Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Dabrowie G.: Kamera prawdę powie o rurociągu

red
Hydrodynamiczne czyszczenie sieci kanalizacyjnej na ul. Niemcewicza w Dąbrowie Górniczej
Hydrodynamiczne czyszczenie sieci kanalizacyjnej na ul. Niemcewicza w Dąbrowie Górniczej
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej jako pierwsze w kraju wprowadziło telewizyjny monitoring sieci

Rozmowa z Sebastianem Woźniakiem, specjalistą ds. monitoringu TV w Dziale Eksploatacji Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej

Jako jedni z pierwszych w kraju wprowadziliście Państwo telewizyjny monitoring sieci.

Pierwszy samochód inspekcyjny do oceny stanu technicznego rurociągów podziemnych zaczął pracować w 1998 roku. Wówczas tylko kilka przedsiębiorstw w Polsce posiadało takie pojazdy. Dzisiaj pracują dwa niezależne samochody i niewiele jednostek w kraju ma pojazdy i urządzenia tej klasy. Jest to samochód marki IVECO z systemem telewizyjnym IBAK do prowadzenia inspekcji TV ciągów głównych i Fiat Fiorino również z systemem telewizyjnym IBAK do prowadzenia monitoringu TV przyłączy. Za pomocą kamer inspekcyjnych wykonujemy usługi oceny sieci i wskazania miejsc napraw. Te prace wykonujemy w całym regionie.

Jakie prace wykonujecie Państwo w Dąbrowie Górniczej?

Do prawidłowej oceny stanu technicznego rurociągów służą kamery inspekcyjne. Dzięki nim można skutecznie zaplanować renowację sieci i dokonać zinwentaryzowania włączeń do sieci kanalizacyjnej. Chodzi również o włączenia zabudowane przez mieszkańców niezgodnie z przeznaczeniem, czyli włączenia kanalizacji deszczowej do sanitarnej, co powoduje podtopienia posesji.

PWiK na zlecenie dąbrowskiego Urzędu Miejskiego zarządza systemem kanalizacji.

Zarządzamy siecią deszczową, sanitarną, ogólnospławną. Łącznie to ok. 300 km. Kanalizacja deszczowa odprowadza wody opadowe z terenu miasta. Dąbrowskie Wodociągi na podstawie umowy wykonują na zlecenie Gminy inspekcje telewizyjne sieci i jej remonty. Czyszczą i udrażniają sieć kanalizacji deszczowej, wpusty uliczne i studnie. Również nowo budowane sieci kanalizacyjne wykonane w ramach projektu "Uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej w gminie Dąbrowa Górnicza" są poddawane kontrolom technicznym bezpośrednio po ułożeniu w ziemi, po zagęszczeniu terenu i przed samym asfaltowaniem. Oko kamery pozwala ocenić i wykonać pomiary spadków układanych odcinków. Dzięki temu można szybko wyeliminować nawet najdrobniejsze błędy wykonawców. PWiK Sp z o.o. monitoruje za pomocą kamer TV ok. 50 km sieci rocznie. Wykonuje też czyszczenie sieci nowo budowanych odcinków kanalizacji oraz kanalizacji istniejącej, sanitarnej i deszczowej.

Na czym ten proces dokładnie polega?

Prace możemy podzielić na trzy etapy. Etap I obejmuje wytypowanie awaryjnych odcinków sieci kanalizacyjnych do wykonania przeglądu kamerą telewizyjną. Inspekcja kamerą pozwala ocenić stan techniczny kanalizacji. Kamera wprowadzana do przewodów kanalizacyjnych wskazuje miejsca uszkodzeń. Pozwala to na szybką identyfikację instalacji wymagających naprawy, czy wymiany. Drugi etap obejmuje hydrodynamiczne czyszczenie kanalizacji. Polega to na wprowadzeniu węża ciśnieniowego, dyszy czyszczącej oraz węża ssącego do danego odcinka rurociągu, a następnie czyszczenie go wodą podaną pod odpowiednim ciśnieniem. Zanieczyszczenia z kanału są odsysane pompą próżniową do zbiornika na osad, a następnie utylizowane na składowisku odpadów. Samochody, które wykonują te prace, wyposażono w system recyklingu. Woda raz wykorzystana do płukania instalacji, po oczyszczeniu - wraca do zbiornika w samochodzie i może być wykorzystana powtórnie do procesu czyszczenia. Pozwala to znacznie obniżyć koszty wykonywanych prac. Etap III polega na wykonaniu inspekcji kamerą TV już wyczyszczonej kanalizacji. Ta inspekcja pozwala określić stan przyłączy; sposób ich wykonania i ich szczelność. Dzięki wbudowanemu nadajnikowi radiowemu, w każdej chwili można namierzyć głowicę kamery znajdującą się pod powierzchnią ziemi. Urządzenia są bardzo nowoczesne. Kamera do przyłączy "z popychaczem", potrafi pokonać nawet "kolana" pod kątem 90 stopni. Inspekcja TV - ciągów głównych posiada także wózek samojezdny pokonujący w linii prostej drogę 400 m. Sprzęt ten wykonuje również pomiar spadku (ułożenia rur). Monitoring TV wykonywany jest zgodnie z normą PN-EN 13508-2. Raporty z przeprowadzonych prac zostają zapisane w formie cyfrowej.

W najbliższym czasie planujecie Państwo zakupy nowych urządzeń?

Tak, w przyszłym roku planujemy zakup nowego zestawu telewizyjnego z nowoczesnym wyposażeniem. Kamery są wyposażone w laser do pomiaru średnic rurociągu i skaner, który sprawia, że oko operatora nie przeoczy najdrobniejszego szczegółu, bowiem sieć zostaje "rozłożona na czynniki pierwsze". Usługi naszego przedsiębiorstwa cieszą się sporym zaufaniem, dlatego stale poszerzamy ofertę i pracujemy nad podniesieniem naszych standardów.

Skorzystaj z e-BOK - bądź eko

Elektroniczne Biuro Obsługi Klienta (e-BOK) dąbrowskich wodociągów to funkcjonalna i bezpieczna platforma inter-netowa, dzięki której bez wychodzenia z domu załatwimy wszystkie formalności logując się na swoje konto.

W e-BOK możemy podać odczyt wodomierza i mieć wgląd w historię odczytów, otrzymaną e-fakturę opłacić przelewem online lub za pośrednictwem karty płatniczej. Takie e-płatności odbywają się przez wysokiej jakości system eCard i są w pełni bezpieczne. Możemy również e-fakturę wydrukować i opłacić ją w sposób tradycyjny na poczcie. Za pośrednictwem e-BOK można też przejrzeć zawartą umowę, złożyć wniosek, edytować swoje dane teleadre-sowe, odbierać komunikaty e-mail i/lub sms o brakującym odczycie zaległej i nowej e-fakturze.

Korzystając z e-BOK wiele zyskujemy. Po pierwsze - terminowość - e-faktury zawsze otrzymamy na czas; po drugie - bezpieczeństwo - e-faktura jest zabezpieczona podpisem elektronicznym; po trzecie - wygoda - e-faktura zajmuje mniej miejsca niż tradycyjny dokument papierowy i możemy ją przejrzeć w dowolnym miejscu i czasie. Warto pamiętać, że rezygnując z faktur papierowych chronimy także środowisko naturalne.

Na stronie

www.pwik-dabrowa.pl

znajdziemy porady jak się zarejestrować. Wypełniając formularz i podpisując umowę na korzystanie z e-BOK, otrzymamy hasło, którym będziemy się posługiwać (zalecane jest, by później zmienić je na własne). Od tego momentu będziemy mogli w pełni zarządzać swoim kontem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto