Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyła Wikipedia w śląskiej wersji

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
Powstała już śląska wersja najpopularniejszej internetowej encyklopedii. Tworzona przez wolontariuszy posługujących się językiem śląskim istnieje dopiero od tygodnia, a z dnia na dzień się rozwija mając już teraz ponad 220 haseł i 274 zarejestrowanych użytkowników.

- Przede wszystkim chcieliśmy wypromować śląską mowę. Jest to coś unikalnego w skali kraju, więc doszliśmy do wniosku, że należy pokazać ją osobom spoza śląska - mówi dla MM Silesia Krzysztof Blachnicki, jeden z głównych twórców śląskiej wersji językowej Wikipedii.

Znajdziemy w niej opisy miast z naszego regionu takich jak Katowice, Zabrze, Tarnowskie Góry, choć jest też opis Wrocławia, jako historycznej stolicy Śląska lub Opola, czy czeskiej Ostrawy. Do tego rozmaite teksty pogrupowane w takie działy jak: Ślůnske tematy, Roztůmańte, Biografie, Geůgrafja, Godki, Religie, Państwa, Zwiyřynta, Nauka, Šport, a z działu Kulinarna dowiemy się, co to jest krepel lub czym się różni Žymlok od Krupńoka .

Wchodząc na stronę Wikipedii po śląsku witają nas słowa: „Witůmy we Wikipedyji, wolnyj yncyklopedyji, kero može być sprowjano bez koždygo „ bo podobnie jak cała Wikipedia, jej śląska wersję też mogą tworzyć wszyscy użytkownicy. - Wikipedię może każdy edytować, również poprawiać – zaznacza Paweł Zienowicz, rzecznik stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Znajomość śląskiego nie jest wcale warunkiem koniecznym, aby tworzyć śląską wersję Wikipedii. - Moja znajomość śląskiego mi nie pozwala na to, aby aktywnie wziąć udział w tworzeniu nowych haseł – wyjaśnia Adam Dziura, student z Tarnowskich Gór – Zajmuje się technicznymi rzeczami i promocją internetową – mówi Dziura.

Przy powstaniu śląskiej Wikipedii poruszono ponownie problem różnych dialektów i odmian śląskiej gwary używanych w tej wersji internetowej encyklopedii. - Takie problemy czasem się pojawiają, ale generalnie staramy się je rozwiązywać na drodze konsensusu - mówi Krzysztof Blachnicki - Najmniej problemów jest z nazwami haseł, ponieważ zawsze możemy stworzyć przekierowanie z innej nazwy, a w treści hasła podać warianty nazwy – dodaje.

Śląska Wikipedia, obok Wikipedia po kaszubsku, jest drugą odmianą jej polskiej wersji. Kaszubska Wikipedia dziś ma blisko 1600 haseł, jednak jak zaznaczają pomysłodawcy śląskiej wersji: - Nie wzorowaliśmy się na kaszubskiej wersji. Myślę, że jest to Wikipedia z potencjałem, ale niestety niewykorzystanym. Tworząc śląską Wikipedię wzorowałem się głównie na wersji angielskiej i portugalskiej – mówi Blachnicki.

Adam Dziura tak opisuje wrażenia swoich dwóch koleżanek z powstania śląskiej Wikipedia: Obydwie są ucieszone z tego, że powstała taka wersja Wikipedii, ale mają problemy z przyswojeniem pisowni. Wspólnie mamy dużo radości z czytania haseł w niej umieszczonych, a to z opisu zjawisk fizycznych (Štrům) czy różnych przedmiotów (Hokejkryka).


Zapraszamy do innych tekstów na naszym portalu poświęconych śląskiej Wikipedii:

>> Wywiad z jednym z założycieli: Skąd pomysł na to, aby powstała śląska wersji Wikipedii?

>>Wikipedia po śląsku

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto