Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Dąbrowy Górniczej zależy od Ciebie, mieszkańcu!

Adam Gawron
Adam Gawron
W dniach 6 i 7 marca odbyły się w dąbrowskim Urzędzie Miasta warsztaty, będące etapem w wypracowywaniu Lokalnego Programu Rewitalizacji miasta. Przygotowane zostały przez Wydział Strategii, Promocji i Komunikacji Społecznej.

Warsztaty poprowadzili pracownicy naukowi Górnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości oraz Akademii Ekonomicznej: prof. zw. dr hab. Andrzej Klasik, dr Adam Polko oraz dr Krzysztof Wrana, a wzięli w nich udział: urzędnicy Urzędu Miasta, radni miejscy, instytucje kultury i sportu, przedstawiciel Kościoła oraz sami mieszkańcy. Informacje o miejscu oraz dacie warsztatów dostępne były w lutowym „Przeglądzie Dąbrowskim” oraz na stronie Urzędu Miasta.

 

W pierwszym dniu warsztatów uczestnicy zajęli się problemami przestrzenno-środowiskowymi oraz gospodarczymi, w drugim zaś – społecznymi oraz związanymi z kulturą, rekreacją i sportem. – Spotkania te są poświęcone diagnozie problemów – powiedział dr Wrana. Diagnoza ta ma trwać do 31 marca.

 

Pod przewodnictwem wspomnianych wyżej pracowników naukowych odbywały się dyskusje nad terenami i obiektami, wytypowanymi uprzednio do rewitalizacji przez zespoły ds. rewitalizacji dąbrowskiego Urzędu Miasta i Rady Miejskiej. Przechodzono od dzielnicy do dzielnicy, obejmując obszar całego miasta (tym różni się obecnie opracowywany program od poprzedniego, obowiązującego od roku 2004, który swym zasięgiem objął jedynie część śródmieścia, a w ramach którego dokonano prac remontowych i adaptacyjnych przy takich obiektach, jak: Biblioteka Miejska przy ul. Kościuszki, Muzeum Miejskie „Sztygarka” czy Miejski Ośrodek Pracy Twórczej przy ul. 3 Maja). Zadaniem biorących udział w warsztatach było stwierdzenie, czy dany teren/obiekt nadaje się do rewitalizacji czy też nie. Była również możliwość podawania własnych propozycji, co często czyniono. Dużą determinację wykazała w tym zakresie szczególnie przedstawicielka osiedla Mickiewicza, argumentując swój wniosek poważnymi problemami tego osiedla z zamakaniem piwnic i brakiem należytej współpracy z Miejskim Zarządem Budynków Mieszkalnych.

 

- Ludzie nie są przyzwyczajeni do konsultacji społecznych – powiedziała Aneta Nowak z Wydziału Strategii, Promocji i Komunikacji Społecznej, komentując nie najwyższą frekwencję mieszkańców na warsztatach. Wyraziła jednak pogląd, że sprawy zmierzają w dobrym kierunku. – To Państwo decydujecie o tym, jaki kształt będzie miał program – powiedział dr Wrana.

 

Przychodząc na spotkania, takie jak to, bądź wypełniając ankietę, którą znajdziecie  TUTAJ i wysyłając ją na adres: mailto:[email protected] macie realny wpływ na to, jaki obszar/obiekt zostanie wpisany do Lokalnego Programu Rewitalizacji, a wiec na to, kto będzie miał szansę otrzymać środki z funduszy unijnych, bo aby je uzyskać, trzeba być ujętym w takim programie. Skorzystajcie z tej szansy!

 

Na wypełnienie i przesłanie ankiety macie czas do 18 marca. W dniach 3-4 kwietnia odbędzie się druga tura warsztatów, poświęcona pracy nad konkretnymi propozycjami projektów. Możecie kontaktować się w tej, a także w innych sprawach bezpośrednio z Anetą Nowak, osobą odpowiedzialną w Wydziale Strategii, Promocji i Komunikacji Społecznej za przygotowanie Programu, dzwoniąc pod numer (032) 295 68 85.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto