Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszają Górnośląskie Dni Dziedzictwa 2009

Redakcja
Górnośląskie Dni Dziedzictwa odbędą się w tym roku po raz piąty. Organizatorzy przygotowali z tej okazji sporo atrakcji, jak na przykład wycieczkę do Opawy.

Cztery lata temu grupa młodych ludzi ze stowarzyszenia Młodzież Górnośląska postanowiła zorganizować wydarzenie, którego na Śląsku jeszcze nie było. - Dziedzictwo kulturowe Górnego Śląska pozostaje wciąż największą z niewykorzystanych szans na promocję tego niezwykłego środkowoeuropejskiego regionu - uważa Karol Sikora, przewodniczący stowarzyszenia. Wydarzenie swoim zasięgiem miało objąć historyczne tereny Górnego Śląska, a jego zadaniem miało być przybliżenie mieszkańcom jego historii, tradycji i kultury. Impreza okazała się hitem, dlatego jej pomysłodawcy uczynili z niej wydarzenie cykliczne.

Organizowanie imprezy od czterech lat pozwoliło zebrać do wspólnego działania kilkanaście stowarzyszeń oraz około setki wolontariuszy. - Od przygotowań do pierwszej edycji GDD udało się stworzyć kompetentny zespół wolontariuszy i sieć środowisk, którym zależy na promocji dziedzictwa regionu. To wartość sama w sobie - w żadnym innym regionie Europejskie Dni Dziedzictwa (w ich ramach odbywają się GDD) nie mają charakteru społecznej inicjatywy o takiej skali - mówi MMSilesii Karol Sikora.

Czytaj również: Młodzież Górnośląska chce promować Śląsk

Podobnie jest z uczestnikami. - Górnośląskie Dni Dziedzictwa mają już swoją markę. Mamy stałe grono uczestników, którzy z niecierpliwością czekają na kolejną edycję, ale za każdym razem dołączają do nich nowi pasjonaci kultury i historii naszego regionu - dodaje Sikora.

Pełni doświadczeń i zapału członkowie Młodzieży Górnośląskiej i stowarzyszeń współorganizujących GDD, po konsultacjach z opiekunami naukowymi imprezy, przygotowali na ten rok program pod nazwą: Dominanty krajobrazowe Górnego Śląska - wieże, kolumny, kominy...

- Nasz krajobraz w ostatnich dziesięcioleciach zmienia się bardzo dynamicznie. Znikają dawne dominanty krajobrazowe - jak kominy czy kopalniane wieże - pojawiają się nowe: choćby nowoczesne biurowce. Często zapominamy, że sylweta naszych miejscowości jest wartością - decyduje o tożsamości regionu, zapisana jest w niej jego historia. Budowle kościelne z ich wieżami, barokowe kolumny maryjne, obiekty przemysłowe wyznaczają kolejne etapy naszych dziejów. Naszą ambicją jest zachęcić do spojrzenia na górnośląski pejzaż pod tym właśnie kątem - mówi MMSilesii Jerzy Gorzelik, historyk sztuki i zaraz opiekun naukowy GDD.


Zeszłoroczna wycieczka po ziemi opolskiej

Czytaj również: MM-ka zwiedza ziemię opolską [MoDO]

Program jest już zasadniczo domknięty. Na liście znalazło się ponad dwadzieścia miejscowości w województwach opolskim i śląskim oraz w Republice Czeskiej, słowem na terenie całego Górnego Śląska. Główne punkty programu przypadną tradycyjnie na ostatni weekend września (26-27.09) oraz pierwszy października (3-4.10). Jednak pierwszą imprezą w ramach tegorocznych GDD będzie zwiedzanie cmentarza żydowskiego w Pyskowicach - w niedzielę 20 września, od godziny 13.00.

Co będzie najciekawszym wydarzeniem tegorocznej edycji. - Szczególnie atrakcyjnie zapowiada się projekcja filmu Fritza Langa "Metropolis" na poziomie 320 dawnej kopalni "Guido". Słynna wieża pojawiająca się w tym klasyku światowej kinematografii wzorowana była na Wieży Górnośląskiej, powstałej w Poznaniu jako pawilon wystawowy naszego regionu podczas prezentacji osiągnięć niemieckich ziem wschodnich - mówi Jerzy Gorzelik.

- Okazją jest też wycieczka do Opawy, gdzie uczestnicy zwiedzą znakomity kościół św. Jadwigi Śląskiej projektu Leopolda Bauera - pochodzącego ze Śląska reprezentanta wiedeńskiej moderny - dodaje Sikora.

W programie znajdą się również wycieczki rowerowe i konferencje. Cały program dostępny w naszym dziale Dzieje się:

Dzieje się: Górnośląskie Dni Dziedzictwa 2009 - program

Górnośląskie Dni Dziedzictwa po raz kolejny już udowodnią, że ludzi najbardziej interesuje to co im najbliższe. Wysoka frekwencja podczas 4 poprzednich edycji pozwala być spokojnym o tegoroczny wynik. A kolejna odsłona oczywiście w przyszłym roku.

- Jak zwykle przyszłoroczną edycję zaczniemy planować po zakończeniu obecnej, uwzględniając zdobyte doświadczenia. Mogę zapewnić, że atrakcji na Górnym Śląsku nie zabraknie - mówi Karol Sikora.


MM Silesia poleca:

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto