MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Śląsk dawniej i dziś. Gliwice na starej pocztówce

Redakcja
Zaczęliśmy od Chorzowa, potem były Katowice. Czas na Gliwice. Co się zmieniło? Jak miasto wyglądało kiedyś? Zapraszamy na trzecią część cyklu "Miasta Silesii wczoraj i dziś". Wyświetl większą mapę

W kolejnej części naszego cyklu udajemy się w podróż do Gliwic. W Chorzowie  i Katowicach zobaczyliśmy wiele przykładów miejsc, które zupełnie inaczej wyglądają dzisiaj, porównując z latami przedwojennymi. A jak jest w Gliwicach? Zobaczcie sami.


1. Wydział Chemiczny Politechniki Śląskiej, tzw. "Czerwona chemia", u zbiegu ulic ks. Strzody i Wrocławskiej

Jeden z najciekawszych budynków należących do Politechniki Śląskiej, przetrwał w praktycznie niezmienionym stanie do czasów dzisiejszych. Wzniesiono go w latach 1906-07. Monumentalny, neogotycki, z charakterystyczną wieżą.


2. Dom Towarowy Ikar i Hotel Diament przy ulicy Zwycięstwa

Po lewej stronie funkcjonalistyczny budynek wzniesiony według projektu J. Fieglera około roku 1930. Dawniej Defaka. Po prawej stronie idealnie zachowana kamienica, w której dziś mieści się Hotel Diament. Na starszych pocztówkach widać budynki, które stały kiedyś w miejscu Ikara. Budynek hotelu wzniesiono w końcu XIX wieku, w stylu eklektyzmu z przewagą elementów neorenesansu i neobaroku. Przebudowano go na Hotel Myśliwski w latach 20 XX wieku.


3. Dworzec PKP

Budowa nowego dworca w Gliwicach rozpoczęła się w 1904 roku, oddano go do użytku 16 marca 1906 roku. Elewacja budynku przetrwała w praktycznie nie zmienionym stanie do dnia dzisiejszego. Zmienił się natomiast wygląd placu przed dworcem.


4. Ulica Zwycięstwa

Na zdjęciach kolejny ciekawy przykład gliwickiego modernizmu. Budynek figurujacy pod numerem 46 to ciekawy przykład z zaokrąglonym narożnikiem, wypełnionym mlecznym szkłem, któe jest podświetlone w nocy. Porównując zdjęcia wykonane na przestrzeni dziejów zauważamy, że również pozostałe kamienice przetrwały w niezmienionym stanie. Jedyne wyjątki to kamienica w tle, za budynkiem modernistycznym oraz słynny już (wciąż nie ukończony) powojenny biurowiec znajdujący się za nią.


5. Plac Piastów/ Ulice: Wyszyńskiego, Dubois, Dworcowa

Kamienice na perwszym planie poddano przebudowie, wskutek czego otrzymały modernistyczne kostiumy. Zmianom uległy również niektóre z elewacji kamienic widocznych w tle.6. Poczta Główna - ulica Dolnych Wałów

Na zdjęciach po lewej widoczny gmach gliwickiej Poczty Głównej, zbudowany na przełomie XIX i XX wieku w stylu historyzmu z dominacją neogotyku - nawiazuje do tzw. "gotyku pięknego". Budynek po prawej stronie, komponujący się z budynkiem poczty, jest już niestety tylko wspomnieniem.


7. Ratusz na Rynku

Obecny budynek pochodzi z XV wieku i stoi na miejscu dawnego ratusza z wieku XIII. W jego podziemiach zachowały się pozostałości murów pierwszego ratusza. Jeden z najbardziej znanych i charakterystycznych budynków w mieście.


8. Wydział Chemiczny Politechniki Śląskiej, tzw. "Szara chemia", przy ulicy ks. Strzody

Kolejny dobrze zachowany budynek, mieszczący niegdyś szkołę średnią dla chłopców i dziewcząt. Oddano go do użytku w roku 1911.


9. Kamienice na rogu ulic Zwycięstwa i Prymasa Wyszyńskiego

Wiele z kamienic przy ulicy Zwycięstwa oparło się zębowi czasu i zachowalo dawny urok. Jedynie kilka z nich zostało pozbawionych dawnej, bogatej ornamentyki fasad, co zdarzało się częściej m.in. w Katowicach czy Chorzowie. Poniżej kilka przykładów na to, iż budynki i dawniej i dziś mogą wyglądać równie dobrze.


10. Ulica Zwycięstwa


11. Ulica Zwycięstwa


12. Ulica Zwycięstwa/Fredry13. Ulica Zwycięstwa


Lubisz stare pocztówki? Robić zdjęcia? Ten cykl jest również dla Ciebie! Zaprezentuj na łamach naszego portalu Twoje miasto na przestrzeni dziejów i włącz się w projekt "Miasta Silesii wczoraj i dziś"!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto