Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przygody z przyrodą: Kutz został ambasadorem

Redakcja
Kazimierz Kutz nie wyjechał wprawdzie na placówkę dyplomatyczną, ale jest ambasadorem - bardzo popularnego ekologicznego konkursu. Ten wybitny polski reżyser przyjął tytuł ambasadora konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja. Ambasadorem konkursu jest również znana podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska.

Konkurs polega na zgłaszaniu drzew (niekoniecznie pomników przyrody), które są ważne dla lokalnej społeczności. Występują w regionalnych legendach, źródłach historycznych, są symbolem ważnego miejsca lub zdarzenia zarówno z przeszłości, jak i czasów współczesnych. Klub Gaja zakończył niedawno przyjmowanie zgłoszeń do edycji konkursu "Drzewo Roku 2013". To pierwszy etap trzeciej już edycji poszukiwania "drzewa z opowieścią, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi".

Wstępne podsumowanie pokazuje, że 11 finalistów konkursu zostanie wybranych spośród ponad 150 zgłoszeń. Idea konkursu dotarła do każdego województwa, zgłoszenia nadeszły ze wszystkich 16 regionów, ale najwięcej z województwa śląskiego. Z naszego regionu zgłoszono do udziału w konkursie blisko 60 drzew. Ale ta liczba może się zwiększyć, bo na razie podliczono zgłoszenia wysłane za pomocą internetu. - Nadal czekamy na zgłoszenia pocztowe. Wśród proponowanych drzew przeważają dęby i lipy - informuje Jolanta Migdał, koordynatorka "Drzewa Roku 2013".

Do konkursu swojego kandydata zgłosił Minister Środowiska (to jesion wyniosły na skwerze Sue Ryder na warszawskiej Ochocie). Dwa zgłoszenia nadesłała Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych (faworyci leśników to ponad 700-letni dąb Piast rosnący w Rzepinie w województwie lubuskim i "Zakochana para", którą można podziwiać w Pieckach w województwie warmińsko-mazurskim, czyli 180-letni dąb spleciony z 270-letnią sosną).

Ponad połowę wszystkich internetowych zgłoszeń nadesłały szkoły oraz inne placówki edukacyjne. W konkursie wzięły udział nadleśnictwa. Uczestniczyły też organizacje społeczne i urzędy gmin. Z naszego regionu swoje ulubione drzewo wytypowali m.in. samorządowcy z Dąbrowy Górniczej i Łazisk Górnych, a także zarząd okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Katowicach i Towarzystwo Kulturalne im. T. Kościuszki w Szczekocinach.

Laureat konkursu zostanie wyłoniony spośród 11 finalistów, których zdjęcia i opisy znajdą się na specjalnej, konkursowej stronie internetowej. Ogólnopolskie głosowanie będzie trwać przez cały czerwiec 2013 roku.


Jak odnowić regionalny park?
Ochrona parków wpisanych do rejestru zabytków i parków o charakterze regionalnym to przedmiot konkursu ogłoszonego przez WFOŚiGW. Nabór dotyczy inwestycji, których dofinansowanie rozpoczyna się od 2013 roku. Informacje dotyczące naborów można uzyskać pod numerem telefonu (32) 757 37 32.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto