Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przebudowa centrum Katowic coraz bliżej

Redakcja
Owiane mgłą tajemnicy plany przebudowy Katowic zyskują coraz więcej konkretów. 28 maja ogłoszono przetarg na szczegółowe projekty budowlane i wykonawcze przestrzeni publicznych i ciągów komunikacyjnych.

Co to oznacza w praktyce? Koncepcję przebudowy śródmieścia autorstwa pracowni Konior Studio

Tomasza Koniora

skonfrontowano z realiami technicznymi, prawnymi oraz możliwościami ekonomicznymi miasta. Wszystko to, co zdarzyło się od czasu przyjęcia koncepcji do dnia dzisiejszego, a także to, co ma się wydarzyć w najbliższym czasie było przedmiotem konferencji, jaką zorganizowano w poniedziałek w

Rondzie Sztuki

.

Czytaj również: Autorka Skina i dyskusja o Katowicach [Wideo]

- Przeprowadziliśmy dziesiątki rozmów m.in. z zainteresowanymi inwestorami, właścicielami nieruchomości, gestorami mediów i organizatorami transportu publicznego. Konsultowaliśmy także szereg rozwiązań z mieszkańcami i potencjalnymi inwestorami. Efektem są skonkretyzowane założenia dla projektantów, które czynią projekt realnym w zakresie inwestycji publicznych - mówił Krzysztof Rogala, pełnomocnik prezydenta ds przebudowy śródmieścia.

Nowe rozwiązania komunikacyjne

Projekt nie różni się znacząco od koncepcji Koniora, ale przed nami jednak pewne istotne zmiany. Przesunięty zostanie przebieg alei Korfantego oraz ulic Moniuszki i Śródmiejskiej, nowa zabudowa po zachodniej stronie alei Korfantego powstanie w większym niż przewidywano oddaleniu od Superjednostki, zmieniona zostanie również lokalizacja parkingów podziemnych. Aleja Korfantego będzie mieć najprawdopodobniej 43 metry szerokości. - Chcemy umożliwić powstanie jednolitej zabudowy pierzejowej po zachodniej stronie Korfantego  - mówił prezydent Katowic,

Piotr Uszok

.

Czytaj również: Katowice: Przebudowa centrum ciągle realna?

- Układ komunikacyjny to największa bolączka miasta. Musimy oddalić na ile się da ruch kołowy od Rynku. Zanim poznaliśmy dane matematyczne nie zdawaliśmy sobie sprawy z natężenia ruchu samochodowego w rejonie alei Korfantego - mówił zgromadzonym Krzysztof Rogala.

Nie tylko komunikację samochodową czekają zmiany. Zmieniony zostanie również przebieg linii tramwajowej północ-południe. Od pewnego czasu wiadomo już było, iż linia biegnąca ulicą św. Jana poprowadzona zostanie przez ulicę Pocztową, ale zmieni się również układ przystanków tramwajowych. Jeden z nich ma powstać w pobliżu wiaduktu kolejowego i

kinoteatru Rialto

. Kolejny miałby powstać koło

Teatru Śląskiego

. - Nie będzie szybkiego tramwaju, ale będzie płynny przejazd, co jest konieczne do uzyskania dotacji z Unii Europejskiej - mówił Rogala.


Jeden z transformersów - Spodek, który przechodzi obecnie modernizację

Obecnie trwają intensywne prace na ulicy 1 Maja, gdzie kładzione jest torowisko, w tym roku prace mają zostać rozszerzone również o ulicę Warszawską. Powstaną również nowe parkingi, co również jest obecnie dużym problemem centrum miasta. Część z nich ma powstać w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Jeden z nich pomiędzy oddziałem ING Banku Śląskiego przy wylocie ulicy Mickiewicza, a narożną kamienicą przy ulicy Teatralnej/alei Korfantego, kolejny pod Miejskim Obiektem Wielofunkcyjnym, który ma powstać na Rynku.

Czytaj również: Nowe centrum Katowic w 2010 roku

Przywrócić Rawę miastu

Podczas spotkania sporo uwagi poświęcono także rzece Rawie, przepływającej przez centrum. Przez lata była śmierdzącym problemem Katowic, w końcu ją uregulowano i przebudowano, najpierw na odcinku przy ulicy Sokolskiej, a później na wschód od Rynku do ulicy Bankowej, gdzie powstają tzw. Bulwary Rawy. Przyszedł czas na przykryty odcinek przecinający aleję Korfantego. Jak będzie wyglądała w przyszłości? Tego jeszcze nie wiemy.

- Biura startujące w przetargu muszą wziąć to pod uwagę i przygotować kilka alternatywnych koncepcji wyglądu Rawy w przyszłości. Chcemy przywrócić ją Katowicom, widzimy tutaj kilka możliwych rozwiązań - mówił Rogala. - To będzie konsultowane z Miejską Komisją Urbanistyczno-Architektoniczną. Chcemy, by to co zostanie skierowane do realizacji było wynikiem zbudowania większości wokół jakiejś wizji - dodał.

Czytaj również: Wiemy jakiego centrum chcą mieszkańcy Katowic

W projekcie przebudowy centrum jest również miejsce na obiekty komunalne. Budynek Młyńska 1 (Dom Prasy) ma być zaadoptowany dla potrzeb mieszkańców, jak również samego urzędu i mieścić Wydział Geodezji i Gospodarki Mieniem. Do Domu Prasy zostanie z kolei "przyklejony" sześciokondygnacyjny Miejski Obiekt Wielofunkcyjny, który ma łączyć funkcje komercyjne i miejskie.

- Idea nabrała rumieńców na targach MIPIM  2009 w Cannes, podczas których pojawił się inwestor, który zainteresował się pomysłem - mówił podczas spotkania prezydent Katowic, Piotr Uszok. Będzie to prawdopodobnie jedyny obiekt w pełni finansowany z miejskiej kasy.


Oficjalna strona projektu przebudowy centrum Katowic - Katowice w centrum przemian


Będą konsultacje społeczne, wymogi przetargowe są wysokie

Projektanci będą mieli za zadanie m.in. zaproponowanie trzech alternatywnych wersji zagospodarowania obszaru rynku z końcowymi odcinkami ulic przyległych. W procesie wyboru jednej z nich bardzo ważną rolę odgrywać będą konsultacje społeczne.

- Będziemy prosili o opinię mieszkańców Katowic, jak również architektów i urbanistów - mówił Piotr Uszok. W przetargu startować mogą wykonawcy dysponujący bardzo wszechstronną i doświadczoną grupą projektantów. Dla przykładu szef zespołu musi wykazać się realizacją podobnego projektu o wartości robót nie mniejsze niż 50 mln złotych.

Czytaj również: Katowiczanie powiedzieli jakiego chcą centrum

- Wymagania są wysokie, to zabezpieczenie przed najtańszą ofertą oraz podmiotami bez doświadczenia. Dopuszczamy również możliwość wystawienia do przetargu konsorcjów, gdyż jedno samodzielne biuro może nie podołać zadaniu - dodał prezydent Uszok.


Matylda Sałajewska w towarzystwie transformersów


Rozstrzygnięcie przetargu ma nastąpić pod koniec lipca lub na początku sierpnia. Następny etap to projektowanie, które potrwa 12 miesięcy. Prace budowlane rozpoczną się najwcześniej w połowie 2010 roku.

Do projektu przebudowy śródmieścia po raz kolejny już włączyła się

Matylda Sałajewska

, artystka, absolwentka wydziału projektowania graficznego Akademii Sztuk Pięknych. Współpracowała już z miastem w ramach konsultacji społecznych

"Katowice na warsztacie"

a w poniedziałek przed Rondem Sztuki pojawiły się "transformersy", żywe roboty w kształcie budynków mających powstać w otoczeniu Ronda, reprezentujące wielką metamorfozę, jaką ma być przebudowa centrum.

Zobacz: Projekt przebudowy strefy Rondo-Rynek (PDF)

SERWIS MM O INWESTYCJACH




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto