Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaj katowickie kościoły [Fotogaleria]

Redakcja
W dzisiejszych Katowicach znajduje się blisko 40 kościołów katolickich oraz 2 należące do gminy ewangelicko-augsburskiej. Odegrały ważną rolę w historii miasta i na trwałe wpisały się w jego pejzaż.

Jeden z najpiękniejszych obiektów sakralnych miasta niestety nie dotrwał do czasów dzisiejszych. Mowa tu o synagodze, znajdującej się niegdyś przy ulicy Mickiewicza, pomiędzy Łażnią Miejską (obecnie siedziba PZU Życie) oraz III L.O. im. A. Mickiewicza. Budowla w stylu eklektycznym, mauretańsko-neoromańskim, zniknęła z powierzchni ziemii już na początku II wojny światowej, we wrześniu 1939 roku. Jedynym śladem przypominającym o tamtych zdarzeniach jest dziś obelisk, leżący nieopodal na skwerze przed przychodnią lekarską.

Z pozostałych kościołów w mieście żaden nie powstał przed połową wieku XIX. Wyjątkiem jest leżący w Parku Kościuszki drewniany kościółek Św. Michała, lecz nie można go traktować w pełni jako budowli katowickiej - został przeniesiony z Syrynii w 1938 roku. Drewniane kościoły istniały także do XX wieku w dzielnicy Bogucice. Na ich miejscu powstały jednak nowe świątynie.

Pierwszym parafialnym kościołem katolickim w mieście stał się neogotycki Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświetszej Marii Panny (Mariacki) poświęcony w roku 1870 (budowa rozpoczęła się w roku 1862). Zaprojektowany został przez A. Langera z Wrocławia. Wśród innych miejskich kościołów wyróżnia się zastosowaniem łuków oporowych podtrzymujących sklepienie nawy głównej. Kilka lat wcześniej, w roku 1854 utworzono parafię ewangelicko-aubsburską. W tym samym okresie (1856-58) powstał neoromański kościół ewangelicki pw. Zmartwychwstania Pańskiego mieszczący się przy ulicy Warszawskiej. Kościół jest piewrwszym murowanym obiektem sakralnym w mieście, a zaprojektował go R. Lucae. Od czasu powstania był jeszcze dwukrotnie rozbudowywany (w latach 1899-1902). Trzecim i ostatnim istniejącym przedwojennym kościołem śródmiejskim jest parafia pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła z lat 1898-1902, budowana wg projektu J. Ebersa z Wrocławia. Neogotycka budowla jest przykładem wykorzystania możliwości dekoracyjnych i kolorystycznych cegły profilowanej i glazurowanej.

Neogotycki kościół pw. Św. Szczepana w Bogucicach powstał w latach 1892-94, wg projektu P. Jackischa z Bytomia z inicjatywy proboszczów bogucickich Markiefków. Do dziś znajduje się przed nim zespół sześciu figur barokowych. Obecny kosciół stoi na miejscu wcześniejszego z 1854 roku, który z kolei zastąpił drugi szereg drewnianych kościołów, budowanych w Bogucicach od XIV wieku. Kościół pełnił funkcję prokatedry Administracji Apostolskiej w latach 1922-25, a następnie katedry w latach 1925-57. W Szopieniach do dziś zachowały się obydwa XIX wieczne kościoły: katolicki pw. Sw. Jadwigi oraz ewangelicki - Zbawiciela. Kościół Św. Jadwigi zbudowano w latach 1885-87 w stylu gotyckim. Trójnawowa ceglana budowla opiera się na rzucie krzyża łacińskiego i tak jak większość katowickich kościołów posiada jednowieżową fasadę. Neogotycki kościół Zbawiciela zbudowano z kolei w roku 1901.

Przykładem neobaroku w wersji sakralnej w mieście jest z kolei Kościół pw. Św. Antoniego w dzielnicy Dąbrówka Mała. Zbudowany w latach 1907-1911, projektu J.F. Klompa z Dortmundu. Inną neobarokową budowlą jest Kościół pw. Św. Anny w Nikiszowcu projektu G. i E. Zillmannów z Charlottenburga, z lat 1914-27, stawiany jako element budowanego wówczas osiedla robotniczego. Kościół posiada rzadziej spotykaną w mieście dwuwieżową fasadę oraz kopułę na skrzyżowaniu naw. Neoromański jest z kolei kościół wchodzący w skład panewnickiego kompleksu Ojców Franiszkanów (oprócz kościoła znajduje się tam również klasztor). Powstał w latach 1905-08 według planów franciszkanina - brata Mansweta.

Z przedwojennych kościołów warto jeszcze wymienić te, znajdujące się w dzielnicach Dąb oraz Załęże.Kościół pw. Św. Jana i Pawła w Dębie powstał w latach 1901-1902. Neogotycką budowlę zaprojektował L. Schneider.  W dzielnicy Załęże znajduje się z kolei neogotycki kościół pw. Sw. Józefa, z początku XX wieku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto