Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przydomowa oczyszczalnia ścieków. Zaufaj doświadczonemu specjaliście

Redakcja
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to idealne rozwiązanie dla obiektów oddalonych od sieci kanalizacyjnej lub położonych w okolicach, gdzie nie zbudowano jeszcze systemu zbiorczego odprowadzania ścieków. Stąd rosnąca liczba sprzedawanych oczyszczalni. Jak jednak wybrać odpowiednie rozwiązanie? To wielka sztuka i warto posłuchać tu rady doświadczonych fachowców.

Dlaczego oczyszczamy ścieki?
Każda nieruchomość zgodnie z prawem polskim i dyrektywami Unii Europejskiej, które stają się coraz surowsze, musi mieć rozwiązany problem odprowadzania ścieków z posesji. - Popularne niegdyś szamba, czyli zbiorniki bezodpływowe, a tak naprawdę odpływowe, czyli nieszczelne, wbrew obiegowej opinii nie są rozwiązaniem tanim i oczywiście daleko im do nowoczesnych standardów - przekonuje Zbigniew Mazurek, właściciel firmy "AquaClear" z Tychów, specjalista w dziedzinie przydomowych oczyszczalni ścieków.

- Do 2015 roku, zgodnie z prawem - wszystkie zbiorniki bez-odpływowe, które nie są szczelne, mają zostać wyeliminowane. Koszt usuwania ścieków ze zbiorników bezodpływowych to miesięcznie ok. 300 zł. Co oznacza, że zakup i montaż przydomowej, nowoczesnej oczyszczalni zwraca się już po ok. 3 latach. Taka oczyszczalnia jest też tania w eksploatacji - kosztuje to ok. 300 zł w skali roku (oszczędzamy, bo nie dokonujemy opłat za odprowadzanie ścieków do przedsiębiorstwa wodociągowego), a jej obsługa ogranicza się do usuwania raz na pół roku nadmiaru tzw. osadu czynnego.

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 roku w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego wyraźnie wymaga, aby stopień oczyszczenia ścieków z pojedynczych gospodarstw domowych był równie wysoki jak w przypadku jednostek osadniczych nieprzekraczających 2000 RLM.

Dlatego też tradycyjne oczyszczalnie drenażowe, zgodnie z Dyrektywą Unijną 89/106/EEC oraz normą PN-EN 12566-3+A1:2009, w szybkim tempie ustępują miejsca biologicznym oczyszczalniom z napowietrzaniem, które uzyskują wysokie parametry oczyszczonego ścieku i pozwalają odprowadzić ten ściek bezpośrednio do gruntu czy cieku wodnego. - Do oczyszczalni, które sprzedajemy nie dosypuje się żadnych biopreparatów, tabletek czy innych pożywek dla bakterii. Cały proces oczyszczania ścieków odbywa się samoczynnie, zgodnie z przyrodą w warunkach tlenowych, czyli napowietrzenia ścieków - dodaje ekspert.

Jak znaleźć najlepsze rozwiązanie?
Decydując się na przydomową biologiczną oczyszczalnię ścieków konieczne jest przeprowadzenie wnikliwej analizy możliwości technicznych montażu i eksploatacji urządzenia. Co jednak zrobić, gdy oczyszczalnia to dla nas idealne rozwiązanie, lecz na działce mamy mało miejsca? Tu rynek oferuje nam takie systemy, które zaspokoją nasze potrzeby i oczekiwania. - Jeżeli dysponujemy niewielką powierzchnią działki, warto wybrać oczyszczalnię, która zintegrowana jest w jednym korpusie, co znacznie zmniejsza jej gabaryty (np.: TRAIDENIS-POL, model NV) - mówi Zbigniew Mazurek.

Poletko filtracyjne przeznaczone na rozsączenie oczyszczonego ścieku w przypadku biologicznych oczyszczalni ścieków zajmuje niewiele miejsca i przeciętnie waha się w granicach 8-10 m2 powierzchni działki. Średnio zakłada się 2 m2 powierzchni chłonnej na jednego użytkownika. W przypadku optymalnych (piaszczystych) warunków gruntowych często stosuje się studnię chłonną, która zajmuje tylko 1-2 m2 powierzchni działki. Warunkiem jest ilość ścieków nieprzekraczająca 1 m3/d, a poziom wody gruntowej znajduje się co najmniej 1 m poniżej dna studni.

Warto jednak i w tym przypadku zasięgnąć opinii dobrego fachowca. Bowiem rodzaj gruntu ma decydujący wpływ na sposób odprowadzenia oczyszczonego ścieku z biologicznego urządzenia. - Warunkiem wykorzystania gruntu jako odbiornika oczyszczonego ścieku jest jego przepuszczalność - tłumaczy Zbigniew Mazurek.

- Najlepiej nadają się do tego celu głównie piaski (gruby i średni) oraz grunty mieszane z przewagą gleb piaszczystych. Tego typu grunty gwarantują odpowiednio długi przepływ oraz chłonność. Często problem stanowią grunty słabo przepuszczalne lub nieprzepuszczalne. Niestety wiąże się to z wymianą gruntu rodzimego w miejscu planowanego drenażu lub studni chłonnej.

W czym może pomóc ekspert?
Charakter obiektu, z którego dopływają ścieki, ma bardzo istotny wpływ na właściwy dobór przydomowej oczyszczalni ścieków. Urządzenia oferowane na naszym rynku przeznaczone są do oczyszczania wyłącznie ścieków bytowo-gospodarczych, czyli ścieków odprowadzanych z gospodarstw domowych (kuchnia, pralnia, łazienka, w.c. itp. urządzeń). Należy o tym pamiętać, gdyż ma to decydujący wpływ na prawidłową pracę całego systemu oczyszczania.

Wykonując analizę sposobu eksploatacji oczyszczalni musimy wziąć pod uwagę standard wyposażenia gospodarstwa domowego, kulturę użytkowania oraz ilość odprowadzanych tłuszczów. Te wszystkie czynniki wpływają bezpośrednio na skład fizykochemiczny ścieków, ich ilość oraz nierównomierność dopływu, co powoduje często konieczność zastosowania dodatkowych układów podczyszczających.

Widać więc, że istnieje bardzo dużo czynników decydujących o wyborze konkretnego rozwiązania. Jak sobie z tym radzić? Najlepiej powierzyć przygotowanie takiej inwestycji wyspecjalizowanej, sprawdzonej firmie. - Osoby, które zechcą skorzystać z naszych usług, otrzymają fachową pomoc już na starcie. Pomagamy przygotować potrzebne dokumenty, czyli projekt budowlany lub zgłoszenie do starostwa powiatowego, a także operaty wodno-prawne, jeżeli jest możliwość wprowadzania oczyszczonych ścieków do zbiorników wodnych czy też rowów melioracyjnych - operaty wodnoprawne w celu uzyskania pozwolenia wodnoprawnego - mówi Zbigniew Mazurek, właściciel firmy "AquaClear" z Tychów.

- Pomagamy także w pozyskaniu dofinansowania. Można je uzyskać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poprzez samorządy gmin, z którymi współpracujemy. Zresztą zrealizowaliśmy najwięcej inwestycji spośród firm oferujących dystrybucję i realizację oczyszczalni. Było to ok. tysiąca realizacji (dla gospodarstw indywidualnych oraz instytucji publicznych) od 2005 roku.

Dzięki umowie z oddziałem Banku Ochrony Środowiska w Tychach możemy zaproponować na terenie całego kraju preferencyjny kredyt na zakup i montaż oczyszczalni, którego oprocentowanie wynosi od 1 do 3,5 proc. Dzięki umowie z tyskim BOŚ-iem, poprzez oddziały banku w całej Polsce, realizacje z preferencyjnym kredytem mogą być przeprowadzone w całym kraju.

Te dwie formy dofinansowania z BOŚ i NFOŚiGW można połączyć. Na co dzień współpracujemy z projektantami, geodetami, geologami, kancelarią prawną, które pomagają w załatwieniu formalności. Jesteśmy w tym skuteczni, możemy pochwalić się np. wygranym procesem sądowym w II instancji z Wojewodą Małopolskim przy uzyskaniu zgody na instalacje kilku oczyszczalni w powiecie nowotarskim - podkreśla ekspert.


Pamiętaj, bo to ważne!
Powierzchnia działki przeznaczona pod budowę przydomowej oczyszczalni ścieków w myśl Rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa (Dz.U. nr 75/02 r. poz. 690) powinna uwzględniać minimalne odległości od różnych obiektów i granic działki:

2 m od granicy działki lub drogi,
3 m odległości drenażu od drzew,
5 m od drenażu do budynku gospodarstwa domowego,
30 m od studni z wodą pitną do poletka, na którym ułożone są dreny,
15 m od oczyszczalni do ujęcia wody pitnej (studni),
1,5 m od rurociągów gazowych i wodociągowych,
0,8 m od kabli energetycznych,
0,5 m od kabli telekomunikacyjnych.
Przy montażu instalacji do oczyszczania ścieków należy pamiętać o zalecanych ogólnie spadkach: od budynku do oczyszczalni ok. 2-5%, na drenach ok. 3%.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto