Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstała piosenka o Karolu Goduli!

Joanna Oreł
O historii na śląską nutę, czyli piosenka poświęcona Karolowi Goduli.

Kiej już nie boł zdatnym flirtu ni ożynku, to sie chop umyśloł zostać królym cynku. Kto taki? Ano Karol Godula - wieloletni zarządca dóbr Ballestremów w Rudzie Śląskiej. Tak przynajmniej twierdzą Jolanta Literska i Marian Makula, którzy na 230. rocznicę urodzin Króla Cynku stworzyli piosenkę pt. "Godula". Od kilku dni można jej słuchać w internecie, również na stronie

href="dziennikzachodni.pl."dziennikzachodni.pl.

" target="_blank">target="_blank">dziennikzachodni.pl. Tekst napisano po śląsku, ale utwór nie przypomina typowych, śląskich szlagierów.

To raczej ballada historyczna o Karolu Goduli i jego zasługach dla Rudy Śl.. - Tekst Mariana Makuli, związany z Karolem Godulą i jego legendą, przeczytałam po raz pierwszy trzy lata temu i uznałam, że to bardzo dobry temat na piosenkę - mówi Jolanta Literska, która wykonała utwór o Goduli. - Melodię miałam w głowie natychmiast, więc zupełnie naturalnie powstała kompozycja - zaznacza wokalistka i kompozytorka. I dodaje: - Narzekamy na brak autorytetów, może trzeba ich szukać w tamtych czasach. Nie interesuje mnie, jakie nosili nazwiska i jaką wiarę wyznawali, najważniejsze, że tworzyli coś, co ludziom pozwalało lepiej żyć. Myślę, że mamy deficyt dobrych zarządców, więc aż ciśnie się na usta: Karol wróć!

Być może doczekamy się kontynuacji muzycznej lekcji historii, bo wokalistka przyznaje, że interesującym tematem na piosenkę jest dla niej... klasztor Cystersów w Rudach, gdzie Godula pobierał nauki.


Piosenka nie jest nudna jak program w szkole

Jan Kołodziej, pasjonat historii Rudy Śląskiej
Powinniśmy się cieszyć z tego, że taki rodzaj przekazu jest adresowany głównie do tej grupy docelowej, na której nam najbardziej zależy - do ludzi młodych. Użycie legendy jest dość umiejętnym środkiem do zainteresowania historią, bo nie jest nudnym przekazem treści stricte historycznych, jakimi wypełnione są programy szkolne.

Dariusz Walerjański, historyk, członek wojewódzkiej rady ochrony zabytków
Pisanie utworów muzycznych czy dzieł inspirowanych historycznymi wydarzeniami to takie "romantyczne upiększanie historii", a za przykład z wysokiej półki muzycznej niech posłuży dzieło opera autorstwa Rogera Watersa z Pink Floyd, który stworzył dzieło muzyczne pt. "Ça Ira", poświęcone Rewolucji Francuskiej.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto