Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radiowcy z uniwerku świętują kolejne urodziny

Piotr Kalsztyn
Piotr Kalsztyn
Studenci Uniwersytetu Śląskiego tworzą Radio Egida już od 42 ...
Studenci Uniwersytetu Śląskiego tworzą Radio Egida już od 42 ... arch. prywatne
Studenci Uniwersytetu Śląskiego tworzą Radio Egida już od 42 lat.

Mimo że, rocznica jest "okrągła" tylko na plakacie, to studenci wychodzą z założenia, że każde urodziny warto świętować. Radio Egida nie jest może najdłużej działającą rozgłośnią studencką w Polsce, ale jego tradycja odcisnęła się na śląskim dziennikarstwie. Wystarczy wspomnieć, że w Egidzie zaczynały takie postacie, jak  Kamil Durczok i Marek Czyż. W tym roku "lecie" (tak nazywają radiowcy swoje urodziny) również wraca do korzeni. - Przeglądając archiwum radia odkryłem plakat sprzed 15 lat, gdzie ówcześni radiowcy zapraszali na imprezę słuchaczy. Do tej pory urodziny organizowane były głównie dla byłych i obecnych egidowiczów, te będą również dla naszych słuchaczy - mówi Michał Kozioł, redaktor naczelny Radia Egida.

Słuchacze Egidy to głównie studenci z Katowic, pod nich przygotowywane są np. informacje. - Trochę po macoszemu traktujemy te ogólnopolskie, nie jesteśmy Dawidem, który pokona Goliata, trzymamy się swojej niszy, czyli spraw lokalnych i tych związanych z uniwersytetem - mówi Kozioł.

Radio Egida słuchane jest głównie na kampusie uniwersyteckim (Ligota), gdzie od 1969 roku studentów można usłyszeć w kołchoźnikach zamontowanych w akademikach. Obecnie Egida nadaje również przez internet, przez co studentów można słuchać praktycznie na całym świecie. Zresztą studenci cały czas idą z duchem czasu, marzy im się w przyszłości częstotliwość w eterze, a już teraz powstała aplikacja na smartfony z systemem android, która umożliwia słuchanie Egidy w komórkach.

Radiostację aktualnie tworzy około 80 osób, większość to studenci UŚ. Impreza urodzinowa odbędzie się 19 listopada w klubie studenckim Straszny Dwór. Dodatkowo w godzinach 12-18 będzie miał miejsce dzień otwarty radia. Tradycyjnie Egida będzie również nadawała w tym czasie kilkadziesiąt godzin z rzędu.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto