MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Postindustrialne lofty powstaną w Rudzie Śląskiej [Zdjęcia]

Mirosław Ogórka
Mirosław Ogórka
Miasto ma już plan mający pomóc ratować postindustrialne dziedzictwo. Zdaniem Henryka Mercika lofty to w wielu przypadkach ostatnia szansa na "nowe życie" dla tych cennych obiektów.

Ruda Śląska, jako jedno z niewielu miast w Polsce posiada już w pełni przygotowany plan zagospodarowania przestrzennego dla całego obszaru miejscowości. Taki plan ustala przeznaczenie terenów oraz sposób ich zagospodarowania i zabudowy. Jest to niewątpliwie spore ułatwienie dla inwestorów, którzy chcieliby wejść w posiadanie zabytkowych obiektów oferowanych przez miasto. Na przykład na lofty - a jest w czym wybierać.

Najokazalszą z budowli jest zespół budynków szpitalnych w dzielnicy Wirek. Jeszcze dwa lata temu szpital tu funkcjonował. Jednak ze względu na nierentowność, zamknięto go a oddział chirurgii został przeniesiony do innego z rudzkich szpitali.

- Szpital wtórnie może być wykorzystany jako placówka o charakterze medycznym - mówi Henryk Mercik, konserwator zabytków. - Budynek znakomicie nadałby się również na zakład opieki, biurowiec, budynek mieszkalny lub oświatowy - dodaje Mercik.

Warto wspomnieć, że niewątpliwym atutem tego obiektu jest jego położenie. Znajduje się on bowiem przy głównej rudzkiej ulicy - 1 Maja - która łączy DTŚ z autostradą A4. Ponadto gabaryty nieruchomości (ok. 11000 m kw. w tym ok. 3500 m kw. pow. użyt.) dają przyszłemu właścicielowi szerokie pole manewru jeżeli chodzi o charakter inwestycji. Może on bowiem rozłożyć remont poszczególnych obiektów zespołu szpitalnego w czasie, jak i każdemu z nich nadać inną funkcję użytkową jako że są to osobne budynki.

Drażliwy problem w Kochłowicach

Inny obiekt o sporej powierzchni użytkowej (ok. 1000 m kw.) znajduje się w dzielnicy Kochłowice przy ulicy Młodzieżowej. Jest to budynek szkoły, która powstała już ok. 1896 roku. Mieści się w niej 6 sal lekcyjnych oraz mniejsze pokoje dla nauczycieli i personelu.

- Ponowne wprowadzenie szkoły do tego budynku jest jak najbardziej możliwe - mówi Henryk Mercik. – Niewątpliwie nadaje się on również na typowe biura lub mieszkania - dodaje rudzki konserwator. W szkole można dowolnie zaadaptować 8 dużych pomieszczeń. Taki charakter mieszkalny niewątpliwie ma swoje zalety - dowolny układ ścian lub pozostawienie dużych, wolnych przestrzeni w każdym z perspektywicznych mieszkań. Trzeba również wspomnieć o ciekawej ekspozycji budynku, który znajduje się na swoistym wzniesieniu i niewątpliwie wyróżnia się wśród monotonnej zabudowy mieszkalnej tej części Kochłowic. Pewne wątpliwości u przyszłych inwestorów może budzić historia obiektu za czasów II wojny światowej. Przypuszcza się, że w budynku szkoły w okresie II w.ś. funkcjonował niemiecki obóz pracy. Sprawa, podnoszona niedawno przez wiele lokalnych mediów nie jest jednak jednoznaczna.

- Nie ma dokumentów, które potwierdziłyby istnienie polenlagera w budynku przy ulicy Młodzieżowej - mówi Adam Nowak, kierownik biura prasowego. – Jednak jeśli tylko historycy wykażą, że w czasie wojny odbywała się tam taka forma represji wobec Polaków, wtedy oczywiście uhonorujemy budynek stosowną tablicą pamiątkową - dodaje Nowak.

Za szybkim wykorzystaniem budynku są również mieszkańcy: - Moim zdaniem wystarczy w tym miejscu tablica pamiątkowa i jak najszybsza adaptacja obiektu. Jeżeli nie znajdzie się inwestor, to budynek zniszczeje i zawali się, a w jego miejsce powstanie kolejny blaszany market. Czy tego chcemy? – Pyta retorycznie Sebastian, mieszkaniec Kochłowic.


Albo dworzec albo fabryka... margaryny

Innym kochłowickim zabytkiem, który został wytypowany przez urzędników Rudy Śląskiej na urządzenie w nim loftów jest wieża wodna przy dworcu kolejowym. Jest to najmniejszy obiekt z sześciu wytypowanych do adaptacji. Ma to swoje zalety - stosunkowo niedużym kosztem można doprowadzić wieżę do stanu używalności. Jak rokują pracownicy urzędu miejskiego najstosowniejszą funkcją ze względu na specyficzną, wertykalną budowlę wieży będzie galeria sztuki. Za granicą w podobnych obiektach jest to często praktykowany rodzaj adaptacji. - Kontaktował się z nami również inwestor, zainteresowany przekształceniem wieży na prywatne mieszkanie - informuje Renata Młynarczuk z Wydziału Rozwoju Miasta.

Dworzec w Chebziu to wartościowy zabytek Rudy Śląskiej, który leży na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Niemniej wartościowe są obiekty wchodzące w skład dworca PKP. Niegdysiejsze budynki warsztatów i poczty zostały przeznaczone na lofty. Niewątpliwym atutem dla przyszłych inwestorów jest rzecz jasna sąsiedztwo głównego dworca kolejowego w Rudzie Śląskiej. Wspomniane obiekty świetnie sprawdziłyby się w funkcji mieszkalnej, ale również usługowo - gastronomicznej jak i noclegowej.

Kolejnym zabytkiem, który może z powodzeniem posłużyć jako loft jest dawna fabryka margaryny w dzielnicy Ruda. - Jest to obiekt, w którym jeszcze niedawno urzędowało Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, które ma wieczyste prawo do użytkowania budynku - informuje Renata Młynarczuk z rudzkiego magistratu - jednak Urząd Miasta pomoże w załatwieniu wszelkich formalności związanych ze zmianą właściciela obiektu, jeżeli znajdzie się inwestor gotów „tchnąć życie” w ten piękny i zabytkowy budynek - deklaruje Młynarczuk. Funkcje jakie może obiekt pełnić to tak jak w przypadku wcześniejszych zabytków: funkcja biurowa, funkcja mieszkalna, funkcja usługowa.

Ostatni z sześciu rudzkich zabytków, które póki co zostały wytypowane do rewitalizacji, znajduje się w Orzegowie. Jest to typowo postindustrialna budowla - wieża węglowa z sąsiadującym z nią zbiornikiem na smołę i wieloma innymi obiektami z cegły. Są to pozostałości po koksowni „Orzegów”, której początki sięgają roku 1903. Główny budynek tej grupy obiektów - wieża węglowa - niegdyś służył do sortowania węgla. Ma on pięć kondygnacji. Atutem tego rodzaju budowli jest brak ścian nośnych - konstrukcja opiera się na filarach. To pozwala przyszłym inwestorom dowolnie modelować wnętrza poszczególnych kondygnacji. - Mimo prawnej ochrony budynku jako obiektu zabytkowego, przyszły inwestor będzie mógł - w granicach rozsądku - przebudować obiekt - twierdzi Henryk Mercik – Przewidujemy na przykład stworzenie otworów okiennych w ścianach budynku, co będzie z pewnością możliwe i niewątpliwie ułatwi nadanie nowych funkcji użytkowej wieży węglowej - dodaje Mercik.

Komentarz autora:

Jak widać Ruda Śląska ma niebywały potencjał aby stać się „zagłębiem loftów”. Niestety Polacy są zbyt krótkowzroczni i nie zawsze potrafią dostrzec perspektywiczne zyski, które niesie ze sobą inwestowanie w zabytki. A szkoda, bo wystarczy spojrzeć na to, co dzieje się w Europie Zachodniej - tam inwestorzy walczą o każdy industrialny obiekt, o każdy zabytek techniki, który świadczy o ich historii i bez których nie byłoby ich.**

Od redakcji: __

Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej zwrócił się do nas z prośbą o pozyskiwanie relacji świadków oraz wspomnień mieszkanców Rudy Śląskiej, którzy pamietają sytuację kochłowickiej szkoły przy ul. Młodzieżowej w czasach II wojny światowej. Pomoże to w ustaleniu faktów i oficjalnym potwierdzeniu działalności jaka miała tam miejsce w czasie wojny. Czekamy na Państwa opinie i świadectwa.


SERWIS MM O INWESTYCJACH




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto