Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląsk dawniej i dziś. Katowice na starej pocztówce (Część 2)

Redakcja
Druga część naszej pocztówkowo - zdjęciowej podróży po Katowicach. Sprawdź, co się zmieniło i jak miasto wyglądało kiedyś. Zapraszamy! Wyświetl większą mapę

Zapraszamy na kolejną część naszego cyklu "Miasta Silesii wczoraj i dziś", tym razem druga część podróży przez Katowice. Nasz cykl to porównania miast widzianych dzisiaj, z tymi z przeszłości, jakie utrwalone zostalo dzięki widokówkom i starym zdjęciom. Zobacz, jak zmieniały się Katowice.


16. Ulica 3 Maja

Po prawej stronie dobrze zachowany rząd trzech kamienic, które nieznacznie zmieniły się w porównaniu do wyglądu pierwotnego. Za nimi kamienice, w miejscu których stoi dziś Dom Prasy, a w tle kamienice, które zastąpił DH Zenit. Po lewej stronie w miejscu dawnych kamienic - blok mieszkalny oraz Galeria Skarbek.



17. Ulica Kilińskiego

Na pierwszym planie budynek dawnej komendy policji, obecnie zajmowany przez katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. W tle, nadbudowana kamienica u zbiegu ulic Kilińskiego i Żwirki i Wigury.


18. Ulica św. Jana

Niegdyś domknięta, ulica Staromiejska łączyła się bezpośrednio z ulicą Pocztową. Obecnie w tym miejscu - przestrzeń Rynku oraz widoczny na zdjęciu współczesnym DH Zenit.


19. Kamienice przy ulicach św. Jana/Staromiejskiej

Eklektyczna narożna kamienica z roku 1892 została (jak wiele innych w mieście) pozbawiona wieżyczki, ale także części zdobień (m.in. figur atlantów podtrzymujących wykusz). Kamienice po prawej również utraciły część dekoracji.


20. Dawny gmach Banku Gospodarstwa Krajowego przy ulicy Mickiewicza

Po lewej. Obecnie siedziba ING Banku Śląskiego. Jeden z niewielu budynków w mieście, wybudiwanych w stylu ekspresjonstycznym. Pochodzi z roku 1930. W głębi, po prawej, nieistniejąca już dziś synagoga. Przed nią - dany budynek Łaźni Miejskiej, a tle, na zdjęciu współczesnym - wieżowce Stalexportu.


21. Dawna Łaźnia Miejska, eskpresjonizm i modernizm przy ulicy Mickiewicza

Po lewej eklektyczny budynek dawnej Łaźni Miejskiej, z lat 1864-1911, zajmowany dziś przez PZU. Nadbudowany na tyłach (szklana nadbudowa). Tuż obok, opisany wyżej budynek ING Banku Śląskiego. W tle nieistniejący budynek modernistyczny przy katowickim Rynku.



22. Ulica Młyńska

Po lewej stronie ciąg dość dobrze zachowanych kamienic. Po prawej widoczne kamienice wyburzone pod budowę nowego dworca PKP. W tle na zdjęciu współczesnym - funkcjonalistyczny budynek magistratu oraz DH Zenit.



23. Kamienica u zbiegu ulic Skłodowskiej - Curie/Kopernika

Funkcjonalistyczny dom mieszkalny z roku 1937, projektu firmy Karola Korna. Po obu stronach ciąg kamienic, w większości dobrze zachowanych. Kamienica po lewej stronie została nadbudowana.


24. Siedziba Muzeum Śląskiego i kamienice przy alei Korfantego

Budynek Muzeum zajmował niegdyś Grand Hotel Wiener. Wybudowano go w roku 1898, architektem był Georg Zimmermann. W zasadzie oparł się zębowi czasu, pomijając utratę rzeźby nad frontowym szczytem i nadbudówkę nad jednym z skrzydeł. Po prawej stronie, odkryta niegdyś w tym miejscu Rawa. W tle eklektyczna kamienica przy alei Korfantego. Na zdjęciu teraźniejszym widoczny również Spodek, budynek Hotelu Katowice oraz wystające partie wieżowca Altus.


25. Plac Miarki

Widoczna na zdjęciu z prawej strony kamienica - całkowicie przebudowana. Jej sąsiadka utraciła oryginalne balkony, a kamienica tuż za nią - częśc zdobień. W miejscu dawnej pustej działki - budynek z lat powojennych.


26. Plac Miarki/Ulice Kościuszki/Kopernika

Widoczna narożna kamienica utraciła efektowne balkony. Po jej lewej stronie nadbudowana kamienica, a na skraju kadru, również po lewej - calkowicie przebudowana kamienica.



27. Plac Miarki

Kamienica widoczna w środku kadru pozbawiona została efektownych balkonów. W ich miejscu dziś obserwujemy bezstylowe odpowiedniki. Pozostałe kamienice zachowane w dobrym stanie.


28. Plac Rostka/ulica Mikołowska

Na zdjęciach widoczny ciąg dobrze zachowanych kamienic.



29. Ulica Pocztowa

Na pierwszym planie po prawej dwie dobrze zachowane kamienice. Tuż za nimi, neorenesansowy niegdyś budynek Poczty Głównej, przebudowany w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Za nim - nieistniejące już budynki, wyburzone w czasach budowy nowego dworca PKP.


Lubisz stare pocztówki? Robić zdjęcia? Ten cykl jest również dla Ciebie! Zaprezentuj na łamach naszego portalu Twoje miasto na przestrzeni dziejów i włącz się w projekt "Miasta Silesii wczoraj i dziś"!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto