Adrian Leks
Adrian Leks
Lech Poznań - Ruch Chorzów
Lech Poznań - Ruch Chorzów MM Poznań
Ruch Chorzów nie wykorzystał szansy włączenia się do walki o europejskie puchary i przegrał z Lechem Poznań 0:1.

Po ostatnich decyzjach zakazujących m.in. udziału zorganizowanych grup kibiców gości na meczach piłkarskich na wszystkich szczeblach rozgrywek w Polsce kibice postanowili zaprotestować. Z tego powodu w sobotni wieczór na trybunach Stadionu Miejskiego przy Bułgarskiej zamiast tradycyjnych niebiesko-białych barw dominowała żałobna czerń. Większość kibiców na znak protestu zostawiła w domach nawet klubowe szaliki.

W 6. minucie Semir Stilić świetnie podał do Jakuba Wilka, który gdyby odegrał z powrotem do Bośniaka, ten znalazłby się w idealnej sytuacji. „Wilczek” postanowił jednak sam wykończyć akcję, lecz Matko Perdijić obronił strzał. Stilić miał jeszcze szansę na dobitkę, ale ubiegł go jeden z obrońców gości.

Piłkarze Ruchu grali niezwykle zachowawczo, pokazując, że remis w Poznaniu w pełni ich usatysfakcjonuje. Z ciekawszych akcji gości można jedynie wymienić tę z 30. minuty, kiedy po niezłym rozegraniu piłkę na 15. metrze od bramki Kotorowskiego otrzymał Marek Zieńczuk, który jednak źle trafił w piłkę.

Lech dalej przeważał, co przyniosło skutek w 37. minucie. Dimitrije Injac zagrał długą piłkę do wychodzącego prawym skrzydłem Grzegorza Wojtkowiaka, który odegrał do Jacka Kiełba. Pomocnik Kolejorza będąc na linii pola karnego, zdecydował się na uderzenie. Strzał był dość płaski i słaby, ale i tak zaskoczył bramkarza Ruchu, dzięki czemu Lech objął prowadzenie, a ciszę na trybunach wreszcie przerwały okrzyki rozradowanych kibiców.

Na początku drugiej połowy po przebojowym wejściu w pole karne w dobrej sytuacji strzeleckiej znalazł się Wojtkowiak, którego strzał zablokował... Stilić. Oczywiście był to przypadek. W 56. minucie znów było gorąco – po świetnej dwójkowej akcji Stilić – Ubiparip ten drugi uderzał z bardzo ostrego kąta, ale Perdijić odbił piłkę nogami.

W 72. minucie zadrżały serca wszystkich kibiców Kolejorza. Wbiegającego w pole karne Łukasza Janoszkę ściął faulem Dimitrije Injac. Sędzia uznał jednak, że przewinienie nastąpiło kilka centymetrów przed linią 16. metra i podyktował tylko rzut wolny, który goście wykonali fatalnie.

W 88. minucie dobić Niebieskich mógł Bartosz Ślusarski, ale jego strzał z 16 metrów Pedrijić zdołał sparować na rzut rożny. Po chwili po centrze Kriwca świetnym strzałem popisał się Ivan Djurdjević, ale bramkarz Ruchu zaimponował jeszcze lepszą interwencją.

Zamiast drugiego gola dla gospodarzy już po chwili mógł paść pierwszy gol dla gości. Piłkę na połowie chorzowian stracił Manuel Arboleda – po szybkiej kontrze w dobrej sytuacji znalazł się Paweł Abott, ale uderzył prosto w Kotorowskiego.

- Ciężko się gra przeciwko drużynie, która przyjechała z nastawieniem na bezbramkowy remis, dlatego cieszę się, że wygraliśmy ten bardzo ważny dla nas mecz – powiedział po spotkaniu Jose Bakero, trener Kolejorza.

Po tej porażce piłkarze Waldemara Fornalika spadli na ósme miejsce w tabeli.

Lech Poznań - Ruch Chorzów 1:0 (1:0)
Bramki: 37. Kiełb

Żółte kartki: Injac, Stilić
Sędziował: Michał Mularczyk (Skierniewice)
Widzów: 15 000

Lech: Kotorowski, Wojtkowiak, Arboleda, Djurdjević. Henriquez, Injac, Murawski - Kiełb (62. Kriwiec), Stilić, Wilk (83. Mikołajczak), Ubiparip (73. Ślusarski)

Ruch: Perdijić, Jakubowski, Stawarczyk, Grodzicki, Szyndrowski, Zieńczuk (80. Abbott), Komac, Lisowski (62. Malinowski), Janoszka,  Jankowski (56. Olszar), Piech.

Źródło: MM Poznań - Lech – Ruch 1:0: Wygrali na smutnym stadionie.