Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląscy policjanci podszlifują języki obce. To wymóg czasów

Redakcja
80 mundurowych z regionu wraca do szkoły, będą się uczyć niemieckiego i angielskiego. Wszystko za sprawą projektu unijnego "Bezpieczeństwo na EUROpejskim poziomie", który właśnie ruszył na Śląsku.

- Nie ma wątpliwości, że każdy policjant powinien znać chociaż podstawowe zwroty do komunikacji z obcokrajowcami. Na razie zauważalne są braki w tej dziedzinie, a w naszym zawodzie bardzo wiele zależy od komunikacji z poszkodowanymi, czy świadkami - mówi asp. sztab. Jacek Pytel z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

Ale powód to nie jedynie rutynowe, codzienne czynności, ale także wielkie wyzwania organizacyjne, jakie czekają nas w przyszłości, takie jak EURO 2012 czy festiwale muzyczne. Dotyczy to zresztą nie tylko policjantów, w szkoleniach wezmą udział również strażacy i inni przedstawiciele służb mundurowych.

W czasie 100 godzin intensywnej nauki policjanci dowiedzą się jak pokierować obcokrajowców odpowiednią trasą, ratownicy medyczni będą w stanie postawić diagnozę medyczną na podstawie rozmowy z poszkodowanym, a strażacy wyjaśnić przyczynę chociażby pożaru. Na efekty przyjdzie nam poczekać, a na razie nie jest za dobrze. Tylko 30% osób pracujących w służbach dbających o porządek i bezpieczeństwo publiczne w Polsce zna język obcy.

- Polska będzie za dwa lata stolicą całej Europy, ale zwrócone na nasz kraj będą oczy całego świata. Mistrzostwa Europy w piłce nożnej to największa impreza sportowa organizowana przez Polskę. Nie ma wątpliwości, że wszystkie organy muszą być przygotowane na ten turniej perfekcyjnie, także pod względem znajomości języków obcych - tłumaczy Wojciech Kostecki, właściciel Centrum Językowego Lander’s w Tychach, które realizuje projekt unijny.

Turystyka to jednak nie tylko wielkie wydarzenia, a pozycja Polski jako wybieranej destynacji stale się umacnia (obecnie 17 miejsce na świecie). - Znajomość języka obcego jest przydatna zwłaszcza w sytuacjach, kiedy podczas działań ratowniczych strażacy mają do czynienia z poszkodowanymi z innych nacji. Wtedy uzyskanie informacji o zdarzeniu, a także możliwych obrażeniach staje się dużo łatwiejsze. Ponadto znajomość języków obcych może być przydatna na stanowiskach dyspozytorskich, kiedy o zdarzeniu informuje nas osoba o innej narodowości. W takich sytuacjach cenna jest każda minuta i uzyskanie dokładnej informacji o miejscu zdarzenia jest podstawą do zadysponowania zastępów na miejsce zdarzenia - mówi mł. kapt. Patrycja Pokrzywa z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku Białej.

Bezpłatny dla uczestników 6-miesięczny kurs rozpocznie się w sierpniu i jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto