Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Robert Konieczny przed szansą na kolejną nagrodę [Wizualizacje + Wideo]

Redakcja
W październiku podczas Światowego Festiwalu Architektury, przyznana zostanie nagroda za Budynek Świata Roku 2008. Kandydatem jest słynny Dom Aatrialny Roberta Koniecznego.

World Architecture Festival odbędzie się w Barcelonie, w dniach od 22 do 24 października. W szranki staną najlepsze realizacje powstałe pomiędzy 1 stycznia 2007, a 20 czerwca 2008 roku. Do konkursu na budynek roku (World Building of the Year 2008) napłynęły 722 propozycje, z których wybrano ostatecznie 224 najlepsze projekty z 43 państw. Wyboru dokonało międzynarodowe jury pod przewodnictwem światowej sławy architekta, Normana Fostera.

W tym gronie nie zabrakło budynków z Polski, którą reprezentuje poznański Stary Browar pracowni Studio ADS (kategoria "shopping") i Dom Aatrialny katowickiej pracowni KWK Promes, który zakwalifikował się do kategorii "House, Private house".

Czy uda się pokonać konkurencję? O tym przekonamy się już 24 października. Ogółem wyłoniono 17 kategorii konkursowych (skupiających 96 typów budynków), a wśród nich m.in: budynki o przeznaczeniu sportowym, produkcyjnym, kulturalnym, budynki użyteczności publicznej, domy, czy kategorię "new and old" (połączenie starego, istniejącego już budownictwa z nowymi realizacjami).

- Podejście Roberta jest niezwykłe, odwrócił istotę domu atrialnego i przerzucił jego specyficzne cechy na zewnątrz. Atrium nie jest już zamknięte, jest otwarte. Mamy tu do czynienia z awangardową formą, użyto dużych przekuć szklanych po to, aby połączyć się z krajobrazem zewnętrznym. To cecha charakterystyczna dla projektów Koniecznego. Zapoczątkował to projektując dom trójkątny, dom aatrialny jest dobrym wyznacznikiem jego podejścia - mówi MM Silesii Ryszard Nakonieczny, redaktor naczelny Archivolty.


Fot. Archiwum Roberta Koniecznego


- Bardzo się cieszę, że startujemy w konkursie. Nie tak dawno nawet nie śniłem o tym, że stanę twarzą w twarz z Normanem Fosterem i będę prezentował przed nim swój projekt. Miło się znaleźć w takim gronie, już samo to jest wyróżnieniem, ale myślę, że mamy małe szanse na zwycięstwo - mówi MM Silesii

Robert Konieczny

.

- Budynek będzie miał dużą konkurencję, ale gorąco kibicuję Robertowi. Należy go promować, gdyż jest jednym z niewielu polskich architektów, który przebija się na zachodzie. Trudno powiedzieć, jakie budynek ma szansę na odniesienie sukcesu w konkursie, rywalizacja jest ogromna - dodaje Nakonieczny.

- To może być nowy etap dla mnie i mojej pracowni. Mamy szansę spotykać się z ludźmi, których dotychczas znaliśmy jedynie z okładek książęk. Samo zwycięstwo w konkursie nie jest najważniejsze, bo tak naprawdę kwestia tego, co jest najlepsze w architekturze jest względna - dodaje Konieczny.

Idea konkursu zakłada, iż narodowość architekta i państwo, z którego pochodzi konkretny projekt nie mają znaczenia, cały festiwal ma zestawić ze sobą projekty, które w dziedzinie jaką jest

architektura

, wykraczają poza granice państw. Ale skoro już przy państwach jesteśmy, warto nadmienić, że najwięcej konkursowych budynków znajduje się w Wielkie Brytanii, USA, Australii i Meksyku oraz w Rosji, Chinach i Indiach.

Dom Aatrialny Roberta Koniecznego już wcześniej zdobył uznanie znawców architektury, ogłoszony został Domem Roku 2006 (House of teh Year Award 2006). Nominowany był także do nagrody fundacji Mies'a van der Rohe.



Inne projekty Roberta Konieczniego (archiwum architekta):
Dom - Ślimak
Siedziba zakładu fryzjerskiego


Świątynia Opatrzności Bożej


Dom aatrialny


Dom Wschodzącego Słońca


SERWIS MM O INWESTYCJACH




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto