Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerowa brać ze Śląska w końcu łączy siły!

Marcin Nowak
Marcin Nowak
Koniec gadania i nic nierobienia. Silesia może być nowoczesna i wielkomiejska tylko trzeba zakasać rękawy! I pedały - Tak stwierdzili, założyli stowarzyszenie a potem na kilkudziesięciu rowerach ruszyli w miasto.

Pasjonaci dwóch kółek ze Śląska mają dość traktowania ścieżek rowerowych jako sprawy 2, lub 3 szczebla. Właśnie powołali do życia ogólnoregionalne stowarzyszenie, które będzie miało na celu zajmować się sprawami ścieżek rowerowych, planów i strategii oraz lobbować wśród lokalnych polityków. Jednym z pomysłodawców spotkania był Alex Kopia, mieszkaniec Essen w Zagłębiu Ruhry, autor pierwszej spójnej strategii rowerowej dla Aglomeracji Śląskiej oraz szlaku o roboczej nazwie "rowerowy szlak zabytków techniki". Na spotkanie założycielskie przybyli ludzie z całej aglomeracji.

O Aleksie i jego pomysłach pisaliśmy ponad 2 miesiące temu w MM-ce

Swoją wiedzą i doświadczeniem pierwszych członków wspierał też Piotr Rościszewski, znany przewodnik i znakarz szlaków rowerowych, który w wywiadzie dla MM kilka tygodni temu stwierdził, że największym problemem jest brak wspólnego pomysłu na ścieżki oraz niespójne inwestycje w gminach. Wśród założycieli był również Leszek Dynaj z grupy MTST Cykloturysta.

Na spotkanie przyszło sporo osób, udało nam się powołać do życia stowarzyszenie. Od teraz zaczynamy mocno naszą działalność. Chcemy zajmować się nie tylko sprawami rowerzystów ale i spójną strategią komunikacyjną dla aglomeracji oraz ogólnie gospodarką przestrzenną - zapowiada Robert Jędrzejczak, geograf i zapalony rowerzysta, autor stron o ścieżkach rowerowych (rowerowegliwice i nowegliwice). Docelowo stowarzyszenie ma mieć oddziały w każdym mieście i skupiać tych, którzy rozumieją na czym polega "wielkomiejskość" i rozwój metropolii. - Nazwa "Śląska inicjatywa rowerowa" ma jednak wyraźnie pokazywać z jakiego środowiska się wywodziy i pilnować nas samych, byśmy się za bardzo nie rozdrabniali w działaniach - dodaje Jędrzejczak.


To nie zasłużona żółta kartka dla władz miast, lecz naklejki dla chętnych do wzięcia udziału w przedsięwzięciu


Robert tuż po spotkaniu udał się na Gliwicką Masę Krytyczną, na którą zjechało kilkadziesiąt osób. Na masie nie mogło zabraknąć też Alexa Kopii. Dizajner i projektant systemów informacji graficznej. Przyjechał specjalnie z Essen.

- Jestem bardzo zadowolony z odzewu. Początek udany, teraz najważniejsze, by jak najwięcej osób dowiedziało się o akcji i stowarzyszeniu i abyśmy zaczęli działać spójnie. - twierdzi Alex. - W całej Europie rower przeżywa swój renesans. W wielu krajach stał się on wręcz symbolem dobrego smaku, nowoczesnego myślenia, otwartości...  Dziesiątki tysięcy Europejczyków codziennie rowerem dojeżdżają do pracy, do szkoły, na zakupy... - wyjaśnia.

Wszystkie najbliższe działania grupy będziemy opierać o witrynę obywatelenarowery.ning.com

Alex swoją strategię zaprezentuje już niebawem na Targach Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego w Zabrzu, które - nomen omen - jest miastem partnerskim Essen.


Zobacz zdjęcia z piątkowej Gliwickiej Masy Krytycznej:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto