Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radar przeciw powodziom

Grażyna Kuźnik
Trzy wojewódzkie fundusze ochrony środowiska: z Katowic, Opola i Wrocławia sfinansują budowę najnowocześniejszego w Polsce radaru na Górze św. Anny.

Podpisano już specjalne porozumienie w tej sprawie na spotkaniu w Jarnołtówku. Projekt wspiera Ministerstwo Środowiska oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Dzięki meteorologicznemu radarowi będzie można skuteczniej reagować na zagrożenie powodziowe na terenach województwa śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Informacje pozwolą szybko ocenić pogodę i jej zmiany. Można w ten sposób przewidzieć ekstremalne zjawiska pogodowe.

Pomysł ustawienia radaru w tym miejscu pojawił się już w sierpniu 2008 roku, kiedy Opolszczyznę spustoszyła wielka trąba powietrzna. Co prawda, radar nie może ostrzec przed takim żywiołem, ale okazało się, że region nie jest wystarczająco objęty monitoringiem meteorologicznym.

Będzie to bardzo droga inwestycja. Szacuje się, że budowa radaru z 40-metrową wieżą to wydatek ponad 12 mln złotych. Radar na Górze św. Anny przyniesie jednak wiele korzyści dla całego środowiska. Pozwoli na sta-łą obserwację górnych odcinków Odry i Nysy Kłodzkiej wraz z dopływami. Będzie pozyskiwał dane w zasięgu 200 km, a co pięć minut przygotuje dokładniejszą prognozę zagrożeń, co ułatwi zaalarmowanie ludności.

Metoda dopplerowska - z tzw. podwójną polaryzacją, zastosowana w radarze - pozwoli na trójwymiarowe prześwietlenie atmosfery, co daje wiarygodną informację o zbliżających się opadach deszczu, gradu lub śniegu.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto