Projekt: Nowoczesna Spółka Szkoleniowa - potwierdzona jakość w nauczaniu coraz bliżej finiszu

Artykuł sponsorowany
Realizowany przez Spółkę Szkoleniową Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach projekt pod nazwą „Nowoczesna Spółka Szkoleniowa – potwierdzona jakość w nauczaniu”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, powoli zbliża się do finiszu. Ostatnim jego etapem było zorganizowanie konferencji regionalnych, podsumowujących działania projektowe.

W roku 2011 realizacja projektu skupiała się przede wszystkim na analizie kształcenia zawodowego w celu określenia oczekiwań pracodawców, prognozowanego popytu na kierunki oraz rekomendacji zmian i rozwoju kształcenia zawodowego osób dorosłych. W tym celu przeprowadzono badania poprzez ankietyzację 150 słuchaczy oraz 20 nauczycieli pod względem jakości i form kształcenia oraz przydatności kształcenia w zawodzie, jak i analiza otoczenia regionalnego, polegająca na zdiagnozowaniu popytu zgłaszanego przez stu pracodawców regionu poszukujących pracowników w zawodach technicznych.

Poza przeprowadzeniem przez firmę zewnętrzną badań ewaluacyjnych, w celu zapewnienia szkole bieżącej ewaluacji, powstało również narzędzie informatyczne, służące do monitorowania potrzeb rynku według kryteriów jakości kształcenia oraz form kształcenia zawodowego. Uzyskano również akredytację Kuratora Oświaty do prowadzenia trzydziestu kursów w formach pozaszkolnych.

Wraz z nastaniem roku 2012 pełną parą ruszyły działania związane ze standaryzacją i unowocześnieniem oferty edukacyjnej CKKG. Pierwszym z zadań było opracowanie trzech skryptów do prowadzenia zajęć specjalizacyjnych na kierunkach zawodowych technik mechanik i technik górnik. Powodem podjęcia takich kroków był brak aktualnych podręczników dostępnych na rynku dla zawodowych przedmiotów specjalizacyjnych.

Ostatnie wydania pochodzą za lat ’90 ubiegłego wieku i zawierają nieaktualne treści, nieodpowiadające stosowanym obecnie rozwiązaniom technologicznym w kopalniach. Autorzy skryptów, mimo braku większego doświadczenia w tworzeniu tego rodzaju publikacji, znakomicie poradzili sobie z tym zadaniem. Z pomocą metodyka, ekspertów merytorycznych i językowych oraz grafików powstały trzy skrypty, z których korzystać będą mogli słuchacze i słuchaczki CKKG.

Na podstawie nowopowstałych skryptów zaprojektowano platformę e-learningową, która jest nowoczesnym narzędziem dedykowanym uczestnikom i uczestniczkom zajęć w CKKG. Oprócz treści merytorycznych na platformie znalazły się liczne zdjęcia, schematy, rysunki, filmiki szkoleniowe i inne materiały statyczne oraz interaktywne, które nie tylko uatrakcyjnią zajęcia, lecz także pozwolą słuchaczom na dokładniejsze zapoznanie się z tematem. Po przyswojeniu treści poszczególnych lekcji uczniowie będą mogli sprawdzić swoją wiedzę za pomocą interaktywnych testów, zadań czy quizów oraz rozwiązując krzyżówki.

Uruchomienie rozwiązań e-learningowych ma sprawić, że część zajęć teoretycznych w CKKG będzie mogła być realizowana w formie zdalnej. Takie rozwiązanie może przyczynić się do uatrakcyjnienia prowadzonych zajęć, a tym samym do wzrostu frekwencji i w konsekwencji ilości absolwentów Centrum Kształcenia Kadr Górnictwa.

Realizując projekt „Nowoczesna Spółka Szkoleniowa – potwierdzona jakość w nauczaniu” staramy się zmienić postrzeganie zawodów z branży górniczej jako typowo męskich oraz wskazywać korzyści udziału kobiet w kształceniu technicznym, zapraszając do nauki w CKKG zarówno kobiety jak i mężczyzn. Kobiety i mężczyźni realizują się w różnych rolach i wybór tej właściwej jest sprawą indywidualną, a to właśnie stereotypy są jedną z głównych przyczyn tego, że kobiety nie decydują się na kształcenie w typowo męskich zawodach.

Istnieje również przekonanie, że przyczyną tego są różnice w profilach inteligencji mężczyzn i kobiet, jednak po dokładniejszym przyjrzeniu się temu zagadnieniu można stwierdzić, że kobiety i mężczyźni równie dobrze radzą sobie z zagadnieniami matematyczno-przyrodniczymi. Częstą przyczyną tego, że kobiety nie decydują się na kształcenie techniczne jest również obawa przed nieznalezieniem zatrudnienia w „męskim zawodzie”. Dlatego właśnie projekty takie jak nasz przekonują zarówno panie, jak i potencjalnych pracodawców, że ze stereotypami należy walczyć, ponieważ jeśli ktoś jest specjalistą w danej dziedzinie, to po prostu nim jest, bez względu na płeć.

Wrzesień to czas podsumowania działań realizowanych w projekcie. Doskonałą do tego okazją jest zorganizowanie konferencji w czterech miastach województwa śląskiego: Katowicach, Rybniku, Bielsku-Białej i Częstochowie. Podczas konferencji prezentowane są zarówno powstałe skrypty oraz platforma e-learningowa jak i wyniki badań przeprowadzonych w ramach projektu. Na konferencję do Częstochowy zapraszamy już 19 września.

Więcej informacji na temat konferencji, możliwości wzięcia w niej udziału oraz wszystkich szczegółów dotyczących projektu można znaleźć na stronie internetowej www.nss-eszkola.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto