Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląsk dawniej i dziś. Zabrze na starej pocztówce

Redakcja
Prezentujemy kolejną odsłonę cyklu "Śląsk dawniej i dziś". Po Chorzowie, Gliwicach i Katowicach pora na Zabrze. Zapraszamy w magiczną podróż w czasie autorstwa Katarzyny Hołdy. Wyświetl większą mapę

Zabrze jest miastem młodym, jako że prawa miejsce uzyskało dopiero w 1922 roku. Jednak jego historia sięga głębiej. Niewątpliwie jest związana mocno z początkami górnictwa i rozwoju przemysłu pod koniec XVIII w. na terenach wcześniejszych rolniczych osad.



Kronprinzenstraße
(ul. Wolności)  na odcinku od Peter-Paul-Platz (pl. Wolności) w kierunku zachodnim, w drugiej połowie lat 30. Z lewej strony widoczne są nowe budynki postawione przy zagospodarowanym Peter-Paul-Platz. Na środku ulicy wysepka z przystankiem tramwajowym.



Nowy dom Wilhelma Czeppana przy Banhofstraße 8
(ul. Dworcowa) oddano do użytku 1911 roku. Mieściła się w nim m. in. siedziba " Śląskiego Towarzystwa Bankowego " oraz cukiernia i kawiarnia Richarda Pürschela.


Skrzyżowanie Kronprinzenstraße (ul. Wolności) i Stollenstraße (ul. K. Miarki) w połowie lat 20. Na pierwszym planie narożny dom Kronprnzenstraße 264 z reklamą księgarni Hermanna Schenke, wydawcy m. in. pocztówki reprodukowanej powyżej.


Na ulicy Banhofstraße, kilka metrów od starej siedziby, nową kamienicę wybudował ówczesny właściciel apteki " Pod Orłem", dr Paul Skrzipiec. Pozbawiona po 1945 roku hełmu na wieżyczce wiele utraciła ze swojego uroku.


W 1913 roku przy Banhofplatz 3 (pl. Dworcowy) obok poczty otwarto "Cafe Metropol" - kawiarnie z salą bilardową i cukiernię. Początkowo lokal zajmował tylko część pomieszczeń na parterze budynku, w pozostałych mieściły się sklepy. Tak było do połowy lat 20. W 1932 r. pożar strawił dach budynku. W trakcie remontu jego szczytową partię wyłożono szklanymi płytami. W latach 30-tych "Haus Metropol" był jednym z centrów rozrywkowych Zabrza, zaś jego usytuowanie na wprost dworca kolejowego sprawiło, iż niejeden przyjezdny od tegoż właśnie miejsca rozpoczynał wizytę w mieście.


Banhofsplatz (pl. Dworcowy) z budynkiem poczty cesarskiej oddanym do użytku 29 marca 1911 roku. Na środku placu widoczna jest kapliczka zwycięstwa, w której po opłaceniu składki na cele wojenne można było przybić specjalny gwóźdź. Kapliczki takie stanęły w czasie I wojny światowej na terenie całych Niemiec.


Hotel "Admiralpalast" to jeden z symboli Zabrza w okresie międzywojennym. Budowany był przez 4 lata i oddawany do użytku na raty. Usytuowaną na parterze piwiarnię bawarską otwarto 22 maj 1926 roku. Pięć miesięcy później otwarto kawiarnię i restaurację na 1 piętrze. 25 grudnia 1927 roku do użytku oddano amerykański ogród dachowy z kręgiem tanecznym i miejscami dla 350 gości. Dopiero 8 lutego 1928 roku uruchomiono część hotelarską.


To nie koniec wycieczki czarującymi ulicami Zabrza!  Już wkrótce druga odsłona zabrzańskiej części projektu "Śląsk dawniej i dziś". Czekajcie cierpliwie.


Lubisz stare pocztówki? Robić zdjęcia? Ten cykl jest również dla Ciebie! Zaprezentuj na łamach naszego portalu Twoje miasto na przestrzeni dziejów i włącz się w projekt "Miasta Silesii wczoraj i dziś"!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto