18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Sejmik woj. śląskiego: Kto zostanie największą gwiazdą?

Agata Pustułka
Ekscytujemy się wyborami do Sejmu, ale te naprawdę ważne decyzje podejmuje 48 radnych sejmiku śląskiego, którzy - w przeciwieństwie do swoich kolegów z Wiejskiej - nie są tylko maszynkami do głosowania, wykorzystywanymi w partyjnych rozgrywkach.

Z punktu widzenia regionalnych interesów to sejmik decyduje o sfinansowaniu priorytetowych inwestycji m.in. w ochronie zdrowia i drogownictwie. Kupuje drogi sprzęt diagnostyczny, remontuje szpitale i buduje drogi. Do samorządu wojewódzkiego należy m.in. ponad 50 szpitali oraz ponad 18 placówek kultury. Niebawem pod opieką sejmiku rozpocznie się wyczekiwana od lat budowa Muzeum Śląskiego. Do tego samorząd ma m.in. 40 proc. udziałów w Górnośląskim Towarzystwie Lotniczym, a także kontroluje Fundusz Górnośląski, którego zadaniem jest wspieranie przedsiębiorczości.

- Głównym narzędziem dla sejmiku są oczywiście pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego. Do 2013 roku w województwo śląskie zostanie wpompowane 1,7 mln euro z RPO oraz ponad 800 mln euro z programu Kapitał Ludzki - wyjaśnia radny wojewódzki Zbyszek Zaborowski, lider SLD.

Kolejny budżet Unii Europejskiej dla naszego regionu ma być jeszcze bardziej korzystny.

- Zyskamy jeszcze 600 mln euro - mówi Adam Zdziebło, wiceminister rozwoju regionalnego.

Właśnie o podziale tych pieniędzy zdecyduje sejmik. Odpowiedzialność za decyzje sejmiku poniesie PO, bo jej przypadły tam 22 mandaty. 11 zdobył PiS , 10 ma SLD. 3 dostał RAŚ i 2 PSL.


Prymuska
Ludgarda Buzek, lista PO, 42 161 głosów.
Indywidualnie przyniosła Platformie Obywatelskiej najwięcej głosów. Z jej listy w siedmiomandatowym okręgu do sejmiku wejdą (wraz z nią) aż 4 osoby z PO. Niewykluczone, że właśnie ona zostanie przewodniczącą sejmiku, co byłoby podziękowaniem za wyborczy rezultat.

Była radną poprzedniej kadencji, jedną z najlepszych. Zawsze bardzo dobrze przygotowana do sesji.

Łączniczka
Bożena Borys-Szopa, lista PiS, 19 807 głosów.
W kampanii wyborczej deklarowała merytoryczną współpracę także z PO, a więc trzymamy za słowo. Chce popierać ważne dla Śląska pomysły. Ma ogromne doświadczenie związkowe i świetnie wypada na mównicy. Może zostać liderką nie tylko klubu PiS, ale być też jednym z najbardziej wpływowych regionalnych polityków.

PiS dzięki Borys-Szopie zyskuje sympatyczne oblicze.

Rozgrywający
Bogusław Śmigielski, lista PO, 29 464 głosy.
Niewielu spodziewało się tak dobrego wyniku obecnego marszałka. Dzięki tym głosom zyskuje mocną kartę przetargową w walce o utrzymanie stanowiska z Adamem Matusiewiczem, wicewojewodą śląskim. Jeśli celu nie osiągnie, będzie z pewnością liderem PO w sejmiku. Ma doświadczenie i wiedzę oraz wypróbowanych współpracowników. Być może to wstęp do parlamentarnej kariery.

Feministka
Małgorzata Tkacz-Janik, lista SLD, 9 100 głosów
Czołowa śląska feministka. Jeszcze niejednym nas zaskoczy. Pani Małgorzata jest kobietą bardzo odważną, błyskotliwą i dobrze wypada w czasie publicznych wystąpień. Z jej strony należy spodziewać się ostrych polemik i społecznego zacięcia. Być może nowa radna doprowadzi do powołania przy marszałku pełnomocnika ds. równego traktowania kobiet i mężczyzn.

Rewolucjonista
Jerzy Gorzelik, lista RAŚ, 14 345 głosów.
To będzie jeden z najmocniejszych głosów w sprawie Śląska. RAŚ zamierza przeforsować upublicznienie list obecności i protokołów głosowań radnych wojewódzkich, bo w minionej kadencji wielu radnych opuszczało sesje.

Trzyosobowy klub radnych zamierza punktować zarząd, ale też sam zgłaszać inicjatywy, np. dążyć do tego, by protokoły z posiedzeń zarządu znalazły się w internecie.


Najważniejsze zadania dla śląskiego sejmiku
PO: Janusz Buzek, Lucyna Kręcichwost, Karol Węglarzy, Agnieszka Kostempska, Adam Matusiewicz, Piotr Spyra, Anna Hetman, Ewa Lewandowska, Grzegorz Wolnik, Piotr Zienc, Ludgarda Buzek, Jan Borzymowski, Gustaw Jochlik, Agnieszka Luty, Aleksandra Gajewska-Przydryga, Andrzej Gościniak, Paweł Kaleta, Mariusz Kleszczewski, Piotr Kurpios, Witold Grim, Maria Potępa, Bogusław Śmigielski.
PiS: Andrzej Kamiński, Jan Kawulok, Bożena Borys -Szopa, Piotr Czarnynoga, Urszula Grzonka, Czesław Sobierajski, Barbara Dziuk, Piotr Pyzik, Michał Wójcik, Artur Warzocha, Bogdan Święczkowski.
SLD: Andrzej Marszałek, Zbyszek Zaborowski, Marian Jarosz, Małgorzata Tkacz-Janik, Henryk Moskwa, Stanisław Dzwonnik, Wiesław Maras, Michał Czarski, Marian Gajda, Małgorzata Ochęduszko-Ludwik.
RAŚ: Jerzy Gorzelik, Janusz Wita, Henryk Mercik.
PSL: Marian Ormaniec, Władysław Serafin.

Budżet województwa śląskiego wynosi ok. 1,5 mld zł rocznie, nie licząc pieniędzy z funduszy europejskich. Oto najważniejsze wieloletnie inwestycje i cele sejmiku i zarządu województwa:
1. Dokończenie modernizacji Stadionu Śląskiego. To dla władz województwa sprawa honoru po tym, jak straciliśmy szansę na Euro 2012. Do samorządu wojewódzkiego należy też wypromowanie areny jako miejsca zawodów lekkoatletycznych.
2. Budowa Muzeum Śląskiego. Na ukończeniu są wszystkie wymagane prace przygotowawcze. Seria przetargów ma się odbyć na przełomie grudnia i stycznia.
3. Budowa dróg wojewódzkich, zwłaszcza w kierunku wschód-zachód.
4. Dokończenie Drogowej Trasy Średnicowej, która usprawni przejazd przez miasta aglomeracji.
5. Rozwój, w tym dofinansowanie, kolei regionalnych.
6. Restrukturyzacja placówek ochrony zdrowia, przekształcenia, zatrzymanie spirali zadłużania się szpitali wojewódzkich.
7. Sprawny podział środków unijnych, od czego zależy rozwój regionu i tempo powstawania inwestycji.
8. Wsparcie ustawy metropolitalnej, podjęcie inicjatyw związanych z dokończeniem reformy samorządowej.
9. Mądra promocja regionu, do tej pory reklamowanego hasłem "pozytywna energia".
10. Ostateczne rozstrzygnięcie kwestii prawnych i własnościowych związanych z użytkowaniem Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Dziś sejmik jest sublokatorem w gmachu i musi wynajmować pomieszczenia poza budynkiem.

Zwierzęta też potrafią się śmiać

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie