Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląsk dawniej i dziś. Katowice na starej pocztówce (Część 4)

Redakcja
Czwarta część naszej pocztówkowo - zdjęciowej podróży po Katowicach. Sprawdź, co się zmieniło i jak miasto wyglądało kiedyś. Zapraszamy! Wyświetl większą mapę

Zapraszamy na kolejną część naszego cyklu "Miasta Silesii wczoraj i dziś", tym razem czwarta część podróży przez Katowice. Nasz cykl to porównania miast widzianych dzisiaj, z tymi z przeszłości, jakie utrwalone zostały dzięki widokówkom i starym zdjęciom. Zobacz, jak zmieniały się Katowice.


41. Ulica Raciborska

Na zdjęciu widoczne dwa budynki z okresu XX-lecia międzywojennego, a w tle - kamienice przy ulicy Raciborskiej. Pierwszy budynek z prawej - zajmowany przez Akademię Wychowania Fizycznego - ma przebudowaną strefę wejściową. Tuż za nim, z tyłu - dawny Instytut Kształcenia Handlowego, z roku 1937, projektu Zbigniewa Rzepeckiego.


42. Kinoteatr Rialto i kamienice przy ulicach Wojewódzkiej/Plebiscytowej/Kochanowskiego

Po prawej stronie jedna z najwyższych przedwojennych kamienic w mieście. Wybudowana w latach 1896-1906, według projektu Paula Frantziocha. Eklektyczna, z elementami secesji i neogotyku. Dziś już niestety pozbawiona części zdobień (zwłaszcza szczytów) i efektownych balkonów. Wieżyczkę oraz narożne loggie utraciła również narożna kamienica widoczna w tle, tuż za nią. Po lewej stronie - Kinoteatr Rialto.



43. Ulice Młyńska/Staromiejska

W tle widoczna kamienica na rogu ulic Staromiejskiej i św. Jana. Została pozbawiona narożnej wieżyczki. Na pierwszym planie widoczne nieistniejące już kamienice. Miejsce tej po prawej stronie zajmuje powojenny budynek, zamykający dziś Rynek od południowej strony. W miejscu kamienic po prawej stronie mamy dziś DH Zenit oraz pustą przestrzeń rynkową.



44. Ulice Staromiejska/Dyrekcyjna

Widok w kierunku obecnego Rynku (mniej więcej w miejsce, które opisano w punkcie 43). Wiele z kamienic przy ulicy Staromiejskiej ogołocono z dekoracyjnych elewacji. Na zdjęciu przykłady kilku z nich.


45. Kamienice przy ulicach Warszawskiej/Dyrekcyjnej

U zbiegu ulic po prawej - modernistyczno - secesyjna kamienica z roku 1906, nakryta pierwotnie mansardowym dachem, obecnie z dachem płaskim. Tuż obok, całkowicie przebudowana kamienica, nawiązująca niegdyś wyglądem do swojej sąsiadki. Na dwóch ostatnich zdjęciach po prawej - eklektyczna kamienica z roku 1874, projektu Paula Jackischa, jedna z najstarszych w mieście. Widoczna zmiana to przebudowana strefa przyziemia, dziś zajmowana przez sklepowe witryny.


46. Kamienica i willa przy ulicy Warszawskiej

Secesyjna kamienica (z roku 1902, projektu Ignatza Grünfelda), widoczna na drugim planie, została przebudowana w strefie dachu - utraciła wieżyczkę oraz szczyty. Po prawej stronie - willa, jakich wiele istniało (i wciąż istnieje) przy ulicy Warszawskiej.


47. Kamienice przy ulicy Warszawskiej

Kamienica widoczna po prawej stronie przetrwała praktycznie bez żadnych zmian. Budynki widoczne w głębi (na drugim zdjęciu) przebudowane. Oryginalnie z roku 1857, w roku 1923 zyskały neorenesansowe oblicze.


48. Ulice Warszawska/Mielęckiego

Na głównym planie opisywany już wcześniej budynek banku PKO. Po lewej stronie kamienica, która runęła pod koniec lat 90 XX wieku, uz biegu ulic Warszawskiej i Mielęckiego.



49. Ulica Żwirki i Wigury

Po lewej ciąg zachowanych kamienic. Tuż przed nimi, na zdjęciu współczesnym - PRL-owski blok. W tle - słynny katowicki "Drapacz chmur", a po prawej, na zdjęciu współczesnym - budynek Pałacu Młodzieży z lat 50 XX wieku. Na nowym zdjęciu można również dostrzec siedzibę pewnej redakcji.


Lubisz stare pocztówki? Robić zdjęcia? Ten cykl jest również dla Ciebie! Zaprezentuj na łamach naszego portalu Twoje miasto na przestrzeni dziejów i włącz się w projekt "Miasta Silesii wczoraj i dziś"!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto