Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śladami walki o prawdę i wolność w czasach PRL - "Trasa Wolności" [Foto]

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
W ramach obchodów 20 lat polskiej demokracji uruchomiono specjalną linię autobusową - "Trasa Wolności" - o numerze 89, dzięki której można było odwiedzić miejsca, w których rodziła się wolna i demokratyczna Polska.

Obok różnych inicjatyw i wydarzeń, którymi Katowice upamiętniają 4 czerwca 1989 - datę pierwszych wolnych wyborów i początku upadku komunizmu - jak np. happening na pl. Sejmu Śląskiego, Miasteczko PRL lub plenerowe kino PRL ciekawym i cieszącym się dużą popularnością wydarzeniem było uruchomienie specjalnej linii "Trasa Wolności", której numer - 89 - nawiązywał do pamiętnego roku 1989.

Polecamy również: Miasteczku PRL na pl. Sejmu Śląskiego [Wideo]

Autobus kursował na trasie plac Sejmu Śląskiego - Muzeum Pacyfikacji KWK "Wujek" - Muzeum IPN - plac Sejmu Śląskiego. W ramach akcji odbyło się pięć kursów linią "89" - o 8:00, 10:10, 12:40, 14:50 i 17:00. Każdy z uczestników "Tasy Wolności" otrzymał przewodnik opisujący miejsca na trasie, pamiątkową kartę na której mógł zebrać okolicznościowe pieczątki z odwiedzanych miejsc oraz biało-czerwony kotylion.

Pamiątkowa karta i kotylion | Fot. Dorota Nowak

- Trasa umożliwia odwiedzenie miejsc, w których rodziła się wolna i demokratyczna Polska. Prowadzi ona śladami tych, którzy walczyli o prawdę, wolność i godność w czasach PRL-u - informowali organizatorzy.

Czytaj również: Bytom - obchody obalenia komunizmu [Fotorelacja]

Każdy kurs linii 89 cieszył się ogromną popularnością - wśród osób, które zdecydowały się przebyć "Trasę Wolności" znaleźć można było zarówno osoby młode, jak i starsze. Z akażdym razem autobus wypełniony był po brzegi - Jeszcze nigdy nie była w Muzeum KWK "Wujek", a dziś jest szczególna data, aby odwiedzić to miejsce i jednocześnie upamiętnić polską demokrację - mówi w rozmowie z MM Silesia Karolina Adamiec, która pojawiła się na pl. Sejmu Śląskiego specjalnie, aby wziąść udział w "Tasie Wolności".

Pierwsze miejsce zwiedzania na "Trasie Wolności" | Fot. Krzysztof Gierak

Pierwszym miejscem, które uczestnicy odwiedzili była KWK "Wujek", gdzie 16 grudnia 1981 roku przeprowadzono pacyfikacje i zginęło 9 górników. Najpierw przybyli udali się pod ponad 30-metrowy krzyż - pomnik górników KWK Wujek, a następnie do Muzeum Izby Pamięci "Wujek", po którym oprowadzili zwiedzających członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK "Wujek" poległych 16 grudnia 1981. Największą atrakcją była makietę z wielką dokładnością prezentująca wydarzenia z  16 grudnia '81.  Zwiedzanie Muzeum KWK "Wujek" zakończyło się zobaczeniem filmu upamiętniającego tragiczne wydarzenia i śmierć 9 górników w wyniku pacyfikacji kopalnii przez odziały ZOMO.

Polecamy również: Katowice - 10 tysięcyu balonów poleciało ku wolności

Następnym punktem na trasie był budynek przy ulicy Kilińskiego 9, gdzie obecnie mieści się m.in. Muzeum IPN oddział w Katowicach. W podziemiach budynku, które niegdyś były celami, obecnie mieści się ekspozycja "Oczy i uszy bezpieki. Metody inwigilacji społeczeństwa przez Służbę Bezpieczeństwa za pomocą środków technicznych: tajnej obserwacji, dokumentacji fotograficznej, perlustracji korespondencji i podsłuchów w latach 1956-1989". Obok ekspozycji można było również zwiedzić muzeum - areszt, czyli jedyne tego typu miejsce w Polsce. Milicyjne kaski, elementy umundurowania, dawne akta - tak przedstawia się eskpozycja muzeum, która, jak zapewnia rzecznik Marek Węgrzyn będzie się rozrastać.

W podziemiach budynku przy Kilińskiego 9 | Fot. Dorota Nowak

Po zwiedzeniu budynku IPN-u autobus powracał na pl. Sejmu Śląskiego, gdzie rozstawione było Miasteczku PRL, w którym można było poznać smak życie w czasach Polskiej Republiki Ludowej.

Zapraszamy do zobaczenia galerii zdjęć z przejazdu "Trasą Wolności"


MM poleca:

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto