Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rynek bytomski [Wybieramy 7 cudów]

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
Dziś dawny kształt bytomskiego rynku można poznać po pasie bruku z łamanego kamienia, którym zaznaczono na płycie jego niegdysiejszy obszar. Od czasów powstania bytomski rynek przeszedł diametralną zmianę.

Bytomski rynek powstał w XII wieku i był ponad połowę mniejszy niż obecnie. Wykopaliska prowadzone na terenie rynku ujawniły średniowieczne pozostałości - m.in. piwnice ówczesnych kamienic, ruiny kramów i warsztatów rzemieślniczych, a także fragmenty szesnastowiecznego ratusza.

Jeszcze do roku 1945 roku zachodnią pierzeję zajmował obszerny kwartał zabudowy ze zniszczonym przez Sowietów ratuszem. Gdy wyburzono tą część rynku odsłoniła się obecnie najważniejsza budowla bytomskiego rynku - kościół p.w. Wniebowzięcia NMP.

Ciekawostką jest to, że w latach pięćdziesiątych XX wieku rynek oficjalnie nazywano placem Poli Maciejowskiej. Bytomski rynek cały czas się zmienia - postawiono na nim już m.in. fontanne, która cieszy oko zarówno w dzień, jak i w nocy - a ostatnimi czasy rynek coraz częściej zamienia się w arene różnych animacji kulturalnych.

Do najcenniejszych budowli bytomskiego rynku należy m.in. znajdująca się na rogu z ulicą Podgórną kamienica wzniesiona w 1897 w stylu eklektycznym wedle projektu Alexandra Bohma.

Czytaj również: Śpiący Lew wraca do Bytomia na rynek
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Rynek bytomski [Wybieramy 7 cudów] - śląskie Nasze Miasto

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto