Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląsk dawniej i dziś. Katowice na starej pocztówce (Część 3)

Redakcja
Trzecia część naszej pocztówkowo - zdjęciowej podróży po Katowicach. Sprawdź, co się zmieniło i jak miasto wyglądało kiedyś. Zapraszamy! Wyświetl większą mapę

Zapraszamy na kolejną część naszego cyklu "Miasta Silesii wczoraj i dziś", tym razem trzecia część podróży przez Katowice. Nasz cykl to porównania miast widzianych dzisiaj, z tymi z przeszłości, jakie utrwalone zostalo dzięki widokówkom i starym zdjęciom. Zobacz, jak zmieniały się Katowice.


30. Wydział Bologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego przy ulicy Jagiellońskiej

Niegdyś gimnazjum. Historyzujący budynek zaprojektowano w latach 1906-07, a budowę ukończono ostatecznie w roku 1913. Utracił charakterystyczne ogrodzenie z budką w narożniku oraz jedną z wieżyczek.


31. Kamienice przy ulicy Dworcowej

Na pierwszym planie, po prawej stronie - neoklasycystyczna kamienice z 2 połowy XX wieku, znajdująca się niestety od dłuższego czasu pod ochronnym płaszczem. Tuż za nią, narożna kamienica funkcjonalistyczna z roku 1932 (dom inż. Jana Squedera), której renowację nominowano do antynagrody Betonowa Kostka. Po lewej, w tle - niesitniejące już budynki, wyburzone w czasach budowy nowego dworca PKP.


32. Kamienice przy ulicach Dyrekcyjnej/Staromiejskiej

Widoczna narożna kamienica po lewej stronie została opisana w pierwszej części cyklu. Kamienica po prawej stronie utraciła dawne dekoracje, których nie przywróciła niestety wykonana w 2008 roku renowacja.


33. Kamienice przy ulicach Kościuszki/Zwirki i Wigury

Po lewej stronie kamienica narożna, która utraciła balkony (częsty proceder w przypadku starych kamienic w Katowicach), przebudowano jej również przyziemie. Na zdjęciu współczesnym, po prawej stronie - dawny gmach Górnośląskich Zjednoczonych Hut Królewskiej i Laury, z roku 1927.


34. Ulica Kościuszki/plac Miarki

Na zdjęciach widoczne przebudowane kamienice. Pierwsza z lewej ma dziś inne zdobienia, druga została przebudowana, następna, narożna - dziś bez zdobień. Część zdobień szczytowych utraciła również kamienica widoczna w prawej części kadrów.


35. Ulice Wojewódzka/Kościuszki

Widodczna na zdjęciu narożna kamienica posiadała niegdyś wieżyczkę, efektowne szczyty oraz balkony. Na zdjęciu współczesnym, po lewej stronie widoczny m.in. funkcjonalistyczny budynek Hotelu Polonia.


36. Ulica Kościuszki/Kinoteatr Rialto

W tle widoczny budynek Kinoteatru Rialto, który dawny blask odzyskał dzięki renowacji wykonanej kilka lat temu (elewacja została przekształcona w czasach PRL-u i pokrywała ją kolorowa mozaika). Po lewej stronie widoczny nieistniejący już budynek z czasów międzywojnia.


37. Ulica Mariacka

Niegdyś jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic w mieście powoli wraca do lat świetności. Powoli, gdyż wciąż wiele budynków wyraźnie odstaje estetyką od swoich w porównaniu do dawnych lat. Na zdjęciach przykłady kilku z nich.


38. Ulica Mariacka

I jeden z przykładów szczególnych. Kamienica narożna u zbiegu ulic Mariackiej i Dworcowej. Niegdyś z wieżyczką oraz zdobieniami, obecnie - ogołocona z wszelkiej sztukaterii.


39. Ulice Mariacka/Mielęckiego/Dworcowa

Na zdjęciach kamienice, których wygląd niewiele zmienił się w porównaniu do dawnych lat. W tle za narożną kamienicą - dawny Międzynarodowy Bank Handlowy z roku 1936, porjektu Karola Schayera, funkcjonalistyczny.


40. Ulica Warszawska

Widzimy dawny wyglad tej ulicy, z przebudowaną kamienicą po lewej stronie oraz modernistycznym budynkiem na drugim z narożników.


Lubisz stare pocztówki? Robić zdjęcia? Ten cykl jest również dla Ciebie! Zaprezentuj na łamach naszego portalu Twoje miasto na przestrzeni dziejów i włącz się w projekt "Miasta Silesii wczoraj i dziś"!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto