Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Schronisko w Bytomiu najgorsze. Urzędnicy bagatelizują sprawę

Michalina Bednarek
Michalina Bednarek
Archiwum MM
Według raportu Najwyższej Izby Kontroli polskie schroniska są koszmarne. W Bytomiu umiera co drugi zwierzak. Bytomscy urzędnicy uważają, że zostali ocenieni pozytywnie.

- Gminy redukują do minimum swoje obowiązki nadzorcze wobec schronisk. Urzędnicy nie wiedzą gdzie, w jakich warunkach i czy w ogóle dane zwierzę przebywa jeszcze w schronisku. Jeśli dochodzi już do kontroli, to są one pobieżne i nie wyjaśniają tak podstawowych spraw, jak wysoka śmiertelność czy nadmierne zagęszczenie zwierząt, np. w Bytomiu w ciągu 30 miesięcy przeprowadzono 53 kontrole - żadna nie wyjaśniła ani śmiertelności zwierząt sięgającej blisko 50 proc., ani nagminnych ucieczek ze schroniska – czytamy w oficjalnym raporcie NIK.

Jak wynika z ustaleń NIK, około połowy schronisk w Polsce pęka w szwach, a każdego dnia przybywa około czterech nowych zwierzaków. Urzędnicy jednak wciąż traktują schroniska po macoszemu nie interesując się bezdomnymi kotami i psami.

Opisy warunków, w jakich żyją zwierzęta są zatrważające.

- W ponad połowie skontrolowanych schronisk liczba zwierząt przekraczała liczbę przygotowanych miejsc - zdarzało się, że nawet o 50 procent. Problemem jest również brak zadaszonych boksów oraz izolatek. Zdarza się, że w schroniskach nie ma wybiegów, a jeśli są, to na miękkim, pokrytym odchodami terenie, który po deszczu zamienia się w błotnistą breję – dowiadujemy się z raportu.

Urzędnicy z bytomskiego magistratu nie mają sobie jednak nic do zarzucenia. - W wystąpieniu pokontrolnym czytamy: Najwyższa Izba Kontroli ocenia pozytywnie, pomimo stwierdzonych nieprawidłowości, działania Miasta w zakresie spraw objętych kontrolą. I dalej: NIK pozytywnie ocenia organizacyjne i prawne działania Miasta, służące humanitarnemu traktowaniu zwierząt, w tym zwierząt bezdomnych - mówi Katarzyna Krzemińska-Kruczek, rzecznik prasowy urzędu miejskiego w Bytomiu.

Dodajmy, że średnia umieralność zwierząt w schroniskach w Polsce to 25 % psów i 30 % kotów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto