Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przed nami największy Międzynarodowy Przegląd Kolęd i Pastorałek

MFKiP
MFKiP
Od 15 do 18 stycznia w Będzinie potrwa Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek
Od 15 do 18 stycznia w Będzinie potrwa Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek Sebartfoto/arch. MM
Od 15 do 18 stycznia w Będzinie odbędzie się XXI edycja największego kolędowego przeglądu w Polsce – Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika.

W domach powoli usychają choinki, za nami już barwne Orszaki Trzech Króli. Jednak już za tydzień na wszystkich czeka kolejna szansa, aby odnowić radość Bożego Narodzenia – świąt nieodłącznie związanych z rodzinnym kolędowaniem.

Od 15 do 17 stycznia (czwartek i piątek od 9 do 20.30, w sobotę od 9 do 17) w Państwowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina przy ul. Sportowej w Będzinie odbywać się będą przesłuchania ponad 100 najlepszych wykonawców, wyłonionych spośród niemal dwóch tysięcy zgłoszonych do eliminacji, jakie w grudniu prowadzone były w całej Polsce, a także na Ukrainie i Białorusi. Kolędy tradycyjne i współczesne, polskie i zagraniczne śpiewać będą soliści, chóry i zespoły, dzieci, młodzież i dorośli.

- Różnorodność to jeden z wyróżników będzińskiego przeglądu, dzięki któremu każdy znajdzie coś, co pozwoli mu uradować swoje serce i przenieść je do Betlejemskiej groty oraz ogrzać przy żłóbku. Kolejny wyróżnik to profesjonalizm, jaki wyróżnia te amatorskie zespoły oraz serce, jakim dzielą się z nami i wkładają w kolędowanie – zaznacza dyrektor Festiwalu, ks. Piotr Pilśniak.

Laureatów tegorocznej edycji wybierze jury pod przewodnictwem ks. dr hab. Pawła Sobierajskiego (Akademia Muzyczna w Katowicach) wspieranego przez prof. Martę Kierską-Witczak (Akademia Muzyczna we Wrocławiu) oraz dr Michała Sławeckiego (UKSW i Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie).

Tradycyjnie Festiwal zakończy się koncertem galowym, który w niedzielę, 18 stycznia o g. 16 odbędzie się w kościele na Osiedlu Syberka. Jego reżyserii podjął się w tym roku sam przewodniczący komisji, znany także ze swoich występów na scenach całej Polski.

- Przez 20 lat nasz Festiwal wpisał się na kulturalną mapę Polski pokazując, że warto promować tradycję i piękno. Zdobyliśmy zastęp nie tylko wykonawców, którzy cenią ten przegląd, ale także wolontariuszy bezinteresownie pracujących na rzecz imprezy i jej gości – podkreśla ks. Pilśniak wyrażając nadzieję, że wspólne kolędowanie z uczestnikami przeglądu znów połączy wszystkich mieszkańców Polski.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto