Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Reality show, portale takie jak Twitter i Facebook produkują pokolenia tępych nastolatek

Michael Sheridan, the Times
Nastoletnie dziewczyny chętnie stylizują się na Britney Spears
Nastoletnie dziewczyny chętnie stylizują się na Britney Spears fot.arc
Programy typu reality show, portale takie jak Twitter i Facebook produkują pokolenia tępych, płytkich nastolatek - ostrzega dr Helen Wright, dyrektorka jednej z najlepszych szkół prywatnych w Wielkiej Brytanii. Jej zdaniem, młode dziewczęta ze wszystkich stron poddawane są naciskom, by pielęgnować wizerunek kobiet głupich i ogarniętych obsesją na punkcie własnego wyglądu.

Wright, o której głośno było w ubiegłym roku, gdy siedem godzin po urodzeniu dziecka pojawiła się w pracy, uważa, że dorośli powinni zdobyć się na odwagę i głośno przeciwstawić się sposobowi przedstawiania kobiet w mediach.

- Za bardzo boimy się, że ludzie skrytykują nas za brak liberalizmu, jeśli powiemy "nie" rzeczom, które tak naprawdę nie są dobre dla naszych dzieci - mówi w rozmowie z "Timesem".

Wright przyznała, że coraz bardziej niepokoją ją programy telewizyjne, czasopisma i cała kultura, w której dorastają uczennice z jej szkoły St. Mary's Calne oraz jej własne dzieci (ma troje w wieku 8 lat, 4 lata i rok). Dziewczęta coraz wcześniej zaczynają być traktowane jak obiekty seksualne, co jej zdaniem dobitnie widać w reklamie.

Twitter i inne portale społecznościowe, które stworzyły sztuczną kulturę błyskawicznej reakcji, tylko wzmacniają stereotyp tępej dziewczyny. Jako przykłady dr Wright cytuje m.in. program "Britain's Got Talent" (brytyjską wersję "Mam Talent"), w którym jedna z uczestniczek naśladuje Britney Spears w taki sposób, że dr Wright czuje się zażenowana - a także klipy muzyczne.

- Jednym z najbardziej palących problemów, jakie dziś przed nami stoją, jest odważne zaprotestowanie przeciwko erotyzacji wizerunku kobiet, zjawisku, które weszło już do kultury masowej, którą tak chętnie naśladują nastolatki - powiedziała Wright. - Niebezpieczeństwo wiąże się też z coraz większą powierzchownością społeczeństwa: z wagą, jaką przywiązuje się do wizerunku, popularyzacją celebrytek w stylu lalki Barbie, indywidualnością pozbawioną jakichkolwiek wartości, myśli czy głębi intelektualnej, banalizacją kontaktu internetowego. Płytkość społeczeństwa prowadzi do umocnienia wizerunku tępej kobiety.

Zgadza się z tym Sarah Teather, brytyjska minister edukacji. - Rozwiązanie problemu erotyzacji dzieciństwa to obowiązek nas wszystkich, nie tylko rządu. Erotyzacja dzieci jest wszechobecna i wiem, że rodzice się tym niepokoją - dodaje minister.

Przed ogłupianiem dorosłych kobiet przez programy telewizyjne gloryfikujące celebrytów ostrzega też amerykańska prawniczka Lisa Bloom, która wydała na ten temat książkę.

Z przeprowadzonego niedawno sondażu wynika, że 25 proc. młodych Amerykanek wolałoby wygrać "America's Next Top Model", czyli amerykańską wersję "Top Model - Zostań Modelką", niż zdobyć Pokojową Nagrodę Nobla.

Michael Sheridan, the Times

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto