Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siemianowice Śląskie w Europie, czyli miasto jak najbardziej dynamiczne

Redakcja
„Europejskie”, „zrównoważony”, „innowacje” to przymiotniki kształtujące globalną rzeczywistość. Dziś miasto europejskie to miasto innowacyjne, korzystające z wiedzy i doświadczenia innych w celu rozwijania swojej tożsamości.

Miasto europejskie to zrównoważony rozwój, nie tylko na papierze. Zrównoważony rozwój jest priorytetem mieszkańców wcielanym w życie przez polityków.

W styczniu 2009 roku **

Siemianowice Śląskie

** otrzymały nagrodę Śląskiego Oskara jako miasto dynamicznego rozwoju, które może być przykładem dla innych śląskich miast.

W przeszłości jedno z najbogatszych śląskich miast, miasto węgla i stali, po przemianach ustrojowych zaczęło stopniowo odczuwać skutki nowej rzeczywistości. Zamknięcie kopalń i hut doprowadziło do wzrostu bezrobocia w tym Siemianowicach Śląskich do poziomu 32,8 proc. w 2002 r. Obecnie w tym 72-tysięcznym mieście wskaźnik bezrobocia utrzymuje się na poziomie ok. 12 proc.

Siemianowice za sprawą przyjęcia spójnej strategii zmiany wizerunku miasta z przemysłowego na miasto sportu i rekreacji zdołały stworzyć nową jakość, wizerunek, który w regionie jest niepowtarzalny.

Inwestycje w kompleksy sportowe „Michał” i „Siemion”, budowa pola golfowego i strzelnicy myśliwskiej spowodowały, że Siemianowice Śląskie stały się ważnym centrum rekreacji i sportu. W 2005 r. miasto było gospodarzem Mistrzostw Europy w Hokeju na Trawie Dziewcząt U-16, w 2008 roku - Mistrzostw Europy Chłopców w Hokeju na Trawie U-16. Ponadto Siemianowice były areną Mistrzostw Europy w Strzelectwie.

Zmiana wizerunku jest tylko elementem planu rewitalizacji miasta i zrównoważonego rozwoju. W najbliższym czasie na terenach byłej Kopalni „Michał” planuje się budowę Parku Tradycji Górnictwa i Hutnictwa oraz odnowienie dziewiętnastowiecznego Pałacu Fitznera, co sprawi, ze Siemianowice efektywnie połączą przemysłową historię z dzisiejszą kulturą.

Czytaj również: Rynek w Siemianowicach już w 2010 roku

Siemianowice to wreszcie Johnson Controls, Arcelor Mittal i wiele innych przedsiębiorstw położonych na obszarze Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zapewniających miejsca pracy mieszkańcom.

Doświadczenia i dobre praktyki Siemianowic Śląskich są wymieniane na płaszczyźnie międzynarodowej w programie URBACT II Unii Europejskiej, w dwóch projektach: SUITE i NeT-TOPIC.

NeT-TOPIC dotyczy transformacji miejskiej. Siemianowice nie tylko udostępniają swoją wiedzę na ten temat, lecz także uczą się rozwiązań i dobrych praktyk, które zostaną wykorzystane w lokalnym planie działania w przyszłości.

Tematem SUITE jest mieszkalnictwo socjalne. Transformacja dotyczy nie tylko fizycznego wyglądu miasta – budowy rynku czy rewitalizacji poszczególnych obszarów. Siemianowice to także mieszkańcy. Mieszkańcy, którzy potrzebują integracji, którzy chcą się czuć w Siemianowicach jak w domu. Mieszkalnictwo socjalne jest problemem w każdym mieście Aglomeracji Górnośląskiej. By rozwiązać tę kwestię, poprzez SUITE Siemianowice nawiązały nieformalną współpracę z ekspertem do spraw mieszkalnictwa socjalnego – Darinką Czischke z CECODHAS – Europejskiego Instytutu Badawczego ds. Mieszkalnictwa Socjalnego w Brukseli.

Siemianowice to Europa. Nie tylko z racji położenia.

Michał Pajek: koordynator programu Urbact II, obecnie przebywający na stażu w Biurze Regionalnym Województwa Śląskiego w Brukseli


MM Silesia poleca:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto