bezpośrednio obok zamku „Oberża pod świętym Jerzym”. Restauracja stylizowana na starodawną, w której można poczuć starodawne, średniowieczne klimaty oraz spróbować potrawy o dziwnych, dawnych nazwach. Znajduje się w niej piec z renesansowych kafli, znalezionych podczas prac archeologicznych na zamku.

Na chudowskim zamku odbywają się liczne imprezy. Najbardziej popularną jest Jarmark Średniowieczny. Dwudniowa impreza, w tym roku obywać się będzie w dniach 15-16 sierpnia, będzie to już 10 edycja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto