Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rodziny wielodzietne walczą o zniżki na baseny, lodowiska i kina

Barbara Kubica
Katarzyna Śleziona
111 złotych musi wydać siedmioosobowa rodzina państwa Urbanków, mieszkańców rybnickiej dzielnicy Maroko-Nowiny, gdyby chciała w komplecie wybrać się na jeden z najnowszych filmowych hitów do kina. 55 złotych ta sama rodzina zapłacić musi za wstęp na krytą pływalnię. Nic więc dziwnego, że rodziny wielodzietne i zastępcze z Rybnika domagają się wprowadzenia w mieście programu zniżkowego "3+", skierowanego do rodzin, w których wychowuje się więcej niż trójka dzieci.

- Mamy piątkę dzieci. Każde wyjście do kina oznacza potężny wydatek, na który zwyczajnie nas nie stać. A nie mamy zamiaru segregować dzieci na te, które pójdą do kina i te, które będą zmuszone zostać w domu - mówi Asenata Urbanek, mama piątki nastolatków, która wraz z mężem Arturem stanowi zawodową rodzinę zastępczą.

Przedstawiciele takich rodzin jak państwo Urbankowie mają dość czekania na decyzję urzędników, którzy wprowadzenie programu zapowiadają od daw-na, i postanowili sami zacząć działać. Dziś w mieście rodziny wraz z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych organizują pierwsze spotkanie informacyjne (Okrąglak, ul. Wysoka, godz. 17.30). Spotkanie poprowadzi 14-letni Filip Urbanek, który opowie o potrzebach rodziny, w której jest piątka dzieci.

Czego chcą rodziny? Wprowadzenia zniżek, np. na pływalnię miejską, lodowisko czy do teatru. Liczą też, że do programu uda się przyciągnąć prywatne firmy, księgarnie, sklepy.

- Zamierzamy zacząć od dyskusji na temat tego, jakie ulgi można wywalczyć i dla kogo, zwłaszcza w obszarze usług miejskich - wyjaśnia Piotr Masłowski z CRIS.
- Dla trójki naszych dzieci jesteśmy rodziną zastępczą. Dzieci, które do nas trafiły nigdy nie były na przykład w cyrku, nie potrafią pływać. Jeśli chcemy je dobrze wychować, pokazać jak żyć, nadrobić zaległości w życiu społecznym, które mają po pobycie w domu dziecka, musimy im pokazać, jak to jest jeździć na rowerze czy pójść latem na basen - dodaje Asenata Urbanek.

Wywołani do tablicy urzędnicy zapewniają, że nad wprowadzeniem programu "3+" pracują. - Liczymy, że uda nam się go wprowadzić do końca tego roku. Nad takim rozwiązaniem pracujemy od dawna. Teraz staramy się namówić prywatne placówki, nasze galerie handlowe do włączenia się w akcję - zapewnia Adam Fudali, prezydent Rybnika.

Inni już mają

Katowice - program "Nas troje i więcej" działa od początku 2011 r. W programie jest kilkaset rodzin i prawie 100 firm oferujących zniżki, od 5 do 50 procent, w tym szkoły jazdy, restauracje, księgarnie, miejskie baseny, kwiaciarnie, sale zabaw dla dzieci; Zabrze - program "Rodzina na 5+". Na podstawie specjalnych kart (wydawanych przez UM) rodzinom przysługują 50-procentowe zniżki na basen, lodowisko, do teatru, filharmonii;

Tychy - program "3+ Liczna rodzina", który gwarantuje tańsze bilety do teatru, na basen, ośrodka kultury, muzeum, a nawet na mecze hokejowej i piłkarskiej drużyny GKS Tychy;

Żory - z programu "Duża rodzina" skorzystało już 501 rodzin. Mogą one nie tylko kupić tańsze bilety do aquaparku czy na siłownię, ale także mają zniżki w sklepach spożywczych.


*Nowy taryfikator mandatów SPRAWDŹ, ZA CO GROŻĄ WYŻSZE KARY
*Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców, wielka ucieczka Katarzyny W.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto