Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Roztocze polskie i ukraińskie

Łukasz Zalega/mat. wydawcy
Na rynku pojawiła się nowość wydawnictwa "Rewasz" - przewodnik po Roztoczu polskim i ukraińskim. Jest to pierwsze szczegółowe opracowanie turystyczne opisujące całe Roztocze od Kraśnika do Lwowa, z uwzględnieniem ...

Na rynku pojawiła się nowość wydawnictwa "Rewasz" - przewodnik po Roztoczu polskim i ukraińskim. Jest to pierwsze szczegółowe opracowanie turystyczne opisujące całe Roztocze od Kraśnika do Lwowa, z uwzględnieniem konkretnych i kompletnych tras pieszych i rowerowych po obu stronach granicy.

Roztocze to region notorycznie pomijany przez krajoznawcze wydawnictwa - na rynku wciąż pojawiają się kolejne wydania dotyczące Mazur, Jury Krakowsko - Częstochowskiej czy konkretnych pasm górskich .... natomiast ten region wciąż jakoś nie może zaistnieć w świadomości polskiego turysty! Gdyby zrobić sondę "w której części Polski znajduje się Roztocze" - wynik byłby z pewnością kompromitujący!

Roztocze to swoisty relikt spośród polskich wyżyn - coś co kiedyś było powszechne, dziś zdecydowanie należy do rzadkości! Gdzie teraz odnajdziemy tereny w których człowiek wciąż żyje z przyrodą w idealnej symbiozie, przemysł nie odcisnął tutaj swojego piętna i do dziś wskaźnik zaludnienia jest jednym z niższych w Polsce.

O Roztoczu w latach 70' XX wieku, Włodzimierz Wójcikowski pisał: "W całej Europie poza tym zakątkiem nie znajdziecie jodeł bardziej strzelistych, nie spotkacie potężniejszych przestojów buków ani piękniejszych borów sosnowych. Rzadko też zdołacie natrafić na takie bogactwo i rozmaitość roślinności. Przy tym wszystkim czeka was tu dostojne piękno i zaskakująca różnorodność roztoczańskich krajobrazów, opięte zielenią lustra niewielkich stawów, cisza i spokój, których człowiek tak łaknie we współczesnym świecie, żywiczne czyste powietrze, wartościowe zabytki i bogata w wydarzenia historia" - i do dziś niewiele się zmieniło ...

 

Przewodnik obejmuje ściśle teren Roztocza, za to całego, zarówno po naszej jak i po ukraińskiej stronie – od Kraśnika po Lwów. Jest to obszerne i szczegółowe kompendium wiedzy o tym terenie podane w przystępnej i przejrzystej formie. Nowością są opisy tras pieszych i rowerowych po stronie ukraińskiej nie prezentowane dotąd w żadnej polskiej publikacji.

Opisano praktycznie wszystkie znakowane szlaki piesze i rowerowe – opis trasy naszkicowano zawsze na tle kulturowym i historycznym; uczciwie potraktowano żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i rolę tej organizacji w walce z oboma okupantami. Autor opisuje także wycieczki poza szlakami znakowanymi w szczególnie atrakcyjnych miejscach Roztocza.

Opisano:

* Roztocze Zachodnie (Batorz i okolice, Szczebrzeszyn i okolice, okolice Zwierzyńca)

* Roztocze Środkowe (Józefów i okolice, Krasnobród i okolice, Susiec i okolice, Tomaszów Lub. i okolice, Zamość i okolice, Zwierzyniec i okolice)

* Roztocze Południowe (Wschodnie): Horyniec i okolice, Narol i okolice, Werchrata i okolice

* Roztocze za kordonem – 12 tras rowerowych i pieszych w okolicach Rawy Ruskiej, Żółkwi, Janowa Lwowskiego i Krechowa, w tym Centralny Szlak Rowerowy Roztocza z Rawy Ruskiej do Lwowa; Lwów: Wysoki Zamek, Czartowska Skała i Jaskinia Miodowa.

Artur Pawłowski. Roztocze polskie i ukraińskie.
Oficyna Wydawnicza Rewasz, 2009

Liczba stron: 416. Cena: 34.00 zł
 

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto