Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ścieki oczyszczą skutecznie

Redakcja
Wykonane z poliestru zbiorniki - stożki TRAIDENIS to innowacyjny produkt w dziedzinie oczyszczania 
ścieków
Wykonane z poliestru zbiorniki - stożki TRAIDENIS to innowacyjny produkt w dziedzinie oczyszczania ścieków mat. prasowe
Rozmowa ze Zbigniewem Mazurkiem, właścicielem firmy "AquaClear" z Tychów, specjalistą w dziedzinie przydomowych oczyszczalni ścieków.

- W jaki sposób zachęciłby pan Czytelników do wyposażenia swojego gospodarstwa w przydomową oczyszczalnię ścieków?
- Jest to najbardziej korzystne rozwiązanie ze względów i ekonomicznych, i jeśli chodzi o kwestię ochrony środowiska. Każda nieruchomość zgodnie z prawem polskim i dyrektywami Unii Europejskiej, które stają się coraz surowsze, musi mieć rozwiązany problem odprowadzania ścieków z posesji. Popularne niegdyś szamba, czyli zbiorniki bezodpływowe, a tak naprawdę odpływowe, czyli nieszczelne, wbrew obiegowej opinii nie są rozwiązaniem tanim i oczywiście daleko im do nowoczesnych standardów. Poza tym do 2015 roku, zgodnie z prawem - wszystkie zbiorniki bezodpływowe, które nie są szczelne, mają zostać wyeliminowane. Koszt usuwania ścieków ze zbiorników bezodpływowych to miesięcznie ok. 300 zł. Co oznacza, że zakup i montaż przydomowej, nowoczesnej oczyszczalni zwraca się już po ok. 3 latach. Taka oczyszczalnia jest też tania w eksploatacji - ok. 300 zł w skali roku (nie dokonujemy opłat za odprowadzanie ścieków do przedsiębiorstwa wodociągowego), a jej obsługa ogranicza się do usuwania raz na pół roku nadmiaru tzw. osadu czynnego. Do oczyszczalni, które sprzedajemy nie dosypuje się żadnych biopreparatów, tabletek czy innych pożywek dla bakterii. Cały proces oczyszczania ścieków odbywa się samoczynnie, zgodnie z przyrodą w warunkach tlenowych, czyli napowietrzenia ścieków. Musimy też pamiętać, że każda prawidłowo dobrana oraz eksploatowana oczyszczalnia przyczynia się do zachowania czystego środowiska dla nas i przyszłych pokoleń.

- Na czym polega Państwa pomoc odbiorcom przy przygotowaniu oczyszczalni?
- Osoby, które zechcą skorzystać z naszych usług, otrzymają fachową pomoc już na starcie. Pomagamy przygotować potrzebne dokumenty, czyli projekt budowlany lub zgłoszenie do starostwa powiatowego, a także operaty wodno-prawne, jeżeli jest możliwość wprowadzania oczyszczonych ścieków do zbiorników wodnych czy też rowów melioracyjnych - operaty wodnoprawne w celu uzyskania pozwolenia wodno- prawnego. Pomagamy także w pozyskaniu dofinansowania. Można je uzyskać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poprzez samorządy gmin, z którymi współpracujemy. Zresztą zrealizowaliśmy najwięcej inwestycji spośród firm oferujących dystrybucję i realizację oczyszczalni. Było to ok. kilkaset realizacji (dla gospodarstw indywidualnych oraz instytucji publicznych) od 2005 roku. Dzięki umowie z oddziałem Banku Ochrony Środowiska w Tychach możemy zaproponować na terenie całego kraju preferencyjny kredyt na zakup i montaż oczyszczalni, którego oprocentowanie wynosi od 1 do 3,5 proc. Dzięki umowie z tyskim BOŚ-iem, poprzez oddziały banku w całej Polsce, realizacje z preferencyjnym kredytem mogą być przeprowadzone w całym kraju. Te dwie formy dofinansowania z BOŚ i NFOŚiGW można połączyć. Na co dzień współpracujemy z projektantami, geodetami, geologami, kancelarią prawną, które pomagają w załatwieniu formalności. Jesteśmy w tym skuteczni, możemy pochwalić się np. wygranym procesem sądowym w II instancji z Wojewodą Małopolskim przy uzyskaniu zgody na instalacje kilku oczyszczalni w powiecie nowotarskim.

- Z którymi gminami Państwo współpracujecie na co dzień?
- Na dofinansowanie oczyszczalni przydomowych poprzez NFOŚiGW decyduje się coraz więcej gmin, w większości POS są przeznaczone dla gospodarstw domowych. Liczby są znaczące. Jesteśmy jedynym dystrybutorem produktów TRAIDENIS-POL na terenie Polski południowej i woj. łódzkiego. Realizujemy inwestycje na całym tym terenie. W Pietrowicach Wielkich powstanie ok. 1000 oczyszczalni, w Brennej 400, w Pszczynie 300, w Pszowie 70. Mamy też kontakt z Bieruniem, Łaziskami, Lędzinami, gminą Hażlach, Czerwionką-Leszczynami, Psarami, Libiążem, Tworogiem, Cieszynem, Radlinem, Mszaną, Rybnikiem, Dąbrową Górniczą, Jastrzębiem-Zdrój, gminą Wielowieś i Sosnowcem.

- To znaczący rynek. Możecie się pochwalić też sporą ilością nagród i wyróżnień.
- Nasze urządzenia spełniają wszystkie normy polskie i europejskie, a w części kategorii nasze firmowe wymogi są surowsze od obowiązującego prawa. Dlatego przestrzegamy odbiorców przed kupowaniem podróbek, które zawodzą w trakcie eksploatacji i nie spełniają wymogów prawa. Taki zakup może być przykrą niespodzianką dla odbiorców, dlatego prosimy o ostrożność. Nasi pracownicy - handlowcy, montażyści i osoby z administracji oraz oczywiście produkty mogą zostać w każdej chwili zweryfikowane i sprawdzone. A wracając do wyróżnień, mamy ich naprawdę sporo. Wymienię najważniejsze. W ubiegłym roku zdobyliśmy "Złoty medal" za najlepszy wyrób na Targach Budowlanych "ExpoSilesia" w Sosnowcu, "Złoty Filar Budownictwa" na targach tyskich, nagrodę organizatora na budowlanych targach oświęcimskich, nagrodę targów budowlanych w Wieliczce i główną nagrodę podczas targów w Gliwicach w kategorii "Produkt, Jakość, Innowacyjność". Rok wcześniej otrzymaliśmy "Złoty medal" w Opolu za produkt i wdrażanie technologii, "Srebrny filar budownictwa" w Bielsku-Białej. Zdobyliśmy też wyróżnienie na targach w Lędzinach i nagrodę Starosty Lędzińsko-Bieruńskiego za najbardziej ekologiczny produkt na rynku.

- Proszę opowiedzieć o planach na przyszłość.
- Rozwijać się oraz wdrążać nowoczesne systemy oczyszczania ścieków, zarówno dla gospodarstw domowych, jak i instytucji publicznych, takich jak szkoły, przedszkola czy hotele. No i oczywiście przekonywać mieszkańców Polski, by decydowali się na montaż POS na swojej posesji, bo warto żyć w zgodzie z naturą czerpiąc przy okazji z tego korzyści.

- Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała: Agnieszka Zielińska


Innowacyjny stożek

POS - przydomowa oczyszczalnia ścieków od czasu pojawienia się na rynku w latach 90. jest systematycznie modernizowana. Tradycyjne oczyszczalnie drenażowe, zgodnie z Dyrektywą Unijną 89/106/EEC oraz normą PN-EN 12566-3+A1:2009, w szybkim tempie ustępują miejsca biologicznym z napowietrzaniem, które uzyskują wysokie parametry oczyszczonych ścieków i pozwalają odprowadzić je bezpośrednio do gruntu czy cieku wodnego. Zmniejsza to koszty i ułatwia montaż urządzeń oraz ich eksploatację. Innowacyjnym rozwiązaniem jest zastosowanie oczyszczalni, której korpus ma kształt stożka (jest zintegrowany w jednym korpusie, więc ma mniejsze gabaryty) i jest wykonany z poliestru (np. firmy Traidenis-pol model NV).

Poletko filtracyjne przeznaczone na rozsączenie oczyszczonych ścieków w przypadku biologicznych oczyszczalni zajmuje niewiele miejsca i przeciętnie waha się w granicach 8-10 m kw. Średnio zakłada się 2 m kw. powierzchni chłonnej na jednego użytkownika. Przy montażu instalacji do oczyszczania ścieków należy pamiętać o zalecanych ogólnie spadkach: od budynku do oczyszczalni ok. 2-3 proc., na drenach ok. 1 proc. Gdy nie da się spełnić takich parametrów w sposób naturalny, stosuje się najczęściej przepompownie z pompą zasilaną prądem jednofazowym (230 V) z wyłącznikiem pływakowym. Stosuje się pompy z obudową żeliwną, dzięki czemu żywotność urządzenia jest o wiele dłuższa.

Na sposób odprowadzenia oczyszczonych ścieków z biologicznego urządzenia decydujący wpływ ma też rodzaj gruntu (przepuszczalność).

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków, na podstawie art. 29 ust. 1 pkt. 3 ustawy z 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane, nie wymaga pozwolenia na budowę. Ze zwolnienia korzystają indywidualne przydomowe oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,5 m sześc. na dobę. Budowa, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, wymaga jednak zgłoszenia. Zgłoszenie powinno określać: rodzaj, zakres i sposób wykonania robót budowlanych, jak również termin ich rozpoczęcia.

Montaż oczyszczalni należy wykonać możliwie blisko domu, gdyż przy odległościach powyżej 10 m istnieje ryzyko wychładzania ścieków oraz odkładania się tłuszczu na ściankach rur kanalizacyjnych.

Prace budowlane polegają na wykonaniu odpowiedniego wykopu zgodnego z gabarytami dobranej oczyszczalni, wypoziomowaniu zbiornika oraz wykonaniu obsypki piaskiem pozbawionym ostrych kamieni.

Warto pamiętać, aby na etapie odprowadzenia ścieków z oczyszczalni biologicz-snej, wykonać instalację studzienki umożliwiającej kontrolę oczyszczonych ścieków.


Polska i litewska jakość

Firma TRAIDENIS została założona przez Sigitasa Leonavičiusa i istnieje na europejskim rynku od ok. 20 lat. Oprócz urządzeń do biologicznego oczyszczania ścieków produkuje zbiorniki wodne, przeciwpożarowe, przepompownie, separatory tłuszczu i separatory produktów naftowych. TRAIDENIS-POL jest generalnym przedstawicielem marki w Polsce, natomiast wszystkie produkty powstają w Alytus na Litwie - tam też przechodzą rygorystyczną kontrolę. Firma posiada własne laboratorium, które bada parametry urządzeń i stopień oczyszczania ścieków. Jej renomę potwierdzają certyfikaty UE oraz liczne nagrody i wyróżnienia m.in. certyfikaty CE, ISO 9001 i ISO 14001 oraz atest litewskiego Ministerstwa Ochrony Środowiska. Produkty spełniają rygorystyczne wymagania Dyrektywy UE 89/106/EEC czy EN 12566-3:2006+A1:2009. W 2011 roku firma została nominowana do prestiżowej nagrody "Jakość 2011 roku" w dziedzinie inżynierii ekologicznej. Jedynym i wyłącznym dystrybutorem wszystkich wyrobów firmy TRAIDENIS na Polskę południową i woj. łódzkie jest firma "AquaClear" z siedzibą w Tychach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto