MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pomysły na eko-wakacje, czyli lato z przyrodą i z przygodą

Redakcja
To sposoby na lato z przyrodą i z przygodą, czyli takie, jakie najbardziej lubią dzieci, a i dorośli nimi nie pogardzą. Jeśli nie mamy możliwości, żeby wyjechać na urlop, wybierzmy się na eko-wakacje blisko swojego domu.

Podróż za jeden uśmiech
Taką podróżą będzie całodniowa wycieczka lub np. rowerowa wyprawa do gospodarstwa agroturystycznego. Dzieci będą mogły poznać z bliska świat zwierząt i roślin, przejechać się bryczką, czy pomóc gospodarzom przy obrządku zwierząt. Starsze dzieci możemy zabrać do pobliskiej oczyszczalni ścieków. Brzmi nieciekawie? A dlaczego? Zwiedzanie zakładu to nie tylko oglądanie schematów urządzeń, ale też np. obserwowanie pracy bakterii oczyszczających wodę w specjalnych zbiornikach. To świetna lekcja ekologii nie tylko dla dzieci.

Sprzątanie świata i skarbów
Chyba każdy zna akcję "Sprzątanie Świata". Ta międzynarodowa kampania odbywa się co roku w trzeci weekend września i polega na zbiorowym sprzątaniu dzikich wysypisk. Zamiast czekać do września, zabawmy się z naszymi dziećmi w leśnych poszukiwaczy skarbów. Potrzeba do tego wyłącznie trochę inwencji, bo taka zabawa z pewnością nie nadszarpnie naszego budżetu. Wystarczy kilka worków na śmieci, gumowe rękawice i szczypce do podnoszenia z ziemi szklanych lub metalowych odpadów. Zwykły spacer po lesie połączony ze zbieraniem śmieci może okazać się dla najmłodszych niezłą frajdą. Dlaczego? Bo nie tylko mają poczucie, że robią coś pożytecznego dla środowiska, ale też biorą udział w prawdziwej przygodzie, bo być może czeka na nich wielkie odkrycie albo zagubiony skarb?

Recepta na szklaną pogodę
Polska pogoda bywa wyjątkowo kapryśna i nawet latem nie zawsze możemy liczyć na ciepłe i słoneczne dni. Co zrobić, jeśli jesteśmy zmuszeni zostać w domu? Zaangażujmy wtedy nasze dzieciaki do eko-zabawy. Można np. przygotować kilka kartonowych pudeł na: szkło, papier, metal, plastik i baterie. Pudełka warto oznakować rysunkami lub naklejkami, aby było wiadomo, do którego "kontenera" mają trafić poszczególne odpady. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem zabawy
wyjaśnić dzieciom jej sens. Wytłumaczyć im, że dzięki segregacji śmieci oddzielamy materiały nadające się do wtórnego przetworzenia od tych, które na nic się już nie przydadzą. W ten sposób dbamy o zasoby naturalne, takie jak woda czy energia, potrzebne do produkcji różnych przedmiotów, z których korzystamy na co dzień. Taka zabawa to dobry start do regularnej segregacji odpadów. Wyrabia po prostu dobre nawyki.

Zapamiętaj i nie zanudzaj dzieci
- Dzieci nie lubią się nudzić. O wiele bardziej niż oglądanie telewizji zainteresują je zajęcia, podczas których wspólnie z nami będą mogły w ciekawy sposób stworzyć coś nowego.

- Zaangażujmy nasze dzieci w różne ekologiczne eksperymenty - możemy np. wspólnie skonstruować minioczyszczalnię wody, wyprodukować nowy papier ze starych gazet i kartonów albo hodować rośliny w przydomowym ogródku i prowadzić dziennik upraw, najlepiej z rysunkami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto