Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siewierz chce przyciągnąć turystów [Wywiad]

Redakcja
Należący do powiatu będzińskiego Siewierz nie chce pozostawać w cieniu murów zamku w Będzinie. Ma swoją twierdzę oraz aktywnie działające osoby, które kultywują lokalną tradycję i historię.

Przez długi czas siewierski Zamek Biskupów Krakowskich pozostawał praktycznie niedostępny dla zwiedzających. Dziś, po licznych pracach konserwatorskich, obiekt ten poszczycić się może zrekonstruowanym mostem zwodzonym, brukowanym dziedzińcem oraz wieżą widokową, z której roztacza się malowniczy widok na okolicę. 

Usytuowany zaledwie 30 km od Katowic Siewierz ma szansę stać się atrakcyjnym ośrodkiem turystycznym w regionie. Dotacje pozyskane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, od Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz środki z budżetu gminy i powiatu wykorzystane zostały na kompleksowe prace konserwatorskie, dzięki którym zamek znów zatętnił życiem. 

Podczas wakacji główną atrakcją są odbywające się co weekend pokazy walk rycerskich organizowane przy wsparciu Urzędu Miasta przez Stowarzyszenie Chorągiew Rycerska Księstwa Siewierskiego. - Organizujemy tu zajęcia typowo historyczne, czyli pokazy walk średniowiecznych. – mówi Marek Kuśnierski, prezes stowarzyszenia. - Chcemy je w przyszłości urozmaicić, prezentując również walki na włócznie lub noże albo przystosowanie pazia.

Zobacz również: Zamek siewierski ponownie obroniony [Zdjęcia]

W promowaniu lokalnej kultury może wziąć udział każdy zainteresowany – poza organizowaniem pokazów walk stowarzyszenie zajmuje się również innymi aspektami związanym z odtwarzaniem średniowiecznej historii. Mogą to być tańce, stroje, budowle, a nawet gotowanie. - Każdy ma swoje zainteresowania i każdy może je poszerzać w swoim kierunku – dodaje pan Marek. 

To nie koniec atrakcji, jakie miasto szykuje dla zwiedzających. Niebawem rozpoczną się dalsze prace konserwatorskie, które mogą przyczynić się do zwiększenia zainteresowania zamkiem na skalę województwa, a nawet kraju. 


Rozmowa z burmistrzem miasta Siewierza, Zdzisławem Banasiem


Jaki jest cel odnowienia zamku siewierskiego?

Władze samorządowe miasta i gminy Siewierz od dwóch lat podejmują działania, których celem jest przywrócenie zamku do życia. Przeprowadzane są liczne prace remontowe; dotychczas powstała platforma widokowa na wieży, most zwodzony i brukowany dziedziniec. Chcemy, by na tak przygotowanym zamku mogły odbywać się imprezy, takie jak weekendowe pokazy walk rycerskich, podczas których odbywa się również strzelanie z armaty i podnoszenie mostu. Jest on dodatkową atrakcją dla turystów, gdyż jest to drugi po Malborku taki most w Polsce.

Czy Siewierz może stać się ważną atrakcją turystyczną w regionie?

Myślę, że już jest. Potwierdzeniem tego jest ogromne zainteresowanie czternastowiecznym zamkiem, który od maja 2008 do czerwca 2009 odwiedziło ponad 30 tysięcy turystów, w miniony weekend liczba ta wyniosła 1200. Robimy wiele, aby zamek był wizytówką miasta i przyczynił się do jego promocji. W bieżącym tygodniu ma rozpocząć się kolejny zakres prac remontowych, ponadto w planach jest urozmaicenie programu imprez na zamku i wokół niego, przewidywany jest również program inwestycyjny w bazę sportową i rekreacyjną. Myślę, że będziemy mocno konkurować z innymi zamkami w Polsce.

Jakie są planowane innowacje?

Zostało zakończone postępowanie przetargowe, za ponad 830 tys. zł będą zabezpieczane zachodnie ściany zamku, podniesiona zostanie ściana południowa, w podziemiach odbędą się prace archeologiczne, jak również doprowadzona zostanie elektryczność. Pracujemy nad projektem iluminacji zamku, który mam nadzieję zostanie zrealizowany jeszcze w tym roku. Dotychczas uzyskaliśmy prawie 1,5 miliona zł ze środków unijnych, kolejne 300 tys. otrzymaliśmy od Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Robimy montaż finansowy z różnych środków, aby w jak najszerszym zakresie te prace prowadzić.

Co poza zamkiem Siewierz ma do zaoferowania turystom?

W mieście znajduje się jeden z najstarszych zabytków na terenie województwa śląskiego - kościół romański z XII w. Istnieje tu również piękny kościół parafialny św. Macieja oraz wiele innych zabytków, dlatego zachęcam turystów nie tylko z województwa do odwiedzenia Siewierza.

Czy poza atrakcjami turystycznymi istnieje tu również odpowiednia infrastruktura?

Myślę, że na terenie miasta i gminy istnieje dobra infrastruktura turystyczna, taka jak hotele wysokiej klasy czy piękny Zajazd Leśny w Warężynie. Siewierz jest atrakcyjnie usytuowany, gdyż znajduje się na szlaku głównych dróg: DK1 i DK78, dodatkowemu usprawnieniu ruchu będzie służyć powstająca obwodnica miasta. Ale Siewierz to też prawie 30% powierzchni lasów oraz jeziora: Zalew Przeczycko-Siewierski, zbiornik Kuźnica Warężyńska, gdzie można miło spędzać czas wolny nad wodą.


MM Silesia poleca:

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto