Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sieć czyszczą wodą i sprężonym powietrzem

Redakcja
Rozmowa z Aleksandrą Konderak, zastępcą kierownika Działu Eksploatacji Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej.

Sieć wodociągowa wymaga wielkiej dbałości. W jaki sposób dąbrowskie PWiK dba o wodociągi?
Aby poprawić jakość wody systematycznie wykonujemy hydropneumatyczne czyszczenie sieci wodociągowej mieszaniną wody i sprężonego powietrza. Metoda ta bardzo skutecznie usuwa występujące w rurach osady żelaza i manganu, które wprawdzie nie są szkodliwe dla zdrowia, jednak powodują zmętnienie wody i sprawiają, że nabiera barwy rdzy.

W jaki sposób w rurach powstaje taki osad?
W wyniku procesu starzenia się wodociągów następują zmiany chropowatości rur oraz zmniejszenie ich średnic wewnętrznych, co w konsekwencji objawia się spadkiem przepustowości sieci oraz odkładaniem się osadów w rurach. Jednym z czynników wpływających na intensywność przebiegu tych zjawisk jest wytrącanie się rozpuszczonych w wodzie związków wapnia i żelaza. Na ten proces wpływa także spadek prędkości przepływu wody w rurociągach wynikający z ponadtrzykrotnego zmniejszenia jej zużycia przez mieszkańców, w stosunku do stanu z początku lat 90. Dobowe zużycie wody wówczas wynosiło 290 litrów na osobę, a obecnie - tylko 83 litry. Gdy osady i zawiesiny unoszą się, szczególnie przy zmianie natężenia i kierunku przepływu lub wahań ciśnienia, jakość wody się pogarsza. Czyszczenie sieci przywraca wodzie odpowiednią jakość.

Na czym to dokładnie polega?
Proces ten polega na intensywnym i gwałtownym przepływie wody przez wodociąg z równoczesnym zastosowaniem sprężonego powietrza. Mieszanina przybiera postać "korków" wody i baniek powietrznych uderzających o ścianki rury, czego rezultatem jest odrywanie od ścian zalegających w rurach osadów i ich unoszenie.

Jakie jeszcze efekty daje stosowana przez państwa technologia?
Czyszczenie sieci wodociągowej ma wiele zalet. Przede wszystkim usuwa osady, przyczyniając się do uzyskania dużej stabilności jakości wody. Zachowuje w nienaruszonym stanie rury oraz ogranicza ilość płukań sieci po czyszczeniu, a tym samym zużycie wody do tego celu. W wyniku hydropneumatycznego czyszczenia rur zakłada się całkowite usunięcie zalegających w nich osadów.

Jaki zakres prac już wykonano?
Czyszczenie sieci wodociągowej na terenie Dąbrowy Górniczej wykonujemy systematycznie. W latach 2007-2012 została wyczyszczona sieć o łącznej długości około 260 km, co stanowi około 50% eksploatowanej sieci wodociągowej. W 2013 roku zaplanowaliśmy wyczyszczenie ok. 39,5 km sieci wodociągowej. Do dziś wykonano 24,1 km. Aktualnie prace wykonano w kilku dzielnicach Dąbrowy Górniczej: w Gołonogu, Łęce, Okradzio-nowie, Ząbkowicach i w osie-dlu Mydlice. Roboty objęły 3 km sieci przy ul. Kasprzaka w Gołonogu; 10 km w osiedlu Mydlice przy ul. Legionów Polskich, Starościńskiej, Wolskiej, Ziemnej, Ludowej, Czapińskiego, Jaworowej, Szkolnej, Kondratowicza, Żwirki, Wigu-ry, Dekerta, Rejtana, Pułas-kiego, Suchej, Dębowej, Barbary, Pola, Hutnika, Starzyńskiego i Cichej. W "zielonych dzielnicach" miasta prace wykonaliśmy w Łęce (długość sieci 5,5 km) przy ul. Przelotowej, Pobocznej, Dąbrowszczaków, Zagrabie, Szkotnica - Szatanówka; w Okradzionowie przy ul. Białej Przemszy, Ziołowej, Górnej - tu wyczyszczono sieć o długości 4,5 km oraz w Ząbkowicach przy ul. Kusocińskiego (długość odcinka 1,1 km). Jeszcze w tym roku przewidziano do realizacji czyszczenie sieci wodociągowej w dzielnicach: Ujejsce, Łosień, Gołonóg i w osiedlu Mydlice. Łączna długość tych odcinków to 15,4 km.

Dziękuję za rozmowę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto