Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ścieżka Powstań Śląskich w Raciborzu. To pomysł jednego z urzędników

Arkadiusz Biernat
W Rydułtowach powstanie ścieżka Powstań Śląskich. Takiego deptaku nie ma w żadnym innym miejscu na Śląsku. Ma się on znaleźć pomiędzy ulicą Raciborską (DW 933) a Biblioteką Miejską, nad najdłuższym tunelem kolejowym w Polsce, nazywanym "śląskim metrem", liczącym 727 metrów długości. Ścieżka ma służyć mieszkańcom, ale również przyciągać turystów do tego architektonicznego cuda.

Na pomysł wpadł jeden z rydułtowskich urzędników.

- Obecnie w tym miejscu znajduje się "dzika" ścieżka, którą wydeptali sami mieszkańcy, skracając sobie drogę z osiedla Orłowiec do biblioteki, orlika czy Ogniska Pracy Pozaszkolnej. Na początku był pomysł utworzenia tutaj ścieżki rekreacyjnej. Jednak później zmieniliśmy koncepcję. Ścieżkę chcemy utwardzić, a przy okazji upamiętnić walczących w Powstaniach Śląskich - mówi Marcin Połomski z referatu urbanistyki i architektury Urzędu Miasta w Ry-dułtowach, pomysłodawca.
To właśnie nad tym tunelem toczyła się jedna z walk I Powstania Śląskiego. W jej trakcie 18 sierpnia 1919 roku zginął powstaniec - Jerzy Dembczyk. Obelisk poświęcony jego pamięci znajduje się już nad tunelem (w kierunku Czernicy).

- Tunel kolejowy jest jednym z symboli naszego miasta. Chcieliśmy wpisać obiekt na listę Śląskiego Szlaku Zabytków Techniki, ale nie udało się. Wszystko dlatego, że wciąż przejeżdżają tam pociągi i póki co niemożliwe jest udostępnienie go zwiedzającym. Jednak powstanie ścieżki może zwiększyć zainteresowanie również i tym historycznym obiektem - wyjaśnia Połomski.

Jak ma wyglądać ścieżka Powstań Śląskich?

- W trzech osobnych miejscach staną pomniki pamięci. Mają to być obeliski, upamiętniające wszystkie Powstania Śląskie z 1919, 1920 i 1921 roku. Chciałbym, aby znalazła się na nich informacja oraz mapa z zasięgiem poszczególnych powstań - dodaje Połomski.

Dodatkowo na ścieżkę ma zostać przeniesiony wspomniany obelisk Jerzego Dembczyka, do którego obecnie trudno się dostać. Cała trasa ma mieć długość około 50 metrów. Nie jest wykluczone, że znajdą się na niej ławki.

Zadowolenia z pomysłu rydułtowskich urzędników nie kryją sami mieszkańcy miasta.

- Świetna inicjatywa. Tym bardziej że ta dzika ścieżka wygląda ohydnie. Mam nadzieję, że po wybudowaniu deptaku zwiększy się świadomość Ślązaków na temat Powstań Śląskich. Bo w tej chwili pamięć o nich, szczególnie wśród młodych, po prostu zanika - tłumaczy Józef Podpielski, mieszkaniec Rydułtów.
Obecnie w rydułtowskim magistracie trwa wycena inwestycji. Ścieżka Powstań Śląskich ma powstać do końca roku lub na początku przyszłego.

Tunel kolejowy, nad którym ma powstać ścieżka Powstań Śląskich, jest najdłuższym tego typu obiektem na Śląsku, ma 727 metrów długości.
Prace przy jego budowie rozpoczęto już pod koniec 1854 roku. Tunel drążono tzw. metodą niemiecką - drążono dwa tunele po obu stronach. 

Ze względu na duży napór wód gruntowych, ściany zostały uszczelnione 20 tysiącami ton słoniny i łoju. Tutaj odbyła się jedna z walk I Powstania Śląskiego. 1 września 1939 roku, w dniu wybuchu II wojny światowej (dokładnie o godz. 5.09), polscy żołnierze wysadzili tunel. Niemcy odbudowę ukończyli w połowie 1942 roku. Tunel jest nazywany śląskim metrem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto