Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przyłącz się do kanalizacji

Redakcja
Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej dla wielu samorządów otwarły się możliwości pozyskania dodatkowych środków finansowych na realizacje kompleksowych inwestycji, również w sektorze środowiska, które nierzadko dawały jedyną szansę na szybki rozwój miast.

Członkostwo Polski w Unii Europejskiej umożliwiło wielu gminom, w tym Tychom, zrealizowanie inwestycji infrastrukturalnych, dzięki którym poprawił się komfort życia mieszkańców poprzez umożliwienie korzystania z nowoczesnej sieci kanalizacyjnej oraz zwiększyła się atrakcyjność miast. Z końcem 2010 roku zakończona została znakomita większość tych projektów i teraz trwa etap ich rozliczenia oraz wykazania się osiągniętymi efektami. Dla projektów środowiskowych, czyli takich jak projekt "Gospodarka ściekowa w Tychach", najistotniejszym efektem jest podłączenie wszystkich mieszkańców nim objętych do sieci kanalizacyjnej - tzw. efekt ekologiczny.

Dlatego też w Tychach mogą zapukać do twoich drzwi funkcjonariusze straży miejskiej, którzy z upoważnienia Prezydenta Miasta od kwietnia br. rozpoczną kontrole terenowe w zakresie obowiązku podłączenia właścicieli nieruchomości objętych projektem "Gospodarka ściekowa w Tychach" do nowo wybudowanej sieci kanalizacji sanitarnej.

Do dnia dzisiejszego w ramach projektu "Gospodarka ściekowa w Tychach" wydano prawie 4 tys. technicznych warunków przyłączenia nieruchomości objętych inwestycją do sieci kanalizacji sanitarnej. Podłączenie nieruchomości do deszczówki jest dobrowolne.

Tychy zamieszkuje ok. 129 tys. osób, w tym tylko 180 osób będących poza aglomeracją nie ma możliwości korzystania z nowoczesnej sieci kanalizacyjnej. Wśród tych 180 osób, 65 posiada przydomowe oczyszczalnie ścieków sanitarnych, a 50 w ogóle nie ma technicznych możliwości podłączenia ze względu na niewspółmierne koszty z tym związane, takie jak wykonanie przewiertu pod torowiskami lub inne skomplikowane uwarunkowania techniczne.

W ramach projektu umożliwiono podłączenie do kanalizacji dla 18.532 mieszkańców Tychów. Na chwilę obecną do wybudowanej kanalizacji sanitarnej podłączono już ok. 10.300 mieszkańców Tychów. Na koniec tego roku planuje się, iż z kanalizacji sanitarnej korzystać będzie już ok. 13.630 osób (70%). Na koniec 2012 r. liczba ta wzrośnie do 18.500 mieszkańców (95%), aby w 2013 osiągnąć 100%, czyli zakładane 19.500 mieszkańców. Dla beneficjenta środków unijnych osiągnięcie ww. jest niezwykle istotne ze względu na konieczność osiągnięcia tzw. efektu ekologicznego projektu.

EFEKT EKOLOGICZNY - co to jest?

Po zakończeniu realizacji inwestycji współfinansowanych ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej w sektorze środowiska, takich jak tyski Projekt budowy kanalizacji, konieczne jest wykazanie się osiągnięciem zadeklarowanych efektów rzeczowych, materialnych oraz ekologicznych. Do tych ostatnich należy poprawa jakości wód powierzchniowych i podziemnych, poprawa jakości gleby, właściwe odprowadzenie ścieków ze skanalizowanych obszarów do zmodernizowanej oczyszczalni w Tychach Urbanowicach dzięki podłączeniu wszystkich mieszkańców objętych Projektem do sieci kanalizacyjnej. Dodatkowo właściwe przeprowadzenie obróbki osadowej i pełnego procesu fermentacji, zapewniającego stabilizację osadów w zmodernizowanej w ramach Projektu oczyszczalni ścieków w Tychach Urbanowicach. Gmina Tychy - beneficjent środków unijnych - w ostatecznym rozliczeniu z Unią Europejską, które właśnie trwa, musi wykazać się dowodami poświadczającymi opisane powyżej zobowiązania, na podstawie których otrzymał dofinansowanie, czyli mówiąc wprost, musi udowodnić, że zrealizował to, co obiecał i na co otrzymał pieniądze.

PODEJMOWANE DZIAŁANIA PODCZAS REALIZACJI PROJEKTU

Podczas realizacji Projektu podejmowane były szerokie działania informacyjne dla mieszkańców Tychów mające na celu uświadomienie praw i obowiązków beneficjentów końcowych realizowanej inwestycji. Organizowano spotkania z mieszkańcami dzielnic objętych Projektem, pierwsze w 2007 r. w dzielnicy Czułów, na których szeroko omawiano zapisy ustaw oraz uchwał, które nakładają obowiązek podłączenia nieruchomości do kanalizacji oraz jakie konsekwencje wynikają z niedopełnienia tego obowiązku.

- W początkowej fazie realizacji Projektu przypuszczaliśmy, że może wystąpić konieczność dodatkowej mobilizacji Tyszan co do konieczności podłączenia nieruchomości do sieci - mówi Zbigniew Gieleciak, pełnomocnik Prezydenta ds. Projektu - choć aprobata, a nawet zadowolenie mieszkańców z faktu budowy kanalizacji było duże. Świadczyła o tym m.in. wysoka frekwencja na spotkaniach, zadawanie szczegółowych pytań, domaganie się warunków przyłączeniowych. Tyszanie wykazali zainteresowanie podłączeniem swoich nieruchomości do sieci kanalizacyjnej oraz docelową likwidacją tak mało ekologicznych szamb - dodaje. Rzeczywistość pokazała, iż wydanych zostało ponad 180 decyzji nakazujących podłączenie do kanalizacji oraz 11 decyzji egzekucyjnych. Stąd pomysł na przeprowadzenie akcji edukacyjno-prewencyjnej przez tyską straż.

AKCJA "JESTEŚ EKO - przyłącz się do kanalizacji"

Zdaniem specjalistów z RCGW S.A., planowane kontrole to dobry pomysł. Osiągnięcie efektu ekologicznego, czyli podłączenie wszystkich mieszkańców objętych Projektem do sieci kanalizacji sanitarnej, to dla gminy Tychy sprawa priorytetowa. Unia Europejska będzie beneficjentów skrupulatnie rozliczać. Ważne, aby mieszkańcy, do których zawitają tyscy strażnicy, potraktowali to działanie prewencyjnie jako dobrą wolę gospodarza miasta - troszczącego się o swojego obywatela, dbającego o środowisko naturalne i o finanse samorządu.

Kontrole tyskiej straży mają charakter działań zapobiegawczych. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że mieszkańcy czasem zapominają o swoich obowiązkach, a ludzie odpowiedzialni za Projekt chcą im o nich przypomnieć w dość delikatny, aczkolwiek zdecydowany sposób. Projekt "Gospodarka ściekowa" został zakończony, trwa okres zgłaszania wad i usterek oraz ostateczne rozliczenie z Unią Europejską, która dała dość znaczne dofinansowanie, ale na swoich warunkach. Przyszedł czas, aby dotrzymać złożonych zobowiązań, a podłączenie mieszkańców do kanalizacji było jednym z najważniejszych.

NIELEGALNIE ODPROWADZASZ ŚCIEKI - DOSTANIESZ MANDAT

Na pytanie odnośnie możliwości otrzymania kary za nielegalne odprowadzanie ścieków odpowiada Wojciech Krupa, kierownik Działu Kanalizacji w RCGW S.A.: - Oczywiście, że tak. To naturalne, ale o tym nasi mieszkańcy wiedzą nie od dziś. Praktycznie od chwili rozpoczęcia robót budowlanych, bo mówiliśmy o tym na spotkaniach, pisaliśmy w mediach. Ponadto każdy, kto otrzymał od nas techniczne warunki przyłączenia do sieci, ma to wyraźnie i jasno wyartykułowane w otrzymanym od nas piśmie. Zresztą nie jest to wymysł gminy Tychy, bo o tym stanowią przepisy.

Funkcjonariusze straży miejskiej będą odwiedzać nieruchomości, które mają już wydane techniczne warunki podłączenia nieruchomości do kanalizacji sanitarnej, natomiast ich właściciele uchylają się od obowiązku przyłączenia.

Możemy spodziewać się pytania o to, czy budynek jest podłączony do sieci.

Jeżeli tak, to zostaniemy poproszeni o pokazanie dokumentu potwierdzającego odprowadzanie ścieków sanitarnych do sieci kanalizacyjnej, czyli protokołu odbioru końcowego przyłącza, umowy na odprowadzanie ścieków lub faktury za odprowadzanie ścieków wystawionej przez RCGW S.A.

Jeżeli nie, to straż miejska poprosi o okazanie dowodów opłat za wywóz nieczystości - ścieków sanitarnych wozami asenizacyjnymi przez uprawnionych odbiorców. Jeżeli takich dokumentów nie otrzyma, wtedy mieszkaniec zostanie ukarany, zgodnie z przewidzianym taryfikatorem, oraz pouczony o obowiązku podłączenia do sieci.

Jeżeli dla konkretnej nieruchomości zanotowano znaczący upływ czasu od dnia otrzymania dokumentu, określającego warunki podłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej, to zostaniemy pouczeni, iż w terminie do 60 dni należy podłączyć nieruchomość do sieci kanalizacji sanitarnej i wezwać na odbiór przedstawiciela RCGW S.A. w celu podpisania protokołu odbioru końcowego.

Niepodłączenie nieruchomości w tym terminie będzie skutkowało wszczęciem przez Prezydenta Miasta Tychy procedury nakazowej o przyłączenie się do sieci.

Osoby niestosujące się do przepisów prawa dotyczącego zbiorowego odprowadzania ścieków podlegają karze grzywny w wysokości do 10.000 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto