Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie duży park miejski w centrum Tychów

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
Tychy podobnie, jak inne miasta na świecie, zdecydowały się oddać przestrzeń w centrum miasta mieszkańcom. 27 sierpnia na sesji Rady Miejskiej zaprezentowano koncepcję nowego parku.

W 2009 roku dr Krzysztof Bierwiaczonek z Uniwersytetu Śląskiego przeprowadził badania wśród tyszan, z których wynika, że mieszkańcy miasta doceniają i lubią tereny zielone, takie jak parki, skwery i wszelkie rekreacyjne formy przestrzeni publicznej.

Tychy chcą stworzyć taką przestrzeń również w centrum, a nie tylko na obrzeżach, gdzie już funkcjonuje OW "Paprocany" lub Suble. Ma ona powstać w pasie oddzielonym z jednej strony Al. Jana Pawła II, a z drugiej ul. Henryka Dąbrowskiego (w środku znajdują się tory). Miasto chce tam stworzyć w pełni funkcjonalny i odpowiadający na potrzeby mieszkańców park.

Polecamy również: Rajd Tyski 2009 [Zdjęcia]

- Tyskie śródmieście nie posiada żadnych elementów postrzeganych jako symboliczne. W okolicy City Pointu, hotelu Tychy czy na ul. Grota Roweckiego można wprawdzie zrobić zakupy, pójść do kina, zjeść obiad czy załatwić kredyt, ale jest to obszar tylko o charakterze funkcjonalnym, pozbawiony elementów symbolicznych, a także dobrej przestrzeni publicznej o charakterze miejskim - przedstawia kolejne wyniki badań dr Bierwiaczonek.

Elementy symboliczne o których mówi dr Bierwiaczonek teren pod przyszły park miejski posiada - znajdują się tam np. krzyż przy D.H. "Azet", którego tyszanie zaciekle bronili przed komunistycznymi władzami lub figura przy Al. Jana Pawła II, przy której co roku mieszkańcy palą znicze w rocznicę śmierci papieża.

Na zielono zaznaczono teren przestrzeni rekreacyjnej, na czerwono infrastrukturę usługową parku, na niebiesko ul. Darwina przedłużoną do Al. Jana Pawła II, na żółto
kładki łączące obie strony parku. Najdłuższą żółtą linią historyczną ulicę Paprocańską | UM Tychy

- Koncepcja nowego parku zakłada również powstanie punktów usługowych przy wjeździe do parku (zarówno od strony ul. Grota Roweckiego, jak i od strony lodowiska), z których będzie można skorzystać, wchodząc na teren zielony - informuje Aleksandra Cieślik, rzeczniczka prasowa tyskiego magistratu. Teren zielony w środmieściu ma szansę być pierwszym ogrodzonym tyskim parkiem. Przystosowany ma być on do odpoczynku, aktywnego spędzania wolnego czasu, ma mieć wyznaczone ścieżki rowerowe i spacerowe, a także grodzoną przestrzeń dla psów i trawę, na której można się położyć i poczytać książkę.

Magistrat zamierza jeszcze w tym roku rozpisać konkurs na park, który zostanie rozesłanych do wszystkich najważniejszych pracowni w Polsce, jak i w Europie. Tyszanie będą mogli zdecydować, jak ma się nazywać park. Autor najlepszego pomysłu na nazwę otrzyma nagrody ufundowane przez miasto. Do tyskich artystów trafi prośba o stworzenie znaku firmującego park.

Polecamy również: Klienci udaremnili napad na sklep

Przy okazji zagospodarowania parku, zostanie także rozwiązany jeden z problemów komunikacyjnych śródmieścia - ul. Darwina zostanie przedłużona aż do Al. Jana Pawła II, udrożniając tym samym ul. Grota Roweckiego.


MM Silesia poleca:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto