Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyły Górnośląskie Dni Dziedzictwa 2008

Redakcja
Górnośląskie Dni Dziedzictwa wystartowały już po raz czwarty. Co roku przyciągają tłumy pasjonatów historii i kultury regionu. Tegoroczne odbywają się pod hasłem "Szlachta na Górnym Śląsku".

Jak mówi Karol Sikora, lider Młodzieży Górnośląskiej, stowarzyszenia które organizuje imprezę, Górnośląskie Dni Dziedzictwa skierowane są nie tylko do mieszkańców regionu, ale też dla tych, dla których Śląsk to głównie utarte stereotypy.

- Poprzez aktywną turystykę pragniemy promować wśród mieszkańców Górnego Śląska historię i kulturę regionu. Z kolei poprzez wycieczki, spacery historyczne, prelekcje, koncerty i wystawy chcemy pokazać piękno, bogactwo i atrakcyjność regionu, obalając tym samym pokutujące stereotypy o brudzie, zdegenerowanym środowisku i upadłych fabrykach - mówi MM Silesii Karol Sikora.

Pomysł zorganizowania tego typu imprezy narodził się pięć lat temu podczas jednego z zebrań członków stowarzyszeniu. Można powiedzieć, że jest efektem burzy mózgów. Ktoś wspomniał o Europejskich Dniach Dziedzictwa i od tego się zaczęło.

- Jak do tej pory, brakowało całościowego ujęcia dziedzictwa Górnego Śląska podczas obchodów EDD. Stąd pomysł zagospodarowania luki i zaprezentowanie tematu szerokiej publiczności. - wyjaśnia Sikora.

Pierwsza edycja imprezy objęła swym zasięgiem nawet część Górnego Śląska położoną obecnie w Republice Czeskiej. W miejscowości Kravaře odbyła się piesza wycieczka podczas której uczestnicy zobaczyli m.in. pałac słynnej na Górnym Śląsku rodziny Eichendorffów. W tym roku impreza również zawita za granice państwa polskiego, do Szylerzowic (Šilheřovice) w Czechach. Już w najbliższą niedzielę będzie można zwiedzić tamtejszy pałac.

Od drugiej edycji każda kolejna ma swój temat przewodni. W 2006 roku był to "Woda, ogień, para" podczas której nacisk położono na zabytki industrialne. Rok później były cmentarze, kościoły i zabytki sakralne, czyli "Górny Śląsk - bogactwo wyznań i religii". W tym roku tematem przewodnim jest szlachta na Górnym Śląsku. - Wielkie górnośląskie rody pozostawiły po sobie ogromny ślad w krajobrazie, tworząc, zmieniając i do dziś oddziałując na wygląd i mentalność naszego regionu - mówi Karol Sikora.

Zeszłoroczna wycieczka "Szlakiem katowickich Żydów" przyciągneła wielu zainteresowanych.

Z roku na rok, przybywa atrakcji. Jak i zwiększa się liczba współorganizatorów. - Lista stowarzyszeń i instytucji współorganizujących przedsięwzięcie jest bardzo długa. Do tego trzeba dodać lokalnych koordynatorów, przewodników, fascynatów promujących imprezę oraz dziesiątki wolontariuszy - mówi Sikora. Jak zapewnia nie udało by się przeprowadzić tegorocznej edycji bez pomocy tych wszystkich osób, które poświęcają wolny czas i zaangażowania organizacji.

Pierwsza impreza tegorocznych Górnośląskich Dni Dziedzictwa już za nami. Na inaugurację złożyła się wernisaż wystawy wystawy "Śladami Donnersmarcków" w Świętochłowicach. - Impreza odbyła się przy udziale kilkunastu osób i prezydenta miasta Eugeniusza Mosia.


Fragment świętochłowickiej wytawy

- Na wystawie zgromadzono kilkadziesiąt fotografii obiektów powstałych dzięki działalności rodu Henckel von Donnersmarck w Świętochłowicach. Znalazły się tam zarówno, liczne na tym terenie, zakłady przemysłowe, jak i budynki kolonii robotniczych, a także zdjęcia szkół i szpitali finansowanych przez ród. - mówi MM Silesii Alan Zych, koordynator GDD w Świętochłowicach.

Uroczyste otwarcie tegorocznych Górnośląskich Dni Dziedzictwa nastąpi w czwartek podczas ekskluzywnego koncertu w Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu podczas którego zaprezentowane zostaną utwory Verdiego.

Dokładny program znajdziecie na stronie www.gornoslaskie-dziedzictwo.com oraz w naszym dziale "Dzieje się".

MM Silesia objęła wydarzenie patronatem medialnym.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto