Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Renowacja to podstawa

Redakcja
Rozmowa z Grzegorzem Murakiem, prezesem zarządu firmy Cleanpipe Polska sp. z o.o. w Wyrach

logo
www.cleanpipe.pl

Spółka Cleanpipe Polska świadczy usługi z zakresu remontów, napraw i budowy sieci wodno-kanalizacyjnych, a także usługi ogólnobudowlane. Jakie były początki firmy? Które usługi cieszą się największym zainteresowaniem?

Firma Cleanpipe Polska sp. z o.o. powstała w 2000 r., od początku jej działalności jestem z nią związany. Miałem swój aktywny wkład w jej rozwój, promowanie i udoskonalanie stosowanych przez spółkę technologii. W 2014 r. kupiłem firmę od niemieckiego właściciela i od tego momentu spółka funkcjonuje już z polskim kapitałem.
Działalność Cleanpipe opiera się głównie na usługach renowacji magistral wodociągowych - w tym się specjalizujemy. Od pewnego czasu zajmujemy się również renowacją sieci kanalizacyjnych i studni kanalizacyjnych. Te prace stanowią mniejszy procent naszych usług, ale takie zlecenia także realizujemy.
Firma zatrudnia maksymalnie do 20 wyspecjalizowanych pracowników, ponieważ wiele prac pomocniczych, tj. wykonanie wykopów czy odtworzenia nawierzchni zlecamy naszym partnerom. Choć i na tym polu dużo się zmienia, gdyż w ostatnim czasie przeprowadziliśmy sporo inwestycji m.in. w sprzęt budowlany - zakupiliśmy: koparki, ciężarówki. Pomału przejmujemy etap prac przygotowawczych i pomocniczych, co pozwoli nam na większą niezależność przy realizacji zleceń.
Wspomniane usługi ogólnobudowlane to mała gałąź naszej działalności, którą rozwijamy głównie na terenie Śląska.

Przez 17 lat swojej działalności firma Cleanpipe przeprowadziła renowację ponad 75 000 metrów rurociągów. Jakie są główne argumenty przemawiające za tym, że klienci wybierają właśnie tę firmę?

Zamówienia realizujemy w całej Polsce, naszymi głównymi zleceniodawcami są zakłady wodociągowe. Od samego początku nasza spółka kierowała się zasadą wykonywania usług na najwyższym poziomie. Pozwoliło to na wypracowanie naprawdę dobrej i stabilnej marki - Cleanpipe Polska. Jesteśmy uznawani za jedną z najlepszych firm cementujących rurociągi w Polsce - to opinie naszych Zleceniodawców. Realizowaliśmy zlecenia m.in. dla wodociągów warszawskich, katowickich, wrocławskich, łódzkich, gliwickich, jak i wielu innych.
Naszym głównym celem jest stałe utrzymywanie wysokiej jakości świadczonych usług. Większość zleceń, które otrzymujemy, rozstrzyga się w drodze przetargów. Wybór następuje poprzez wytypowanie najkorzystniejszej oferty, a jak wiadomo o tym decyduje najczęściej cena. Z tego powodu nie każdy przetarg udaje nam się wygrać, gdyż chcąc zachować wysoki poziom świadczonych usług, nie jesteśmy w stanie zaniżać cen.
Nasza jakość wynika z przestrzeganych standardów, cały czas stawiamy na: solidność, fachowość, rzetelność, należytą staranność i terminowość prac. Nasi klienci to widzą i doceniają.

Firma od lat stosuje w renowacji sieci nowoczesne, sprawdzone metody, a specjalizuje się w cementyzacji. Co warto wiedzieć o tej metodzie?

To prawda, specjalizujemy się w cementyzacji magistral wodociągowych, to nasza flagowa usługa. Przeprowadzamy również renowacje, stosując rury GRP i PE. W ostatnich latach do głosu doszli wykonawcy innych technologii, często wykorzystywane są np. tzw. rękawy nasączane żywicami epoksydowymi, ponieważ Zamawiający ulegają w wielu wypadkach trendowi tzw. innowacyjnych technologii i je stosują, pomimo że nie zawsze jest to uzasadnione technologicznie czy też ekonomicznie.
Nie twierdzę, że cementyzacja jest jedyną i słuszną metodą renowacji rurociągów. Zdarza się, że odradzam w niektórych przypadkach cementyzacji, gdyż priorytetem jest zadowolenie inwestora i użytkownika sieci - proponuję wtedy inne technologie. Bywają też sytuacje odwrotne, gdzie nie zawsze rękaw jest najlepszym rozwiązaniem.
Trzeba pamiętać, że cementyzacja stanowi aktywną ochronę antykorozyjną dla rurociągów stalowych i żeliwnych - co oznacza, że pomiędzy cementem a remontowaną rurą dochodzi do reakcji chemicznej powodującej zatrzymanie utleniania i rura już nie koroduje. Pozostałe technologie z zasady tylko „izolują” stary rurociąg od przesyłanego medium, jakim w naszym przypadku jest woda. Nie gwarantuje to nam jednak zatrzymania korozji starego rurociągu. Trudno nie wspomnieć o fakcie, iż technologia cementyzacji rurociągów jest najstarszą metodą renowacji rur, a co za tym idzie jest najbardziej sprawdzoną spośród pozostałych. Nowe fabrycznie rury, wykorzystywane obecnie do budowy lub przebudowy wodociągów, często są już produkowane właśnie z wewnętrzną powłoką cementową - co dowodzi tylko skuteczności tej technologii. Cementyzacja rurociągów chroni je przez wiele lat przed nawrotami korozji, odkładaniem się osadów, co znacząco przedłuża ich żywotność.
Jednak raz jeszcze pragnę podkreślić, że każdy przypadek potrzeby renowacji rurociągów wodociągowych czy kanalizacyjnych należy rozpatrywać indywidualnie w oparciu o stan istniejący i oczekiwania inwestora. Nie ma bowiem rozwiązania uniwersalnego.

Klienci spółki Cleanpipe mają świadomość tego, że dbałość o sieci wodociągowe i kanalizacyjne, regularne ich sprawdzanie czy czyszczenie muszą mieć wpływ na jakość wody, a w konsekwencji na zadowolenie odbiorców?

Tak jest. Bardzo często woda w zakładach produkcji wody jest dużo lepszej jakości, niż ta którą pijemy jako konsumenci i końcowi odbiorcy, we własnych domach. Dlaczego? Otóż zły stan sieci wodociągowych doprowadza do zanieczyszczenia wody, która w tej postaci trafia do odbiorców. Rozwiązaniem jest planowane i sukcesywne remontowanie oraz przebudowywanie sieci wodociągowych, zaczynając od magistral wodociągowych, kończąc na sieciach rozbiorczych. Wiele przedsiębiorstw wodociągowych w Polsce przez ostatnie lata bardzo dużo środków wydawało na inwestycje w sieć kanalizacyjną. Przez to traciła mocno sieć wodociągowa - myślę, że wkrótce to się odwróci. Obawiam się jednak, że poprzez wciąż odkładane plany remontowe może się okazać, iż w wielu przypadkach będzie już za późno na cementowanie czy remontowanie wodociągów. Wtedy nie pozostanie nic innego jak tylko wymiana rurociągów na nowe. A jeśli do tego dojdzie - to koszty będą większe, co odbije się na cenach wody, za którą i tak już dużo płacimy.

Czy to prawda, że zły stan sieci odbija się na cenach wody?

W efekcie wieloletniej eksploatacji sieci wodociągowej, osad z tlenków żelaza i manganu zmniejsza przekrój rury o kilkadziesiąt procent. Aby więc dostarczyć wymaganą ilość wody do miasta, musi być ona tłoczona pod kilka razy wyższym ciśnieniem. Z kolei wyższe ciśnienie to mocniejsze lub bardziej obciążone pompy i wyższe koszty energii elektrycznej, odbijającej się na cenie wody.
Kiedyś nasza firma cementowała rurociąg wody surowej, która była dostarczana poprzez przepompownię do zakładu uzdatniania wody. Po remoncie rurociągu pompy tłocząc tę samą ilość wody, zużywały o 30-40 proc. mniej energii, którą musiały wcześniej zużywać. To zmiana na plus. Warto pamiętać, że przy obciążaniu pomp i całej infrastruktury wewnętrznej, sprzęt się zużywa, psuje, trzeba go częściej naprawiać lub wymieniać. Remonty wodociągów wpływają więc na całość instalacji, nie tylko tej rozsyłającej wodę.
Renowacje magistral wodociągowych są więc z pożytkiem dla wszystkich - zarówno odbiorców, jak i dostawców wody.

Czy pijąc wodę z kranu, można poznać, że sieć wymaga naprawy albo czyszczenia? Woda może mieć przecież na wejściu dobrą jakość, ale ulegać zanieczyszczeniu wtórnemu.

Oczywiście. W wielu przypadkach remonty nie są w ogóle przeprowadzane, co widać, jak się nieraz odkręci kran i leci z niego brązowa woda. To jest tzw. miękki osad, m.in. osady manganowe. Wynika to z tego, że rurociągi są nimi „zarośnięte”, a wskutek wystąpienia uderzenia hydraulicznego lub zmiany kierunku przepływu wody w sieciach następuje ich zerwanie. W ten sposób osady „lądują” w naszych czajnikach, pralkach itd.
Mam nadzieję, że jeśli chodzi o jakość wody dostarczanej odbiorcom, świadomość jej dostawców i zarządzających wodociągami będzie rosnąć, przecież codziennie mamy z nią kontakt, spożywamy ją, więc ona musi być najlepszej jakości.

Jakie plany ma firma na najbliższą przyszłość?

Mamy ambitne, długoletnie plany inwestycyjne i rozwojowe. Firma będzie rozszerzać swoją działalność o inne technologie bezwykopowe. Obecnie prowadzimy rozmowy z producentami, dostawcami oraz inwestorami, co mam nadzieję doprowadzi do wyboru kolejnej innowacyjnej technologii, która tak jak cementyzacja przez wiele lat będzie spełniać oczekiwania producentów i odbiorców wody.
Chcielibyśmy też rozszerzyć swoją działalność na terenie woj. śląskiego, zacieśnić współpracę z lokalnymi zakładami wodociągowymi.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto