Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Salsa. Jak zacząć tańczyć? [wideo]

Redakcja
arch.mm./Bartosz Kalwiński
Salsa to jeden z najpopularniejszych tańców latynoamerykańskich. Największa moda na ten egzotyczny taniec w Polsce przypada na lata 2000-2005. Skąd się ona wzięła?

Salsa jest mieszanką rytmów kubańskich i karaibskich, a tańczy się ją przy szybkiej, latynoamerykańskiej muzyce. Sama nazwa tańca oznacza pikantny sos i często jest z nim porównywana.

Historia salsy

Taniec rozwijał się na Kubie i Karaibach. Taniec był mocno związany z kulturą niewolników dziki, pełen ekspresji i erotyzmu. Niewolnicy starali się kultywować tradycję afrykańskie, tańczyli do dźwięku bębnów. Wraz z kolonizatorami na Kariby przybyły tańce dworskie. Na początku XX wieku dwa całkowicie odmienne style taneczne zaczęły się przenikać. Powstał son, a potem salsa cubana.

Style salsy

Wyróżniamy trzy główne style salsy. Salsa New York została stworzona w latach 70-tych przez Eddiego Torresa. Tańczona jest w rytmice na 2, czyli pierwszy krok obu partnerów jest wykonany w miejscu, zmiana w tańcu następuje na dwa. Ten styl salsy jest delikatny i zmysłowy.


Salsa Los Angeles
powstała dzięki braciom Vazquez, a najbardziej rozwinęła się w latach 90 XX wieku. Ten styl nazywany jest liniowym, ponieważ wszystkie figury wykonywane są w jednej linii. Charakteryzuje się dużą dynamiką i widowiskowym stylem. Salsa liniowa jest najpopularniejszym stylem tańczonym w Polsce.


Salsa Cubana/Casino
to styl, który rozwinął się na Kubie. Para porusza się po kole, wokół własnej osi. Styl charakteryzuje się dynamicznym tempem figur. Krok podstawowy w przeciwieństwie do salsy liniowej jest wykonywany do tyłu i na boki (nie w przód i na boki). Salsa Cubana może być tańczona w grupie. Tancerze tworzą krąg i na hasło prowadzącego wykonują kolejne figury.


Moda na salsę

Salsę może tańczyć każdy bez względu na wiek i liczbę zbędnych kilogramów. Każdemu przynosi tyle samo pozytywów.

Krok podstawowy jest łatwy do zapamiętania, dlatego szybko można nauczyć się podstaw, a potem tylko doskonalić swoje umiejętności.

Salsa pasuje do każdego rodzaju szybkiej muzyki. Jest bardzo praktycznym tańcem. Można tańczyć ją solo, w parze lub grupie. W partnerowaniu równie dobrze sprawdza się trzymanie otwarte i zamknięte. Nie wymaga także dużo miejsca, partnerzy dopasowują bliskość do przestrzeni parkietu. Salsa nie jest zestawem sztywnych reguł i kroków, pozwala na dużą improwizację. Przy tym jest bardzo widowiskowa.

Gdzie tańczyć salsę?

Salsę można ćwiczyć w domu korzystając z dostępnych w sieci kursów tańca. Jeśli jednak chcemy się doskonalić pod okiem profesjonalisty warto wybrać jedną ze szkół salsy, lub szkół tańców latynoamerykańskich. Należy pamiętać, że wyspecjalizowana szkoła zatrudnia specjalistów z konkretnej dziedziny tańca. Dlatego, kiedy pójdziemy na zajęcia do profesjonalnej szkoły naszym instruktorem, będzie nauczyciel salsy,  nie tańca towarzyskiego.

Portal edukuje.pl stworzył ranking najlepszych szkół tańca w Polsce. W pierwszej trójce znalazły się szkoły latynoamerykańskie: Latin Dance Studio z Poznania i Salsa Picante z Pabianic.

Z czym kojarzy się salsa osobie, która jeszcze nie zaczęła tańczyć? Z bębnami, zadymionym klubem i kręcącymi biodrami. Czym jest dla osoby, które zdążyła już ją poznać? Energią, radością i wolnością.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto