MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Prawo jazdy w śląskim trudne do zdobycia

Sławomir Cichy
arch.
Po raz kolejny oblałeś praktyczny egzamin z jazdy w Katowicach? I nic dziwnego, bo tu naprawdę trudno go zdać. Za pierwszym razem udaje się to 29,5 proc. próbujących.

Trochę większe szanse masz w oddziałach w Tychach, Jastrzębiu i w Rybniku. Tak przynajmniej wynika ze statystyki zdawalności, którą opracował Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego za 2010 rok.

W naszym regionie trudniej niż w Katowicach zdać egzamin na prawo jazdy kategorii "B" tylko w Dąbrowie Górniczej. Tam z pozytywnym wynikiem kończy jazdę 28,7 proc. zdających. Zdecydowanie łatwiej można zdobyć prawo jazdy w mniejszych miastach poza naszym województwem.

Zdaniem dyrektora katowickiego WORD-u Romana Bańczyka, powód takiej sytuacji jest prosty: - Podczas egzaminu kandydat na kierowcę musi wykonać określoną ilość zadań. W miastach o dużym natężeniu ruchu, z pojazdami szynowymi i dowolną ilością skrzyżowań czy rond, jest trudniej niż w małych ośrodkach, gdzie znacznie mniej miejsc spełnia kryteria egzaminacyjne.

Rzeczywiście w dużych miastach ilość rond, przejazdów tramwajowych, lewoskrętów i wzniesień do ruszania pod górę jest wręcz trudna do oszacowania i nie da się ich wyuczyć na pamięć. Dlatego część tych, którym się nie udało zaliczyć egzaminu, próbuje szczęścia poza naszym regionem. Bo to u nas, obok Łodzi, zdaje się najtrudniej.

- Mają takie prawo, bo z kompletem dokumentów z odbytego kursu można zdawać egzamin w dowolnym ośrodku w Polsce - nie ukrywa dyrektor Bańczyk.

Pod koniec lat 90. i na początku tego wieku największą popularnością cieszyła się Łódź. Potem pojawiły się wycieczki do Tarnobrzega. Dziś najłatwiej w Polsce zdać egzamin na prawo jazdy w Łomży - prawie 43 proc. zdających za pierwszym razem, a w Ostrołęce - niemal tyle samo. Złośliwi twierdzą, że tam, gdzie zdawalność jest wysoka jeszcze nie dotarli agenci CBA, CBŚ, ABW. To w kontekście doniesień korupcji, jaka toczyła środowisko egzaminatorów kilka lat temu.

Kursanci wiedzą, gdzie łatwo, a gdzie trudno zdać

Choć za oknem zima trwa w najlepsze, turystyka egzaminacyjna nie słabnie. Ci, którym się nie udało zdać egzaminu na prawo jazdy w Katowicach, Tychach, Bielsku czy Częstochowie - pakują walizki i wyjeżdżają szukać szczęścia nawet na drugim końcu Polski.

- Oczywiście chcielibyśmy, żeby zdawalność w naszym regionie była wyższa. Choćby na poziomie 40 proc., a nie 32 proc. - jak teraz. Ale nie będziemy pomniejszać wymogów, kosztem bezpieczeństwa na drodze. Nie będziemy też na siłę przepuszczać kursantów, żeby poprawić wyniki - mówi Roman Bańczyk, dyrektor katowickiego WORD-u .

Wiadomość o tym, że najłatwiej w Polsce zdać egzamin na prawo jazdy w Łomży, przeleciała lotem błyskawicy przez fora zainteresowanych w naszym regionie. Nieważne, że z Katowic do tego Łomży jest 450 kilometrów, nieważne, że zimno, a na koleje średnio można liczyć. Ważne, że tam szansa na pozytywny wynik to niemal jak rzut monetą: pół na pół.

- Hej, piszcie, czy zdawaliście w Łomży i jak wam poszło. Ja mam egzamin w środę i bardzo się stresuję. Jacy są ci egzaminatorzy? Ja najbardziej boję się rond, tych co są dwupasmowe - pisze na jednym z forów Marta. Dostaje odpowiedź: - Ja byłem i zdałem. Trafiłem na superegzaminatora i poszło bez problemu. Rond nie ma się co bać, bo tam mały ruch jest. A Natalia dodaje: - Wszystkie osoby, które znam, zdawały tam od razu. Rybak nie ma wątpliwości, dlaczego jest tak łatwo: - Tam są chyba 2 trasy, po których jeździsz na egzaminie.

W tych miastach zdają najczęściej

Sprawdziliśmy, gdzie jeszcze, oprócz Łomży, najłatwiej zdać egzamin na prawo jazdy.

Ostrołęka: 43 proc. trafiających na egzamin zdaje go za pierwszym razem. Odległość od Katowic: 410 km.
Suwałki: 39 proc. zdawalności za pierwszym razem. Odległość od Katowic: 582 km.
Nowy Sącz: statystyki wskazują na 38,6 proc. zdawalności. Odległość od Katowic: 187 km.
Krosno: 38,5 proc. zdaje za pierwszym podejściem. Odległość od Katowic: 244 km.
Poznań: 36 proc. zdawalności. Odległość od Katowic: 377 km.
Rzeszów: 35,9 proc. zdawalności. Odległość od Katowic: 243 km.
Olsztyn: 35,2 proc. zdawalności. Odległość od Katowic: 472 km.

48 - w tylu ośrodkach na terenie kraju można zdawać egzaminy na prawo jazdy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie miasteczka ruchu drogowego w Radomsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto