Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Silesia Towers, Książęce Osiedle i Nowe Gliwice

Redakcja
Jaki był rok 2007 dla śląskiego rynku nieruchomości? Deficyt powierzchni biurowych sprawił, że region został uznany za najatrakcyjniejszy dla inwestorów. Czy to się zmieni w bieżącym roku? Wszystko wskazuje na to, że tak.

Według Państwowej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) nasz region coraz silniej przyciąga zagraniczny kapitał. Związane to jest z dotychczasowym deficytem powierzchni biurowych, handlowych oraz mieszkaniowych. Agencja uznała w roku 2007 nasz region za najatrakcyjniejszy dla inwestorów.

- Rok 2007 to dla Aglomeracji Górnośląskiej wyraźny krok naprzód w dziedzinie inwestycji nieruchomościowych. Nasze dotychczasowe analizy wskazywały m.in. na ogromne zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe wysokiej klasy. Inwestorzy zauważyli jak rozwojowym regionem jest Śląsk – komentuje Marek Wollnik, Wiceprezes Zarządu Metropolis Nieruchomości Komercyjne.

Jakie są prognozy na nadchodzący rok? Z przygotowanego przez specjalistów z Metropolis zestawienia najciekawszych inwestycji w nieruchomości komercyjne wynika, że bardzo dobre.

Najciekawsze inwestycje w Aglomeracji Górnośląskiej 2007 wg Metropolis Nieruchomości Komercyjne:

1. Arie operowe w centrum handlowym - w Bytomiu powstaje centrum handlowo – usługowe Agora. Usytuowane na jednym z centralnych placów miasta ma częściowo przejąć jego kulturotwórcze funkcje. Dlatego też w Agorze powstanie sala widowiskowa. Deweloper, Braaten + Pedersen plus Partners, podpisał już listy intencyjne o współpracy z Operą Śląską, Śląskim Teatrem Tańca i Bytomskim Centrum Kultury. Łączna powierzchnia centrum wyniesie 46 tys. m2. Wartość inwestycji to 70 mln euro.

2. I ty zostań hotelarzem - przy Al. Górnośląskiej w Katowicach, w pobliżu Centrum Handlowego Trzy Stawy, powstanie obiekt sieci Hotel System. Każdy może kupić w nim pokój i stać się współwłaścicielem hotelu. W zamian otrzymuje stały czynsz - rodzaj dywidendy, która nie zależy od obłożenia pokoi. Przynosi to stały i bezpieczny dochód, wyższy od zwykłej lokaty bankowej. Kompleks będzie się składał z dwóch budynków: dwugwiazdkowego oraz trzygwiazdkowego, połączonych centrum konferencyjnym.

3. Centrum wystawiennicze na miarę metropolii - w Sosnowcu powstaje Expo Silesia - największy kompleks targowo-wystawienniczy w województwie śląskim. Na terenie obiektu znajdą się nowoczesne pawilony wystawiennicze o powierzchni ponad 30 tys. m2, 35 tys. m2 zewnętrznego terenu wystawienniczego, parkingi na 1,5 tys. samochodów, sale konferencyjne, kompleks restauracyjno-handlowy oraz czterogwiazdkowy hotel. Inwestor, Kolporter Expo, zrealizował już pierwszy etap wynoszący 13, 5 tys. m2 powierzchni. Działalność centrum zainaugurowała wystawa gołębi.

4. Rekultywacja ze środków funduszu Phare - Nowe Gliwice to inwestycja, która przekształca niemal 16 ha terenów poprzemysłowych w nowoczesne Centrum Edukacji i Biznesu. Zabudowania pokopalniane są modernizowane z pełnym zachowaniem unikatowej architektury. Na terenach po Kopalni „Gliwice" powstanie inkubator przedsiębiorczości, strefa aktywności gospodarczej oraz regionalny ośrodek kształcenia obejmujący m.in. Gliwicką Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości. Koszt realizacji wyniesie 13,7 mln euro, pozyskanych w głównej mierze ze środków unijnych.

5. Węgrzy budują Katowice - deweloper Tri Granit realizuje drugą część projektu Silesia City Center, aspirującego do miana drugiego centrum Katowic. Obok największej galerii handlowej w regionie powstaje osiedle Dębowe Tarasy, docelowo składające się z czterech wyższych oraz ośmiu niższych budynków. Projekt uzupełnią planowane obiekty biurowe Silesia Towers. Całość przedsięwzięcia stanowi przykład rewitalizacji terenów poprzemysłowych, nagrodzony w międzynarodowym konkursie World Leadership Awards.

6. Handel wraca do centrów miast - Forum Gliwice, pierwsze centrum handlowe w śródmieściu Gliwic o powierzchni 43 tys. m2, zostało otwarte w czerwcu 2007. Znajduje się tam 130 sklepów, hipermarket oraz multipleks. Ponadto Parkridge rozpoczął realizację Focus Park Gliwice, o powierzchni całkowitej 140 tys. m2, na terenie b. Huty Gliwice. Inwestycja potwierdza trend powrotu inwestycji do miejskich centrów, co wpływa korzystnie na ich ożywienie.

7. Mega magazynier – ProLogis, posiadając na Śląsku cztery obiekty: w Sosnowcu, Chorzowie, Będzinie i Dąbrowie Górniczej, staje się regionalnym potentatem w branży. Po ukończeniu zaplanowanej inwestycji Park Sosnowiec, ProLogis będzie dysponować powierzchnią 380 tys. m2. Podaż powierzchni magazynowych w Aglomeracji Górnośląskiej na koniec 2007 roku wyniosła około 550 tys. m2

8. Wieżowce Globe Trade Centre - Globe Trade Centre, deweloper mający na swoim koncie projekty w całej Europie Środkowej, realizuje w Katowicach dwie inwestycje. Pierwsza z nich przy ul. Francuskiej będzie obejmować stworzenie 10,5 tys. m2 powierzchni biurowej wysokiej klasy. Z kolei przy ul. Mikołowskiej powstaną dwa biurowce o łącznej powierzchni 17 tys. m2 oraz osiedle z 500 apartamentami o łącznej powierzchni 10,5 tys. m2. Inwestycja ta jest przykładem rewitalizacji dużego terenu poprzemysłowego.

9. Osiedle Książęce - Spółka Energomontaż - Południe rozpoczęła realizację Osiedla Książęcego w Katowicach Ligocie, w ramach którego powstaną 22 czterokondygnacyjne budynki. Projekt wyróżnia kompleksowe podejście do zagospodarowania przestrzeni. Niska zabudowa, wysoka estetyka projektu uzupełniona elementami małej architektury tworzą zieloną kolonię na wzór dawnych osiedli patronackich.

10. Najlepsze miejsce na magazyn - Tulipan Park Gliwice o powierzchni magazynowej około 60 tys. m2 powstaje przy ulicy Kozielskiej. Znaczącym atutem inwestycji jest bardzo dobre położenie – w pobliżu strefy ekonomicznej, bezpośrednio przy autostradzie A4 oraz w bliskim sąsiedztwie planowanej autostrady A1. Dzięki rezerwom terenowym istnieje możliwość rozbudowy obiektu do 170 tys. m2. Tulipan Park Gliwice ma więc szansę stać się jednym z największych centrów logistycznych na terenie Aglomeracji Górnośląskiej. Inwestorem jest firma SEGRO.

Jak widać, pomysłów na poprawienie wizerunku naszego regionu nie brakuje. Oby tylko nie zabrakło chęci do ich realizacji, a urzędnicy nie rzucali inwestorom  przysłowiowych kłód pod nogi. Wielu zagranicznych gości, którzy odwiedzają Śląsk jest tego samego zdania - w regionie tkwi wielki potencjał gospodarczy. Dajmy mu więc szansę.


SERWIS MM O INWESTYCJACH




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto