Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruiny zamków w Mirowie i Bobolicach [Wybieramy 7 cudów]

Łukasz Skop
Łukasz Skop
Leżą na szlaku orlich gniazd Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Oba zostały wzniesione przez Kazimierza III Wielkiego, oba opuszczone popadły w ruinę podczas Potopu Szwedzkiego.

Zamki znajdują się w powiecie myszkowskim. Pochodzą z XIV wieku. Ich powstanie było elementem przebudowy kraju, jaką przeprowadził Kazimierz III Wielki. Znajdowały się na granicy ówczesnego państwa polskiego i miały go chronić przed najazdami ze strony Śląska.

Zamek w Mirowie został zbudowany w miejscu dawnego drewnianego grodu. W 1489 roku znalazł się w posiadaniu rodziny Myszkowskich, którzy go znacznie przebudowali. Zamek w Bobolicach, w przeciwieństwie do mirowskiego, wiele razy był zdobywany i odbijany, przechodził z rąk do rąk. Mimo tego kres obu obiektów położył dopiero Potop Szwedzki. O zamkach krąży legenda. Podobno kiedyś pomiędzy nimi istniał tunel, gdyż należały do dwóch braci. Jak to zwykle bywa pokłócili się oni o kobietę, przez co doszło do bratobójstwa. W tunelu (którego nigdy nie odnaleziono) pozostała sprawczyni konfliktu, strzeże ją tam okropna wiedźma.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto