Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sieć kanalizacyjna oplecie całe miasto

Redakcja
Teren dzielnicy Ostropa objęty planowaną modernizacją
Teren dzielnicy Ostropa objęty planowaną modernizacją
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji z Gliwic od wielu lat w sposób kompleksowy modernizuje gospodarkę wodno-ściekową i z powodzeniem zdobywa na ten cel środki unijne. Na swoje inwestycje Wodociągi pozyskały już w sumie ponad 200 milionów złotych z Unii Europejskiej. W pierwszym etapie wykonano 109 kilometrów kanalizacji sanitarnej, 52 km kanalizacji deszczowej i ponad 7 km kanalizacji ogólnospławnej. Wybudowano także siedem przepompowni ścieków w dziewięciu dzielnicach Gliwic. Obecnie realizowany jest drugi etap, który pierwotnie objął rozbudowę Centralnej Oczyszczalni Ścieków, Stacji Uzdatniania Wody w Łabędach, budowę ponad 2 km nowej kanalizacji i wodociągu w rejonie ul. Dolnej Wsi. Od lutego 2013 r. do zakresu Projektu włączona została budowa 60 km sieci kanalizacyjnej w Bojkowie i Ostropie. Planowo prace budowlane zakończą się do maja 2015 r.

Bojków i Ostropa to jedyne dzielnice w Gliwicach, które nie mały nowoczesnej kanalizacji. Koszt inwestycji, obejmującej łącznie budowę 60 km kanalizacji, oszacowano na mniej więcej 117 milionów złotych. To było zbyt wiele, aby PWiK mogło zrealizować zadanie wyłącznie ze środków własnych. Ze względu na relatywnie niewielką liczbę mieszkańców, sytuacja w tych częściach miasta jest specyficzna. Dotychczasowe próby pozyskania unijnego dofinansowania na budowę sieci kanalizacyjnej zakończyły się niepowodzeniem, właśnie ze względu na zbyt małe zaludnienie terenu.

Starania o środki z Funduszu Spójności Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gliwicach rozpoczęło ponownie niespełna pół roku temu. Od tego czasu Spółka czekała na informację o wynikach oceny wniosków o rozszerzenie Projektów, składanych przez Beneficjentów Funduszu Spójności w całej Polsce. Dobra wiadomość nadeszła 6 lutego 2013 roku.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego miało do rozdysponowania oszczędności z projektów "kanalizacyjnych" między najskuteczniejszych w działaniu Beneficjentów Funduszu Spójności. Dzięki temu, że gliwickie PWiK znalazło się w wąskim gronie, któremu dodatkowa dotacja została przyznana, możliwe będzie rozszerzenie Projektu "Modernizacja gospodarki wodno-ściekowej w Gliwicach - II etap" i skanalizowanie Ostropy i Bojkowa.

Niezwykle ważną sprawą jest chęć przyłączenia się mieszkańców do sieci. PWiK buduje kanalizację, ale samo przyłącze z domu do głównej rury leży już w gestii właścicieli posesji. Należy podkreślić, iż całość inwestycji ma na celu poprawienie standardu życia Gliwiczan i jest wykonywana z myślą o ich komforcie. Nie do przecenienia jest także kwestia szacunku dla naszego środowiska naturalnego, które pozostanie dla przyszłych pokoleń w akceptowalnym stanie tylko wówczas, gdy już dziś decyzje związane z gospodarką ściekową będą podejmowane w sposób odpowiedzialny i perspektywiczny.

Do tej pory ok. 90 proc. mieszkańców Bojkowa i 70 proc. mieszkańców Ostropy wyraziło chęć przyłączenia się do sieci. PWiK wychodzi przy tym naprzeciw - zrezygnuje z wielu formalności i opłat dotyczących przyłączenia się, a także służy swoją wiedzą i doświadczeniem. Zauważyć należy, iż wszystkie prace podejmowane są z myślą o poprawie komfortu i podniesieniu standardu życia mieszkańców Gliwic. Szczegółowe informacje na temat sposobu podłączania się do nowo powstałej sieci kanalizacyjnej można uzyskać na stronie internetowej Spółki (http://www.pwik.gliwice.pl/) oraz w Biurze Obsługi Klienta przy ul. Rybnickiej 47, pokoje 101 i 104, tel. (32) 338-71-71, fax (32) 232-31-35, e-mail: [email protected]


Małgorzata Skucha, prezes NFOŚiGW

Ministerstwo Środowiska wyraziło na początku lutego zgodę na rozszerzenie zakresu rzeczowego projektu "Modernizacja gospodarki wodno-ściekowej w Gliwicach - II etap". Dodatkowe zadania inwestycyjne będą sfinansowane ze środków, które pozostały po rozstrzygnięciu przetargów w tym przedsięwzięciu, a także w innych projektach realizowanych w ramach POIiŚ. Wykorzystanie zwiększonego dofinansowania o kwotę ok. 45 mln zł na budowę sieci kanalizacyjnej w dzielnicach Bojków (24,4 km sieci) i Ostropa w Gliwicach wymaga jeszcze podpisania aneksu do zawartej z beneficjentem umowy z 2010 roku. Zaproponowane przez PWiK zmiany są w pełni uzasadnione, ponieważ zapewniają wszystkim mieszkańcom dostęp do kanalizacji. To umożliwi miastu osiągnięcie wymaganego przez Unię Europejską wysokiego stopnia skanalizowania zgodnie z wymogami Dyrektywy Rady nr 91/271/EWG dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych. Wniosek beneficjenta spełniał wymagane kryteria i uzyskał pozytywną opinię NFOŚiGW. Przebieg wszystkich dotychczasowych inwestycji wodno-ściekowych w Gliwicach gwarantuje dobre wykorzystanie tych dodatkowych środków. Zaawansowanie rzeczowe prac związanych z rozbudową Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Gliwicach wynosi 97 proc. Roboty konstrukcyjno-budowlane zostały już zakończone i rozpoczęły się rozruchy i próby technologiczne ostatnich wykonanych obiektów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, prace przy rozbudowie kanalizacji, na którą przyznane zostały dodatkowe środki, rozpoczną się na przełomie czerwca i lipca 2013 r., a w maju 2015 r. mieszkańcy do tej pory nieskanalizowanych dzielnic Gliwic uzyskają pełny dostęp do sieci kanalizacyjnej.

Zygmunt Frankiewicz, prezydent Miasta Gliwice

PWiK już wielokrotnie znakomicie sprawdziło się w działaniach na rzecz miasta. Przedsiębiorstwo odpowiedzialne za zaopatrzenie w wodę i odbiór ścieków wykonało do tej pory olbrzymią pracę budując i modernizując miejską infrastrukturę wodno-kanalizacyjną. Okazało się niezwykle sprawne i skuteczne w pozyskiwaniu olbrzymich środków zewnętrznych na te działania. Rozliczenie otrzymanych do tej pory dotacji unijnych zostało wykonane bez najmniejszych zastrzeżeń, co - jak wiemy - wcale nie jest normą w naszym kraju. Tym razem stało się podobnie. Trudny problem kanalizacji Ostropy i Bojkowa nie został odłożony na półkę. Możliwe, że jest to ostatnia okazja na pozyskanie sporych zewnętrznych pieniędzy na ogromne zadanie. Nasze argumenty i opinie w sprawie kanalizacji tych dzielnic miasta nie zmieniły się. Jest to bardzo drogie przedsięwzięcie i może wpłynąć na koszty odprowadzania ścieków dla pozostałych mieszkańców Gliwic. Nie zmienia to jednak faktu, że PWiK zrealizuje kolejną dużą proekologiczną inwestycję. I bez wątpienia zrobi to dobrze - jak do tej pory.

Henryk Błażusiak, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gliwicach

Otrzymaliśmy dodatkowe pieniądze unijne, ponieważ jesteśmy jednym z tych polskich podmiotów, które najlepiej rozliczały dotąd unijne dotacje na działania ekologiczne. Dzięki temu, że wzorcowo, a nawet z nagrodami, udało się zakończyć I etap prac oraz czyniliśmy już oszczędności na kolejnej inwestycji, otrzymaliśmy możliwość rozszerzenia projektu i uzyskania dotacji z Unii bez konieczności startowania w konkursach. Aby potwierdzić zasadność tego przedsięwzięcia, przeprowadziliśmy też konsultacje wśród mieszkańców - w Bojkowie chęć przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej zadeklarowało niemal 90 procent mieszkańców, a w Ostropie - 70 procent. Mieszkańców Gliwic ze swojej strony pragniemy zapewnić, że w fazie realizacyjnej budowy kanalizacji dołożymy tak samo wielu starań, jak podczas pozyskiwania środków na to przedsięwzięcie, po to, żeby roboty przebiegły szybko, sprawnie, bez uciążliwości i z jak największym pożytkiem dla Gliwiczan.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto